25 tys. euro dla Misteria Paschalia z francuskich instytutów

Jeden z koncertów Misteria Paschalia odbędzie się w podziemiach wielickiej kopalni fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Za miesiąc rozpoczyna się kolejna edycja festiwalu Misteria Paschalia. Tegoroczne wydarzenie uzyskało wsparcie finansowe Instytutu Francuskiego w Warszawie i Instytutu Francuskiego w Paryżu w wysokości 25 tys. euro.

Czternasta edycja festiwalu Misteria Paschalia potrwa od 10 do 17 kwietnia. Publiczność czeka zmieniona formuła wydarzenia – podczas dwóch pasm programowych premierowe wykonania zaprezentują gwiazdy muzyki dawnej. Co więcej, koncerty mają się odbywać w nowych miejscach.

Ze względu na prezentację programu skupionego wokół innego kulturowego kręgu, „bohaterką” będzie Francja. Artystów z tego kraju mają wesprzeć środki finansowe przeznaczone przez Instytut Francuski w Paryżu i Instytut Francuski w Warszawie. Pierwszy z nich przekazał 20 tys. euro, a drugi – 5 tys. euro. Francuskie instytuty przekazały fundusze miastu i Krakowskiemu Biuru Festiwalowemu.

W Krakowie pojawi się 150 instrumentalistów, 29 solistów, 6 dyrygentów, reżyser, aktor i wykładowca. Do stolicy Małopolski przyjadą zespoły takie jak Le Poème Harmonique, Ensemble Matheus czy Ensemble Pygmalion oraz artyści, m.in.: Vincent Dumestre, Cyril Auvity, Benjamin Lazar, Claire Lefilliâtre, Alexis Kossenko, Dominique Visse.

–  Przez cały Wielki Tydzień odbędzie się 11 koncertów. Publiczność będzie mogła usłyszeć dwie światowe premiery czy usłyszeć barokową muzykę francuską – informuje Vincent Dumestre, dyrektor-rezydent, który czuwa nad kształtem artystycznym i programem Misteria Paschalia.

Festiwal w telewizji Mezzo

W tym roku festiwal będzie współpracował z francuskim kanałem Mezzo, który w całości jest poświęcony muzyce poważnej i jazzowej. Dzięki relacjom i transmisjom na żywo wszyscy będą mogli zobaczyć najlepsze koncerty kolejnej edycji festiwalu.

W telewizji emitowany będzie koncert inauguracyjny, dwie retransmisje koncertów z 12 i 16 kwietnia. W ramach cyklu Mezzo Voce, telewizja wyemituje wywiad z Vincentem Dumestre’em oraz program będący relacją wielkotygodniowego wydarzenia. Zostaną zaprezentowane wnętrza sakralne Krakowa i Kopalnia Soli w Wieliczce.

Bilety można kupić w portalu eventim.pl oraz w punktach informacji miejskiej InfoKraków (InfoKraków Pawilon Wyspiańskiego, InfoKraków ul. św. Jana 2, InfoKraków ul. Powiśle 11, InfoKraków Sukiennice, InfoKraków ul. Józefa 7, InfoKraków ul. Szpitalna 25, InfoKraków ICE Kraków ul. Marii Konopnickiej 17).

 

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale