AGH i Nokia stworzyły innowacyjne laboratorium

Sprzęt w laboratorium fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Akademia Górniczo-Hutnicza przy współpracy z firmą Nokia otworzyła nowe laboratorium dydaktyczne na terenie uczelni. W pierwszym tego typu pomieszczeniu w Polsce uruchomiono sieć komórkową LTE, na której będą szkolić się studenci AGH. Będą zdobywać wiedzę inżynierską, a w przyszłości mają szansę podjąć pracę w firmie Nokia.

Laboratorium, które znajduje się na Wydziale Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji, składa się z pięciu stacji bazowych, z czego trzech o wielkości zwykłego routera Wi-Fi oraz dwóch większych urządzeń. Dodatkowo laboratorium zostanie wyposażone w smartfony testowe oraz komputery.

– Studenci będą tutaj obserwować, w jaki sposób pracują stacje bazowe, centrale telefoniczne oraz przyłączone do nich telefony komórkowe. Sprzęt, który się tutaj znajduje, symuluje w pełni działanie dużych systemów. Dzięki temu studenci przed rozpoczęciem pracy w centrum badawczym będą mogli zapoznać się ze sprzętem, z którym będą mieli do czynienia w przyszłości – wyjaśnia prof. dr hab. inż. Andrzej Pach, kierownik Katedry Telekomunikacji.

„To jak przesiadka na autostrady”

Stacje bazowe, na których będą pracować studenci, mogą być wykorzystane w czasie imprez masowych, w centrach miast i innych miejscach, gdzie występuje zwiększone zapotrzebowanie na korzystanie z telefonów komórkowych. Mają służyć większym pokryciem sygnału oraz pojemnością sieci, pozwalając na nawiązywanie połączeń. – Dane można transmitować z dużymi szybkościami, jest to skok jakościowy. To jakbyśmy przeszli z lokalnych dróg na autostrady. W przyszłości będzie generacja 5g, prace nad nią trwają w laboratoriach – informuje prof. dr hab. inż. Andrzej Pach.

Obopólna korzyść

Oprócz zapewnienia niezbędnego sprzętu, przedstawiciele Nokii zapewniają studentom staże, a na ostatnim roku edukacji zajęcia dla studentów. Dzięki temu zdobywają oni wiedzę praktyczną, a firma ma szansę pozyskać wykwalifikowanego pracownika.

– Nokia aspiruje do pozycji lidera w technologii mobilnej na całym świecie. Mocno inwestujemy w działy badania i rozwoju. Zarówno Polska, jak i Kraków są na liście priorytetów Nokii bardzo wysoko – wyjaśnia Krzysztof Persona, dyrektor Centrum Nokia w Krakowie.

comments powered by Disqus