100 drzew na stulecie emancypacji

Nina Gabryś i Katarzyna Pernak-Opałka fot. Jakub Kusy/LoveKraków.pl

W czwartek mija dokładnie sto lat, odkąd Polki uzyskały czynne i bierne prawo wyborcze. Z tej okazji Zarząd Zieleni Miejskiej zaprezentował projekt Parku Krakowianek. Żywego pomnika, upamiętniającego drogę kobiet do emancypacji.

Park Krakowianek, będący wspólną inicjatywą Stowarzyszenia Sto Lat Głosu Kobiet i Zarządu Zieleni Miejskiej powstanie na zaniedbanym skwerku pomiędzy pętlą autobusową na Nowym Kleparzu, Fortem Kleparz i Alejami.

– Zgłosiłyśmy się do Zarządu Zieleni Miejskiej z taką ideą, że chciałybyśmy wspólnie wypracować coś co mogłoby upamiętnić tę rocznicę. Spotkałyśmy się z bardzo pozytywną odpowiedzią i tak powstał projekt Ogrodu Krakowianek. Ogród ma być symboliczną opowieścią o walce emancypacyjnej. Chciałyśmy, by nie były to bohaterki wyłącznie ze sfery społeczno-politycznej, ale także artystki – pisarki czy malarki. Z Krakowa będą to np. Maria Dulębianka i Zofia Stryjeńska – wyjaśnia Nina Gabryś ze Stulecia Głosu Kobiet.

Sto drzew na stulecie

W mającym powstać parku stanie sto drzew upamiętniających setną rocznicę uzyskania przez kobiety praw obywatelskich, a także tysiące kolorowych kwiatów.

– Chcielibyśmy stworzyć ścieżkę dydaktyczną, na której każdy z mieszkańców będzie mógł się dowiedzieć, jaki trud musiały przejść kobiety, by uzyskać swoje prawa, ale też zwrócić uwagę, że wciąż na świecie są kobiety, które tych praw nie mają – tłumaczy Katarzyna Pernak-Opałka z Zarządu Zieleni Miejskiej.

– Chciałyśmy by ta szczególna rocznica zafunkcjonowała w przestrzeni miejskiej, by coś zostało, by ta pamięć o matkach niepodległości, emancypantkach – krakowskich, polskich i światowych – odbiła się w przestrzeni miejskiej. Razem z ZZM udało się stworzyć coś wspaniałego – dodaje Nina Gabryś.

Krakowski Hyde Park

Ścieżka będzie odchodzić o tzw. Placu Pamięci, na którym w którym nawierzchnia będzie dodatkowo przypominać tę historyczną datę. Park będzie również mocno nawiązywał do londyńskiego Hyde Parku. – Planujemy stworzyć polanę spotkań, taki speakers’ corner, na wzór londyńskiego. Miejsce, gdzie każdy będzie mógł swobodnie wypowiadać swoje myśli – zaznacza Katarzyna Pernak-Opałka.

Zarząd Zieleni Miejskiej chciałby otworzyć Ogród Krakowianek w wakacje 2019 roku. Ten termin nie jest jednak pewny, ponieważ na tym terenie wciąż stoją kioski z tzw. małą gastronomią, które trzeba będzie najpierw usunąć, a jak wiadomo w takich przypadkach procedury lubią się przeciągać.