1918 lekcji na 100-lecie niepodległości

fot. Paulina Frączek/LoveKraków.pl

Muzeum to nie tylko mury pełne zabytków, ale i skarbnica wiedzy o nich. Dlatego też aby ją przybliżyć, Muzeum Narodowe w Krakowie proponuje lekcje muzealne, podczas których zarówno dzieci, jak i dorośli, mają okazję do tego, aby poszerzyć horyzonty. Zwłaszcza, że z okazji 100-lecia niepodległości zaplanowano 1918 wydarzeń.

– W muzeum najważniejsze są emocje, wrażenia i odczucia, jakie niosą ze sobą dzieła sztuki. To dostarczamy naszym odbiorcom dzięki przygotowanemu programowi. A ten dedykujemy dzieciom, dorosłym czy niepełnosprawnym. Chcemy, aby uczestnicy zajęć brali w nich aktywny udział m.in. poprzez dyskusję – zaznacza Katarzyna Szczygieł z działu edukacji MNK.

„Niepodległość”

Tym razem warto zwrócić uwagę na edukacyjną inicjatywę związaną z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Z okazji jej 100-lecia przygotowano 1918 bezpłatnych lekcji muzealnych i spacerów edukacyjnych dla grup zorganizowanych.

W ich trakcie będzie można porozmawiać o dizajnie, legendach, baśniach, tworzeniu witraży czy mitach w malarstwie i powstaniach narodowych.

Jak zapowiada Filip Skowron z MNK, nie będzie „sztampowo”.

– Spotkania nie wyglądają jak w szkole. Dla grup w każdym wieku przygotowaliśmy ponad 90 lekcji. W ich trakcie będzie można się dowiedzieć, jak żyło się w dawnych wiekach, chociażby w Domu Jana Matejki, kim był Józef Czapski i dlaczego jest tak ważny w dzisiejszych czasach. Dużo będzie też o mitologii greckiej czy romantyzmie. Zaplanowaliśmy też spacer Szlakiem Stanisława Wyspiańskiego – przyznaje.

W darmowych zajęciach mogą wziąć udział uczniowie szkół publicznych i niepublicznych – przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjów czy szkół ponadgimnazjalnych. Obowiązują rezerwacje w Centrum Informacji i Rezerwacji MNK. Więcej informacji na oficjalnej stronie muzeum.

Wokół Krakowa 1900

Oprócz tego, odbędą się muzealne lekcje towarzyszące wystawie „Kraków 1900”. Przygotowano m.in. oprowadzanie dla obcokrajowców czy spotkania dla osób głuchych i niedosłyszących tłumaczone na polski język migowy.

– W listopadowym programie znalazła się gra miejska „Przygotowania do wesela”. Odbędzie się ona w rocznicę ślubu Lucjana Rydla i Jadwigi Mikołajczykówny – informuje Katarzyna Szczygieł.

Do tej pory muzealni edukatorzy przeprowadzili 1638 lekcji muzealnych i oprowadzań dla grup zorganizowanych, w których udział wzięło ponad 30 tys. osób.

Dla dzieci przygotowano również publikację autorstwa Jadwigi Gumińskiej-Oleksy „Opowieści przedmiotów, czyli bajki podsłuchane w muzeum”, opowiadającej o kilku eksponatach znajdujących się w muzealnej kolekcji.

„W muzeum magia chętnie splata się z rzeczywistością” – tak głosi jedno ze znajdujących się w publikacji haseł. Na liście czarodziejskich przedmiotów, o których można przeczytać, widnieją m.in. para skórzanych butów z kolekcji Jana Matejki, lustro z I połowy XVIII wieku, stojący zegar szafkowy z lat 1765–1768 czy kołyska z XIX wieku.

A kiedy już poznamy niezwykłe historie wspomnianych przedmiotów, nie pozostanie nic innego, jak tylko pójść do muzeum. I zobaczyć je na żywo.

comments powered by Disqus