7 rzeczy, które musisz wiedzieć na koniec programu MdM

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Lata 2017-2018 to ostatni czas, być móc skorzystać z dopłat w programie Mieszkanie dla Młodych. Przedstawiamy informacje, o których musicie wiedzieć, chcąc skorzystać z dopłaty do mieszkania.

1.Została połowa środków

Ze względu na duże zainteresowanie programem Mieszkanie dla Młodych, Bank Gospodarstwa Krajowego wstrzymał przyjmowanie wniosków o dofinansowanie wkładu własnego na rok 2017. Wykorzystane zostało 50% środków. Wnioski na przyszły rok będą ponownie rozpatrywane od 1 stycznia. Łączna kwota wsparcia na rok 2017 to 273 miliony złotych.

2.Trzeba się śpieszyć

Osoby, które chcą skorzystać z dofinansowania w 2017 roku, muszą się śpieszyć. Zdaniem przedstawicieli Banku Gospodarstwa Krajowego pula środków na przyszły rok może skończyć się w kwietniu. Niektórzy deweloperzy twierdzą, że wsparcie nie będzie możliwe już w styczniu.

3.Co w 2018?

Chcący kupić mieszkanie w 2018 nadal mogą ubiegać się o udział w programie. Limit środków na 2018 rok to 762 miliony złotych. Nabywcy mogą składać wnioski do momentu, gdy łączna kwota wsparcia osiągnie 50%. Pozostała kwota zostanie uruchomiona 1 stycznia 2018.

4.Znikomy rynek wtórny

Ci, którzy liczą na zakup mieszkania z rynku wtórnego w MdM, będą mieli bardzo trudne zadanie. Jak wynika z opracowania Open Finance, do dopłaty na mieszkanie używane kwalifikuje się jedynie 2,7% krakowskich mieszkań wystawionych na sprzedaż. Jest to trzeci najniższy wynik z polskich miast. Sytuacja wygląda gorzej jedynie w Rzeszowie i Warszawie. Wszystko przez ustalony limit cen kwalifikujący do dopłaty na lokal.

5.Gdzie najbliżej centrum?

Krowodrza, Czyżyny, Prądnik Biały i Czerwony oraz Płaszów – to dzielnice znajdujące się najbliżej centrum, w których istnieje szansa, że uda nam się kupić mieszkanie z dopłatą. Łącznie w ubiegłym roku niecałe 11% nowych mieszkań na krakowskim rynku nieruchomości było objętych programem Mieszkania dla Młodych.

6.Dla kogo program?

Każdy, kto chce otrzymać dofinansowanie wkładu własnego, w dniu złożenia wniosku nie może mieć więcej niż 35 lat. Z obostrzenia wyłączone są rodziny i osoby samotne wychowujące minimum trójkę dzieci. Nie można być również posiadaczem nieruchomości, a lokal, który chcemy nabyć, nie może być większy niż 75 mkw. W przypadku domu ograniczenie to 100 mkw. powierzchni. Okres kredytowania to minimum 15 lat, a kwota wsparcia nie może przekraczać 50% wartości mieszkania.

7.Co dalej?

Zdania na temat programu Mieszkanie dla Młodych są różne, jednak wiadomo, że program wygasa 31 grudnia 2018. Resort infrastruktury i budownictwa zastąpi go programem Mieszkanie Plus. Z dostępnych informacji wynika, że będzie on przeznaczony głównie dla osób aspirujących do miana klasy średniej. Nadal nie wiadomo, gdzie i kiedy można spodziewać się budowy mieszkań w Krakowie. Najbliższym znanym miejscem budowy rządowych lokali jest Skawina.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale