2 miliony złotych i 5 000 dodatkowych patroli policji do końca 2014

Radni krakowskiej Platformy Obywatelskiej chcą przeznaczyć z budżetu miasta co najmniej 2 miliony złotych na sfinansowanie dodatkowych patroli policji oraz straży miejskiej w 2014 roku i zintensyfikowanie działań, mających poprawić poczucie bezpieczeństwa. – Do wakacji chcielibyśmy przekazać około 600-700 tysięcy złotych na ten cel – mówił Bogusław Kośmider na wtorkowej konferencji prasowej poświęconej bezpieczeństwu Krakowa.

Jak informują samorządowcy, chodzi o to, aby nasycić miasto patrolami i tym samym wpłynąć na podwyższenie poczucia bezpieczeństwa wśród krakowian. Przede wszystkim funkcjonariusze będą bardziej widoczni w granicach pierwszej obwodnicy. – To tam jest największy problem z bezpieczeństwem. Dobrze wiemy, co się dzieje w weekendowe noce – stwierdził Jerzy Woźniakiewicz, przewodniczący Komisji Praworządności w radzie miasta.

5 000 patroli do końca 2014 roku

W sumie kwota ta ma zwiększyć liczbę patroli z obecnych 375 do 5000. – To będzie mocne uderzenie poprawiające poczucie bezpieczeństwa – uważa przewodniczący rady miasta Bogusław Kośmider. Około 50 tysięcy z całej puli ma się znaleźć w rękach krakowskiej straży miejskiej.

Pojawiają się jednak pytania, skąd policja weźmie funkcjonariuszy, aby ci wyszli na ulice. – W krakowskiej uzupełniane są, więc zwiększyła się liczba policjantów o około 150-200 osób. Rozwiązaniem jest dobrowolne zgłaszanie się policjantów, którzy w czasie swojego czasu wolnego będą brać udział w patrolach. Chodzi tu również o funkcjonariuszy z powiatu – tłumaczy Jerzy Woźniakiewicz.

Patrole wokół miejsc sprzedaży alkoholu

Rządzący miastem chcą też, aby policjanci patrolowali okolice miejsc sprzedaży alkoholu na terenie całego miasta. Jednak nie będą sami decydować o tym, gdzie posłać funkcjonariuszy. Obszary te wskażą radni dzielnicowi. I nie chodzi tu tylko o miejsce, gdzie można kupić napoje wyskokowe. –  Chcemy zaangażować samych mieszkańców w poprawę poczucia bezpieczeństwa, dlatego ich uwagi będą bardzo cenne i przez rady dzielnic dojdą do policji, która wyśle w dane miejsca patrole.

Aby sprawdzić, czy dane działania idą w dobrym kierunku, radni będą prowadzić badania społeczne. – Jedno jest już prowadzone. Sprawdzamy, jakie jest teraz poczucie bezpieczeństwa, a jakie będzie za miesiąc czy za dwa. Jeśli się zwiększy, to pomału będziemy wprowadzać te procedury na stałe, a jeśli  działania nie przyniosą żadnych skutków, skorygujemy nasz plan – powiedział Bogusław Kośmider. Na środowej sesji Rady Miasta Krakowa odbędzie się głosowanie w tej sprawie. Politycy są pewni, że uchwała kierunkowa dla prezydenta Majchrowskiego zostanie przegłosowana, a sam prezydent, jak wcześniej zapowiadał, pomoże w realizacji jej założeń.

comments powered by Disqus