11 kwietnia ruszają spotkania informacyjne w sprawie nowego przebiegu drogi Brzesko – Nowy Sącz

fot. GDDKiA

Na zlecenie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, firma Halcrow Group Sp. z o.o. Oddział Polska, opracowała 5 wariantów korytarzy dla tzw. „Sądeczanki”.

Teraz zostaną one przedstawione mieszkańcom i samorządom. – Na razie jesteśmy na etapie wyznaczania korytarza przebiegu drogi. Z tych pięciu wariantów mieszkańcy wskażą, co im się podoba, a co nie. Z nich zostaną wybrane dwa – trzy lub też wariant kompilacyjny, czyli ich połączenie – mówi Iwona Mikrut-Purchla z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

50-kilometrowa trasa miałaby przebiegać po obecnym śladzie DK nr 75 lub zupełnie nowym, zakładającym m.in. budowę tunelu pod górą Just i budowę mostów na Dunajcu, Białce i Uszwicy.

Według wskazań Generalnej Dyrekcji nowa trasa będzie miała kategorię drogi krajowej głównej przyspieszonej (GP), co nie jest jednoznaczne z drogą ekspresową. W zależności od wybranego wariantu i uwarunkowań terenowych ruch mógłby się odbywać po jednym lub dwóch pasach w każdym kierunku.

– Dla mieszkańców, którzy dojeżdżają, droga ekspresowa nie jest rozwiązaniem praktycznym. Nie mogą wszędzie zjechać, tylko muszą poruszać się drogami serwisowymi do węzłów – dodaje przedstawicielka GDDKiA.

Na feralnej trasie rośnie liczba wypadków

Ideę budowy ekspresówki wciąż forsują przedsiębiorcy i lokalni parlamentarzyści, którzy nie chcą pogodzić się z umieszczeniem „Sądeczanki” w  krajowym programie budowy dróg jedynie w wariancie modernizacji istniejącej trasy, ogłoszonym pod koniec 2016 roku przez wiceministra rozwoju Witolda Słowika.

O tym, że przebudowa DK nr 75 jest konieczna, świadczą statystyki ruchu i wypadków. Drogą Brzesko – Nowy Sącz porusza się od 8,5 do 18 tys. pojazdów na dobę. W latach 2012 – 2014 niemal dwukrotnie – z 41 do 77 wzrosła liczba wypadków. Więcej jest także ofiar śmiertelnych i rannych.

Pierwsze konsultacje odbędą się już 11 kwietnia o godz. 9.00 w Sali Reprezentacyjnej sądeckiego ratusza. Tego samego dnia o godz. 14.00 na ten temat będą mieli szansę wypowiedzieć się mieszkańcy Gródka n. Dunajcem.

Harmonogram konsultacji jest dostępny na stronie www.dk75.pl.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale