10 pomysłów .Nowoczesnej na smog. Wszystkie już znamy

Archiwum fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Po tym, jak najważniejsi politycy Platformy Obywatelskiej w Krakowie obiecali 9 mld złotych na walkę ze smogiem, przyszedł czas na drugą część opozycji. Swoje propozycje walki z zanieczyszczeniem powietrza pokazała .Nowoczesna z Ryszardem Petru na czele.

Zdaniem .N w pierwszej kolejności trzeba postawić na sieć ciepłowniczą. Działacze wyliczają, że ok. 1/3 gospodarstw domowych korzysta z ogrzewania indywidualnego. Nie jest zatem nowym pomysłem, aby zastąpić je siecią ciepłowniczą. Taki plan mają właśnie politycy, ale konkretów nie podają. W drugim punkcie .Nowoczesna chciałaby dotacji do wymiany kotłów węglowych na te V generacji. Szacuje się, że w Polsce jest ok. 5 mln takich kotłów.

Ważna komunikacja miejska

Trzeci pomysł to program wsparcia wymiany taboru komunikacji zbiorowej na niskoemisyjną. – Autobus z niskoemisyjnym silnikiem może kosztować około 1 mln zł, autobus elektryczny około 2 mln zł. Obecnie w polskich miastach jeździ ok. 11 tys. autobusów. Samorządy korzystają ze środków unijnych na modernizację taboru – przypominają działacze .Nowoczesnej. Z tym punktem wiąże się kolejny – o promowaniu komunikacji publicznej, aby mieszkańcy miast zmienili nawyki i przesiadali się na rowery czy samochody elektryczne.

Jednym z ważniejszych punktów są zmiany prawne, które umożliwiłyby ustanowienie czasowych lub stałych stref ograniczonej emisji spalin. Przypomnijmy, że od półtora roku apelują o to władze miasta. Podobnie jak o klasyfikację pojazdów pod względem emisji spalin i na tej podstawie dopuszczanie ich do danych stref ruchu w mieście.

Lepszy węgiel, dopłaty do ogrzewania

Kolejny, szósty punkt, mówi o zaostrzeniu norm jakości sprzedawanego węgla. – Jakość wykorzystywanego opału najlepiej jest poprawić poprzez zakaz handlu opałem, powodującym najwięcej zanieczyszczeń (np. muły węglowe). Kontrola jakości opału będzie prostsza i bardziej efektywna na poziomie sprzedawców, niż gospodarstw domowych – uważają politycy. W tym zakresie rząd już prowadzi działania. Czekamy tylko na określenie norm dla sprzedawanego węgla. Wiąże się również z tym odpowiedni system kontroli i monitoring. Między innymi z użyciem dronów. Kolejna rzecz to edukacja najmłodszych.

Przedostatnim punktem są dopłaty do ogrzewania dla gospodarstw domowych o niskich dochodach. W tej kwestii Kraków jest liderem, ponieważ taki program działa już od trzech lat i z roku na rok jest coraz więcej chętnych, którzy chcą z niego korzystać. Ostatnia sprawa to wydanie rozporządzeń dotyczących standardów kotłów i jakości paliw.