11 kwietnia ruszają spotkania informacyjne w sprawie nowego przebiegu drogi Brzesko – Nowy Sącz

fot. GDDKiA

Na zlecenie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, firma Halcrow Group Sp. z o.o. Oddział Polska, opracowała 5 wariantów korytarzy dla tzw. „Sądeczanki”.

Teraz zostaną one przedstawione mieszkańcom i samorządom. – Na razie jesteśmy na etapie wyznaczania korytarza przebiegu drogi. Z tych pięciu wariantów mieszkańcy wskażą, co im się podoba, a co nie. Z nich zostaną wybrane dwa – trzy lub też wariant kompilacyjny, czyli ich połączenie – mówi Iwona Mikrut-Purchla z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

50-kilometrowa trasa miałaby przebiegać po obecnym śladzie DK nr 75 lub zupełnie nowym, zakładającym m.in. budowę tunelu pod górą Just i budowę mostów na Dunajcu, Białce i Uszwicy.

Według wskazań Generalnej Dyrekcji nowa trasa będzie miała kategorię drogi krajowej głównej przyspieszonej (GP), co nie jest jednoznaczne z drogą ekspresową. W zależności od wybranego wariantu i uwarunkowań terenowych ruch mógłby się odbywać po jednym lub dwóch pasach w każdym kierunku.

– Dla mieszkańców, którzy dojeżdżają, droga ekspresowa nie jest rozwiązaniem praktycznym. Nie mogą wszędzie zjechać, tylko muszą poruszać się drogami serwisowymi do węzłów – dodaje przedstawicielka GDDKiA.

Na feralnej trasie rośnie liczba wypadków

Ideę budowy ekspresówki wciąż forsują przedsiębiorcy i lokalni parlamentarzyści, którzy nie chcą pogodzić się z umieszczeniem „Sądeczanki” w  krajowym programie budowy dróg jedynie w wariancie modernizacji istniejącej trasy, ogłoszonym pod koniec 2016 roku przez wiceministra rozwoju Witolda Słowika.

O tym, że przebudowa DK nr 75 jest konieczna, świadczą statystyki ruchu i wypadków. Drogą Brzesko – Nowy Sącz porusza się od 8,5 do 18 tys. pojazdów na dobę. W latach 2012 – 2014 niemal dwukrotnie – z 41 do 77 wzrosła liczba wypadków. Więcej jest także ofiar śmiertelnych i rannych.

Pierwsze konsultacje odbędą się już 11 kwietnia o godz. 9.00 w Sali Reprezentacyjnej sądeckiego ratusza. Tego samego dnia o godz. 14.00 na ten temat będą mieli szansę wypowiedzieć się mieszkańcy Gródka n. Dunajcem.

Harmonogram konsultacji jest dostępny na stronie www.dk75.pl.

News will be here