Alzacja. Tradycja i niepowtarzalność

Alzacja to region winiarski leżący w północno-wschodniej części Francji, bezpośrednio przy granicy z Niemcami, słynący z doskonałych białych win jednoszczepowych. Większość winnic zlokalizowana jest u podnóża Wogezów ciągnących się wzdłuż Renu.

Od zachodu przed deszczami chronią je właśnie Wogezy natomiast  od południa również górzysta Jura, co bezpośrednio wpływa na ciepły i suchy klimat regionu. Wielkie zróżnicowanie podłoża w połączeniu z aspektem kulturowo-historycznym powodują, że powstające tam wina bardzo się od siebie różnią.

Tradycją winiarzy jest zatrzymywanie w winach sporej ilości cukru po fermentacji, a jego rolą jest równoważenie naturalnie wysokiej kwasowości, które w połączeniu z aromatycznymi odmianami winorośli: Gewurztraminer, Pinot Gris, Riesling czy Muscat, daje wina niepowtarzalne i atrakcyjne, szczególnie po wielu latach dojrzewania. Początkowo wina dojrzewają w wielkich, najczęściej starych, dębowych beczkach, gdzie zachodząca mikrooksydacja wzbogaca strukturę wina i stanowi o późniejszym potencjale dojrzewania wina już w butelkach.

Rodzina Boeckel, jak sami o sobie mówią "zapuszcza korzenie" w winnym miasteczku Mittelbergheim już od 400 lat, parając się produkcja wina już od pięciu pokoleń.

Miasteczko to, oprócz pozycji jednego z najpiękniejszych we Francji, posiada 105 hektarów okalających je winnic, na których 20 właścicieli codziennie stara się sławić swoje miasteczko za pomocą znakomitych win. Korzystając z historycznie doskonałej reputacji miasteczka, wspólnie postanowili o rezygnacji z uprawy opartej o ochronę chemiczną, przestawiając ją na metody naturalne i biologiczne w drodze do najwyższej jakości wina.

Dla wielu europejskich konsumentów zdrowie jest kryterium najważniejszym, dlatego właśnie wina produkowane przez rodzinne winiarnie i pod ich rygorystyczną opieką mają największy związek z polskim toastem: NA ZDROWIE, często wygłaszanym w Mittelbergheim przez Czesława Miłosza w trakcie rekonwalescencji jesienią 1951 roku.