12,9 mln turystów w Krakowie. Miasto bezpieczne, ale mieszkańcy mało życzliwi

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Aż 12,9 mln turystów odwiedziło w tym roku Kraków. Wynik ten jest o kilkaset tysięcy wyższy niż w roku ubiegłym, w którym odbywały się Światowe Dni Młodzieży. Oprócz gości krajowych, do naszego miasta najchętniej przyjeżdżali Niemcy, Brytyjczycy i Włosi. Najbardziej popularnym zabytkiem okazał się Wawel. Wyniki zostały zaprezentowane podczas XXX Forum Turystyki.

Po raz pierwszy turyści z Niemiec zrównali się z Wielką Brytanią częstotliwością odwiedzin Krakowa. Obywatele jednego i drugiego kraju stanowili ponad 13% turystów zagranicznych. 11% to wynik Włochów, 9% - Francuzów i 8% - Hiszpanów. – W 8% pojawiają się też destynacje wschodnie – dostrzegał dr Krzysztof Borkowski z Małopolskiej Organizacji Turystycznej.

Kraków chętnie odwiedzają też mieszkańcy z innych małopolskich miejscowości oraz sąsiednich województw. Z gości krajowych 14% przybyłych stanowili mieszkańcy województwa śląskiego. Z Podkarpacia było to 9,2% turystów, a z innych miejscowości Małopolski aż 21,3%. Uwagę przykuwa też wysoki wynik województwa mazowieckiego. Zamieszkujący ten region to 10,5% turystów z Polski, którzy odwiedzili Kraków. Łącznie w tym roku nasze miasto odwiedziło już 12,9 mln turystów.

Pomogły ŚDM

Goście krajowi najczęściej dowiadują się o Krakowie ze szkoły. Wśród turystów zagranicznych najchętniej wykorzystywanym źródłem informacji jest internet. – 3% to zasługa uczestników Światowych Dni Młodzieży, którzy przekazali informacje o Krakowie – podkreślał Krzysztof Borkowski.

Turyści najczęściej wybierają Kraków ze względu na zabytki. Uważają też, że jest to dobre miejsce do odpoczynku. Goście zagraniczni wskazują również na swoje cele biznesowe. Dla przybyłych z innych części Polski najbardziej popularnym środkiem transportu, którym udają się do Krakowa, jest samochód osobowy i pociąg. Co nie powinno dziwić, turyści zagraniczni najczęściej decydują się na samolot.

Nadal zdecydowanie największą popularnością cieszą się hotele. Jest to pierwszy wybór dla ponad 50% turystów zagranicznych i 27% krajowych. W przypadku hosteli jest to kolejno 13,1% i 16,8%, a apartamentów 13,2% i 8,8%. Dostrzegane są jednak powolne zmiany. – Hostele rozwijają się już nieraz lepiej niż hotele. Turyści krajowi decydują się najczęściej na trzygwiazdkowe obiekty, obcokrajowcy wybierają wyższe kategorie – zwracał uwagę przedstawiciel Małopolskiej Organizacji Turystycznej.

Większe wydatki

Różnice ze względu na kraj pochodzenia widoczne są również w opiniach na temat cen. Usługi, które Polacy zazwyczaj oceniają jako zbyt drogie, uważane są przez obcokrajowców za tanie. Łączne wydatki turystów w Krakowie to 5 mld 480 mln złotych. – Jest to o 80 milionów więcej niż w zeszłym roku. Pokusiliśmy się, żeby pokazać to 80 mln, chociaż kwota mieści się w granicy błędu szacowania. Trzeba sobie uświadomić, że coś się dzieje, mimo że nie było w tym roku Światowych Dni Młodzieży – mówił Krzysztof Borkowski.

Królewski Wawel

Zdaniem turystów, największe atrakcje Krakowa to kolejno: Wawel, Rynek Główny, Stare Miasto, Kazimierz, Sukiennice, Bazylika Mariacka, Łagiewniki i Muzeum Narodowe. Przyjezdni doceniali też kopce, Las Wolski czy Nową Hutę.

W dzisiejszych czasach coraz więcej podróżujących przywiązuje wagę do bezpieczeństwa. Ten aspekt został oceniony w Krakowie niezwykle wysoko. Co ciekawe, wiele osób zwracało uwagę na niską życzliwość mieszkańców. – To może wynikać z tego, że Krakowianie są zmęczeni potężną grupą ludzi, która była w mieście. Jest też zmasowana kampania prasowa, mówiąca, że mamy syndrom barceloński i że mamy dość turystów. W naszej skali jest to jednak poziom neutralny – podsumował.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale