Aleja Pokoju. Zwykła awaria, a już pół roku prac

fot. Archiwum

Inwestycja prowadzona przez MPEC przy al. Pokoju trwa już od miesięcy. Jeszcze trochę i zacznie konkurować z – wciąż niedokończoną – przebudową na rondzie Kocmyrzowskim. MPEC wyjaśnia, że prace, które miały być zwykłą naprawą, stworzyły okazję do bardzo potrzebnej, ale wymagającej przygotowania, modernizacji sieci.

Chodzi o prace prowadzone po południowej stronie al. Pokoju, na wysokości wiaduktu nad torami kolejowymi, Galerii Plaza i dalej, w stronę ul. Lema. Termin ich zakończenia ciągle się przesuwa, a na placu budowy jeszcze sporo jest do zrobienia.

Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej tłumaczy, że prace rozpoczęły się od zwykłej naprawy sieci, po wystąpieniu awarii. Pod koniec czerwca problem był już rozwiązany. – Sama naprawa poawaryjna to nie byłoby nic skomplikowanego – mówi w rozmowie z LoveKraków.pl Renata Krężel z MPEC.

Wykorzystali okazję

Spółka uznała jednak, że sama naprawa w tym miejscu nie wystarczy. Sieć była już mocno przestarzała, wykonana w technologii, która pozostała już na niewielu odcinkach w Krakowie. Po drugie, jej parametry nie odpowiadały już zapotrzebowaniu, ponieważ w tej części Czyżyn powstały i powstają kolejne inwestycje mieszkaniowe.

– Uszkodzony ciepłociąg, zbudowany w technologii tradycyjnej zastąpiono przez nowoczesny rurociąg preizolowany o znacząco większej średnicy zewnętrznej. W związku wymuszoną przez to zmianę posadowienia ciepłociągu zaszła konieczność wykonania przebudowy ciągu pieszego i ścieżki rowerowej na łącznej długości aż 434 metrów – mówi przedstawicielka spółki.

Potrzebne dokumenty

To natomiast, w przeciwieństwie do zwykłej naprawy, wymagało przygotowania wszystkich projektów i zgód, jak przy każdej miejskiej inwestycji. Dodatkowo, chodzi o trudny rejon, ponieważ przebiega tam rzeka Białucha oraz tory kolejowe. Potrzebna była budowa murów oporowych i podpór.

Teraz MPEC deklaruje, że prace postępują już bez przeszkód i że w najbliższym czasie się zakończą. Dokładny termin nie został jednak podany.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Czyżyny
comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale