Akcja ratunkowa w Himalajach. Polacy dokonali niemożliwego i uratowali francuską himalaistkę

fot. Facebook / Adam Bielecki

Zakończyła się akcja ratunkowa na Nanga Parbat. Jak poinformował himalaista Krzysztof Wielicki, dwa helikoptery zabrały z ośmiotysięcznika Elisabeth Revol oraz Adama Bieleckiego, Denisa Urubkę, Jarosława Botora i Piotra Tomalę, którzy sprowadzali z gór francuską himalaistkę. W czwartek, 25 stycznia Revol wraz z Tomaszem Mackiewiczem, utnęła na wysokości 7400 metrów. Niestety polskiego himalaisty nie udało się uratować.

- Udało się niemożliwe. Razem z Elizabeth Revol i Denisem Urubko u podstaw ściany Diamir. Jestem zmęczony, ale bardzo szczęśliwy. Dziękuję za wszystkie ciepłe słowa. Przykro mi, ale nie mieliśmy żadnych szans pomóc Tomkowi - poinformował na swoim profilu na Facebooku, uczestniczący w akcji ratunkowej Adam Bielecki. Światowe media mówią o bezprecedensowej akcji w historii himalaizmu, o czym ma świadczyć m.in. tempo wspinaczki polskiej ekipy.


Przypominamy, że w sobotę, 20 stycznia, duet himalaistów, Elizabeth Revol i Tomasz Mackiewicz, podjął próbę wspinaczki na wierzchołek Nanga Parbat (8126 m). Niekorzystne warunki pogodowe zmusiły ich jednak do zejścia do niższego obozu. Kolejny atak szczytowy miał nastąpić w czwartek, 25 stycznia. Niestety podczas schodzenia para himalaistów utknęła na wysokości około 7400 m.

Akcji ratowniczej podjęła się ekipa polskich himalaistów, uczestnicząca w wyprawie na K2. Okazuje się, że ośmiotysięcznik jest oddalony od Nanga Parbat w linii prostej o prawie 200 km. Wczoraj wieczorem, himalaiści pod kierownictwem Krzysztofa Wielickiego, dotarli dwoma helikopterami w pobliże obozu pierwszego Nanga Parbat. Mimo zapadającej ciemności, wspinaczkę w niezwykle trudnych warunkach, przy ponad 1000 metrach w pionie, rozpoczęli Adam Bielecki i Denis Urubko. Około godz. 2 spotkali schodzącą z góry Revol. Niestety warunki pogodowe uniemożliwiły kontynuowanie akcji ratunkowej i dotarcie do miejsca, gdzie został Tomasz Mackiewicz. Według relacji Revol polski himalaista był w stanie agonalnym.

Według informacji podanych przez PAP, Tomasz Mackiewicz po raz siódmy zdecydował się na próbę zdobycia zimą Nanga Parbat, natomiast Revol po raz czwarty. Nanga Parbat jest jednym z najbardziej wymagających szczytów w Himalajach - trudno dostępnych i niebezpiecznych. Jest to drugi, zaraz po K2, ośmiotysięcznik pod względem wypadków śmiertelnych.

Przypominamy, że Narodowa Zimowa Wyprawa na K2 pod kierownictwem Krzysztofa Wielickiego otrzymała finansowe wsparcie Krakowa. To efekt partnerskiej współpracy Gminy Miejskiej Krakowa z Polskim Związkiem Alpinizmu. Ponadto Adam Bielecki jest absolwentem psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, a także członkiem Klubu Wysokogórskiego Kraków.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale