16. PZU Cracovia Maraton. Niech krakowianie będą dumni jak londyńczycy

Konferencja przed Krakowskimi Spotkaniami Biegowymi fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

–  Nasz maraton służy promocji Krakowa. Cieszę się, że mieszkańcy coraz częścij nie mówią tylko o utrudnieniach, ale są świadomi, że służy to promowaniu miasta – mówiła w przeddzień Krakowskich Spotkań Biegowych wiceprezydent Katarzyna Król. Dyrektorowi ZIS zależy, by krakowianie byli dumni z imprezy jak londyńczycy.

Trzy dni na sportowo

Zacznie się w piątek Nocną Dychą z Wawelem, a skończy w niedzielę 16. PZU Cracovia Maratonem ze startem i metą na Rynku Głównym. Podczas trwających trzy dni Krakowskich Spotkań Biegowych każdy – zawodowcy, amatorzy, dzieci i dorośli, osoby niepełnosprawne, a także kibice – znajdzie coś dla siebie. – Najważniejszym wydarzeniem jest oczywiście niedzielny Cracovia Maraton. Bieg jest wizytówką naszego miasta, coraz bardziej popularnym poza Polską. Wisienką na torcie jest start i meta na Rynku Głównym i trasa poprowadzona wśród krakowskich zabytków i najnowszych obiektów jak ICE i Tauron Arena Kraków –  podkreślała Katarzyna Król, zastępca prezydenta Jacka Majchrowskiego do spraw edukacji i sportu.

Na bieg główny zapisanych jest około 7,5 tysiąca osób z 44 krajów. Spóźnialscy mają czas do 29 kwietnia, aby zgłosić się w biurze zawodów. W tym roku Cracovia Maraton pobije kolejny rekord uczestników. – Chciałbym, żeby krakowianie byli dumni z maratonu tak jak londyńczycy ze swojego – mówił Krzysztof Kowal, dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej.

Prognozy pogody na niedzielę są optymistyczne, ale w sobotę może być jeszcze różnie, więc organizatorzy zdecydowali o przeniesieniu imprez dla dzieci pod dach, na stadion Wisły. –  Rodzice niech się nie martwią i przyprowadzą swoje pociechy – zaprasza dyrektor Kowal.

Rywalizacja Kenijczyków z Etiopczykami

W 16. PZU Cracovia Maratonie wystartuje wielu amatorów biegania. Pojawią się również zawodnicy z elity, którzy będą walczyć o jak najlepszy czas i być może nowy rekord trasy (dotychczasowy został ustanowiony w 2011 roku i wynosi 2:11.26). – Swój start zapowiedział Kenijczyk Cosmas Mutuku Kyeva, który wygrał przed rokiem i sześć lat temu. Zapowiada się rywalizacja Kenijczyków z Etiopczykami. Są zawodnicy, którzy mają rekord poniżej dwóch godzin dziesięciu minut. Liczymy, że w tym roku w Krakowie uda się pobiec około 2.10-2.11 – mówił Marcin Fudalej, koordynator elity.

Na czas Krakowskich Spotkań Biegowych w Krakowie zmieni się organizacja ruchu i trasy pojazdów komunikacji miejskiej. Największą uwagę krakowianie powinni zwrócić na niedzielę. – Jesteśmy bardzo dobrze przygotowani. Razem ze strażnikami miejskimi, pracownikami innych służb i przedstawicielami organizatora zrobimy wszystko, by impreza przebiegła bezpiecznie. Mamy sygnały, że ludzie chętnie do nas przyjeżdżają, bo bezpiecznie się biega – chwalił się przedstawiciel policji.

Szczegółowy harmonogram Krakowskich Spotkań Biegowych dostępny jest na www.pzucracoviamaraton.pl

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale