100 dzieł sztuki trafi na licytację

archiwum fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Już po raz 26. w Krakowie odbędzie się „Aukcja Wielkiego Serca” organizowana przez Stowarzyszenie Wielkie Serce. Będzie można na niej wylicytować dzieła ponad stu wybitnych artystów, a przy okazji pomóc potrzebującym. Zebrane pieniądze trafią do Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 im. Jana Matejki w Krakowie, który kształci młodzież o specjalnych potrzebach edukacyjnych.

„Aukcja Wielkiego Serca” odbędzie się w najbliższą sobotę, 18 listopada o godzinie 17.00 w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”. Dzieła, które zostaną poddane licytacji, były zbierane przez cały rok. Będą to obrazy ponad stu wybitnych artystów: Zdzisława Beksińskiego, Natalii LL, Stefana Gierowskiego, Ryszarda Horowitza i innych. Wydarzenie poprowadzi Anna Dymna, a aukcję Juliusz Windorbski. Wieczór uświetni występ pianisty Janusz Olejniczaka.

Zbierają na szkołę i uczniów

Zebrane pieniądze w tym roku zostaną przeznaczone na Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1, który od 71 lat kształci młodzież z trudnościami w nauce. W chwili obecnej uczy się tam 150 dzieci. Większość z nich pochodzi z biednych rodzin i mieszka w internacie. Kłopoty ma również ośrodek. – W dobie reformy z wielkimi trudnościami finansowymi boryka się oświata. Szczególnie dotkliwie odczuwa to szkolnictwo specjalne – twierdzą organizatorzy aukcji.

Dotychczasowa pomoc

– Pieniądze uzyskane z licytacji pozwoliły  realizować program wyjazdów terapeutyczno-rehabilitacyjnych naszych podopiecznych. Wielu z nich po raz pierwszy w życiu zobaczyło morze i  góry – wspominają organizatorzy. Oprócz tego Stowarzyszenie Wielkie Serce pomaga najbiedniejszym wychowankom. Udało się poprawić sytuację materialną wielu rodzin, a podopieczni mogą uczestniczyć w obozach i zawodach sportowych, na których odnoszą sukcesy. – Każda zdobyta złotówka wydawana jest z ogromną rozwagą i troską – zapewnia stowarzyszenie.

Wystawa

Dzieła, które będą licytowane w sobotę, są obecnie wystawione w Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie. Można je tam podziwiać do piątku. Więcej informacji na temat aukcji i Stowarzyszenia Wielkie Serce można znaleźć na stronie www.wielkieserce.pl

 

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale