AGH znów buduje. 21 mln zł dla informatyków

fot. materiały prasowe

Studenci i kadra Wydziału Informatyki Elektroniki i Telekomunikacji będą na jesień 2019 roku mieli nowoczesny budynek z odpowiednim wyposażaniem. Przy współudziale Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego zamiast rudery pojawi się miejsce do nauki na najwyższym poziomie.

Akademia Górniczo-Hutnicza już od jakiegoś czasu planowała rozbudowę swojej infrastruktury na potrzeby nowoczesnych kierunków nauczania. Dzięki inwestycji na ponad 2 tys. metrach kwadratowych, studenci oraz naukowcy będą mieli do dyspozycji laboratoria.

Od 2019 roku będą oni mogli korzystać z laboratorium: sieci operatorskich i Internetu Nowej Generacji, sieci optycznych, wizualizacji i technologii chmurowych, bezpieczeństwa sieci, radiowych sieci dostępowych, Internetu Rzeczy czy sieci sensorowych.

Wszystko po to, aby można było kształcić studentów w takich kierunkach jak teleinformatyka oraz elektronika i telekomunikacja. Już teraz jest ich ponad 2 tys., mimo tego, że aby się dostać na te kierunki, trzeba mieć przynajmniej 90% z egzaminów maturalnych z przedmiotów ścisłych.

– Dotacja MNiSW na nową inwestycję pozwoli nam kształcić studentów na najwyższym poziomie w zakresie technologii informacyjnych. Jest to szczególnie istotne w kontekście obecności wielu światowych i polskich firm z tego sektora w Krakowie i Małopolsce. W naszym otoczeniu działa m.in. Cisco, Delphi, ABB, Nokia, Motorola, Comarch, Ericsson czy Akamai – stwierdził prof. Tadeusz Słomka, Rektor AGH.

AGH wyróżnione

Jak przyznaje minister Jarosław Gowin, w tym roku środki na inwestycje infrastrukturalne na uczelniach były bardzo małe – w sumie było to 180 mln złotych. Sporym problemem ośrodków naukowych jest również to, że nie mogą już korzystać ze środków unijnych. Czym AGH sobie zasłużyło na kilkanaście milionów dofinansowania?

– Wydział informatyki jest jednym z najlepszych w Polsce, a co szczególnie ważne, kształci na potrzeby najnowocześniejszej branży. Wpisuje się też w plan odpowiedzialnego rozwoju. Kierunki, o których była mowa, znajdują się również w strategii rozwoju, którą stworzyłem – mówi Gowin.

Minister przypomniał również o uruchomionym konkursie, w którym do zgarnięcia jest miliard złotych dla przedstawicieli takich branż jak technologia informacyjna, telekomunikacja czy mechatronika. – Jak widać, zakres badań wydziału pokrywa się właśnie z ogłoszonym konkursem – dodaje Jarosław Gowin.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Krowodrza
News will be here