27 tysięcy miejsc w krakowskich przedszkolach

fot. LoveKraków.pl

Od poniedziałku rusza elektroniczna rekrutacja do przedszkoli samorządowych oraz oddziałów przedszkolnych na rok 2015/2016. Wyniki zostaną ogłoszone 17 kwietnia. Łącznie miejsc w nieodpłatnych placówkach jest blisko 18 tysięcy.

– Oferta samorządowych przedszkoli i szkół dla dzieci krakowskich w wieku przedszkolnym: przedszkola - 16 844 miejsc, oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych - 1091 miejsc. Łącznie oferta jest przygotowana dla 17 935 dzieci – informuje Monika Chylaszek, rzecznik prasowy prezydenta Krakowa. Do tego dochodzą przedszkola niesamorządowe, w których jest blisko 9,5 tysiąca miejsc.

Łączna oferta Krakowa wynosi 27 324 miejsc. Oznacza to, że zostanie sporo wolnych, bowiem wszystkich dzieci w wieku przedszkolnych jest nieco ponad 23 tysiące. – Rok szkolny 2015/2016 to pierwszy raz, gdy do oddziałów przedszkolnych w przedszkolach i szkołach uczęszczać będą tylko trzy roczniki dzieci (3/5-latki) – przypomina Chylaszek. Z tym, że 5-latki są objęte obowiązkowym przygotowaniem przedszkolnym.

W nowych przedszkolach

W tym roku szkolnym w naszym mieście pojawią się nowe oddziały przyszkolne: w budynku Gimnazjum nr 13 (jest tam 75 miejsc) oraz w SP nr 24 (również 75 miejsc).Ponadto, do końca bieżącego roku planowana jest odbudowa zniszczonego w wyniku pożaru budynku Przedszkola nr 91 przy ul. Dekerta 18. W nowym obiekcie przewidziane są cztery oddziały (100 miejsc) oraz sala zajęć ruchowych/dodatkowych z ewentualną możliwością wykorzystania jej w przyszłości jako piątego oddziału (25 miejsc) – dodaje Monika Chylaszek. Rozbudowane zostanie Przedszkole nr 76, a cztery nowe zostaną wybudowane w Podgórzu oraz na os. Gotyk.

Nowe kryteria

Od tego roku obowiązują również nowe kryteria. Przede wszystkim zniesiono ograniczenie aplikacji. Teraz rodzice dzieci nie muszą wybierać pięciu placówek, a dowolną ich liczbę. Do kryteriów dodano również punktację za płacenie podatków w Krakowie. Rodzice, którzy rozliczają się w naszym mieście, dostają 51 punktów, a to, że pracują w Krakowie, daje im automatycznie 38 kolejnych. Władze miasta liczą, że dzięki temu ludzie chętniej będą zapisywać się do krakowskich urzędów skarbowych i tym samym wpływy z tego tytułu zwiększą się o 3 miliony złotych.

Terminy

9-31 marca 2015 roku – wprowadzanie wniosków przez elektroniczny serwis rekrutacyjny dla rodziców oraz przyjmowanie wniosków o przyjęcie do przedszkola/oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej (elektroniczny serwis rekrutacyjny zostanie uruchomiony 9 marca o godz. 9.00);

17 kwietnia 2015 roku, godz. 12.00 – ogłoszenie wyników naboru. Listy dzieci zakwalifikowanych wywieszane są w przedszkolach/szkołach uczestniczących w rekrutacji. Ponadto rodzice, którzy podali we wniosku o przyjęcie adres e-mailowy, otrzymują wiadomość na skrzynkę pocztową. Rodzice, którzy wskazali więcej niż jedno przedszkole/szkołę uzyskują informację o wynikach rekrutacji w przedszkolu/szkole wskazanym/wskazanej przez nich jako pierwsze/pierwsza.

20-30 kwietnia 2015 roku – podpisywanie przez rodziców umów z przedszkolem, do którego dziecko dostało się w wyniku rekrutacji. Niepodpisanie umowy w tym terminie jest równoznaczne z rezygnacją z miejsca w danym przedszkolu. Rodzice dzieci kontynuujących mogą podpisać umowę w terminie wcześniejszym ustalonym przez dyrektora przedszkola.

4 maja 2015 roku, godz. 9.00 – ogłoszenie list przyjętych i nieprzyjętych oraz liczby wolnych miejsc (od tej daty rodzice mogą składać wnioski do komisji rekrutacyjnej o uzasadnienie odmowy przyjęcia, a następnie odwołania od rozstrzygnięcia komisji do dyrektora przedszkola/szkoły);

Po 4 maja 2015 roku – rozpoczęcie rekrutacji uzupełniającej, której terminy ustala indywidualnie dyrektor przedszkola/szkoły.