17. PZU Cracovia maraton z rekordem uczestników!

17. PZU Cracovia Maraton fot. Paulina Kozieł/LoveKraków.pl

Słoneczna i ciepła niedziela sprawiła, że na trasę biegu wyszło wielu kibiców. Taka aura nieco utrudniła zawodnikom walkę o rekord trasy. Zabrakło jednak naprawdę niewiele, bo zwycięzca z Etiopii – Birhanu Bekele Berga uzyskał czas 2:11:34, czyli zaledwie o osiem sekund gorszy od najlepszego wyniku w historii imprezy z 2009 roku. W 17. PZU Cracovia Maraton wystartowała rekordowa liczba 5848 biegaczy, a na mecie zameldowało się 5630.

Zwycięzcy z Etiopii i Mołdawii

Rok temu Kraków przywitał zawodowców i amatorów chłodem i deszczem. Wówczas na królewski dystans wyruszyło 5757 osób. W tegorocznej edycji na starcie, który trwał 13 minut, stanęło 91 osób więcej, co jest nowym rekordem imprezy. Nasze miasto może się również pochwalić liczbę zawodników, którzy ukończyli maraton. W tym roku było to 5630 osób, a więc 15 więcej niż w kwietniu 2017 roku.

Pierwszy na metę zlokalizowaną na pięknym Rynku Głównym (tu także zawodnicy ruszali na trasę) dobiegł Birhanu Bekele Berga z Etiopii z czasem 2:11:34. 37-letni zawodnik najlepiej poradził sobie z ciepłem i nad drugim zawodnikiem miał aż minutę i 22 sekundy przewagi. Lokatę tę zajął jego rodak z rocznika 1998 – Aredo Shifera Tamru (2:12:56), który pod Wawelem ustanowił nowy rekord życiowy.

Na najniższym stopniu podium stanął trzykrotny zwycięzca Cracovia Maraton, 33-letni Kenijczyk Cosmas Mutuku Kyeva, który 42 kilometry i 195 metrów pokonał w czasie 2:14:14.

Najlepszym Polakiem był debiutujący na tym dystansie Andrzej Rogiewicz z Bydgoszczy, który z wynikiem 2:21:27 zajął siódme miejsce.

Zwyciężczyni w kategorii kobiet również dobiegła do mety samotnie. Była nią Mołdawianka Lilja Fiskovicz, której pierwsze miejsce dał rezultat 2:31:27. 29-latka poprawiła swój życiowy rezultat o dwie minuty i 38 sekund.

Kolejne miejsca na podium zajęły Naomi Jopkosgei Maiyo z Kenii (2:34:08) i Białorusinka Nina Savina (2:37:09, debiut w maratonie).

40. czas uzyskała najlepsza z Polek Ewa Jagielska (2:50:42).

Szumiec najlepszym wózkarzem

Dwie minuty przed biegaczami, o godzinie 8:58 rywalizację na pełnym dystansie rozpoczęli zawodnicy niepełnosprawni na wózkach. Pod nieobecność Rafała Wilka (wybrał konkurencyjny wyścig w Warszawie), który wygrał ostatnie sześć edycji, najlepszy był Rafał Szumiec (1:12:50). Za nim uplasował się kolejny Polak Mateusz Witkowski (1:14:20) i Słowak Daniel Kukla (1:16:05).

W krawacie i w szpilkach

Bieg w Krawacie po raz kolejny zdecydowanie wygrał Adam Czerwiński. Rywalizację w Biegu w Szpilkach na najwyższym stopniu podium zakończyła Karolina Giza.

Rozbiegana sobota

17. PZU Cracovia Maraton był głównym wydarzeniem dwudniowego święta biegania w Krakowie. W sobotę wokół Błoń rywalizowali rolkarze. Wśród mężczyzn po pasjonującym finiszu wygrał Bartosz Chojnacki. W klasyfikacji kobiet najlepsza była Aniela Dymiszkiewicz.

13. Mini Cracovia Maraton im. Piotra Gładkiego wygrali Kenijczyk Bernard Muinde Matheka i Węgierka Zita Kacser.

Niesamowitą scenerię miał Bieg Nocny na 10 kilometrów, po raz pierwszy ze startem i metą na Rynku Głównym. Po raz drugi tego dnia ze zwycięstw cieszyli się Matheka i Kacser.

Również w sobotę Stadion Miejski im. Henryka Reymana opanowali najmłodsi. Przy murawie na krótkich dystansach biegało aż tysiąc dzieciaków od trzech do dwunastu lat.