31 mln zł na remont Pałacu Czartoryskich. Do muzeum wejdziemy w grudniu 2019

Pałac Książąt Czartoryskich fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

– Podtrzymuję informację, że w 2019 roku chcemy otworzyć Pałac Książąt Czartoryskich – deklaruje Andrzej Betlej, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie. Pod koniec października minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński przyznał 31 mln zł na remont i wyposażenie obiektu.

W sierpniu 2017 roku rozstrzygnięto dwuetapowy konkurs architektoniczny na opracowanie projektu nowej ekspozycji i aranżacji wnętrz Pałacu Książąt Czartoryskich. Obecnie trwają konsultacje pomiędzy przedstawicielami Muzeum Narodowego w Krakowie a zwycięską firmą Art. FM dotyczące projektowania poszczególnych sal. Prace projektowe mają potrwać do końca stycznia 2018.

Wystawy, kawiarnia i wspólna przestrzeń

Pod koniec października minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński przyznał 31 mln zł na remont i wyposażenie pałacu. Obiekt czeka m.in. przeprowadzenie prac budowlanych, dostosowawczych i wykończeniowych – zostanie wyposażony w instalacje elektryczne, wentylacyjno-klimatyzacyjne czy system radio-monitoringu warunków klimatycznych.

– W projekcie znalazł się bardzo ważny aspekt – konserwatorski. Już teraz interwencjom konserwatorskim jest poddawanych ponad 1000 obiektów, które zobaczymy w Muzeum książąt Czartoryskich. Trzeba również pamiętać, że przed nami jeszcze dokończenie realizacji budowlanych, wynikających z przebudowy rozpoczętej w 2010 roku – mówi Andrzej Betlej, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie. Zakończenie prac konserwatorskich i digitalizacji zbiorów przewidziano na koniec grudnia 2020 roku.

Oprócz zwiedzania ekspozycji, na której zobaczymy grafikę, rzemiosło artystyczne, rzeźbę czy tkaniny, będzie można spędzić czas w kawiarni czy wspólnej przestrzeni, poświęconej celom edukacyjnym.

– Zależy nam na tym, aby pałac był żywym miejscem. Podtrzymuję informację, że w grudniu 2019 roku chcemy oficjalnie otworzyć Pałac Książąt Czartoryskich i Arsenał – deklaruje Betlej.

Całkowity koszt remontu i wyposażenia Muzeum Książąt Czartoryskich to 43 539 102, 20 zł.

 

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto
reklama
comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale