Architektoniczny portret Nowej Huty. Czas na wielki finał

Nowa Huta fot. Sebastian Dudek/LoveKraków.pl

Dobiega końca inicjatywa „Nowa Huta – architektoniczny portret miasta”. Wielki finał odbędzie się już 8 grudnia w Ośrodku Kultury im. C.K. Norwida na os. Górali 5.

Od czerwca mieszkańcy i turyści podczas spacerów mieli okazję zwiedzić m.in. najstarsze osiedla czy kościoły. Na liście znalazły się Blok Szwedzki i Francuski, kościół na os. Szklane Domy, postmodernistyczne os. Centrum E czy os. Hutnicze i Stalowe.

Od czerwca do grudnia ponad tysiąc osób, w trakcie 20 wydarzeń, zwiedzało Nową Hutę i poznawało jej dziedzictwo kulturowe związane z architekturą i urbanistyką. Staraliśmy się spojrzeć na fenomen nowohuckiej architektury drugiej połowy XX w. w sposób możliwie kompleksowy, opisując kolejne etapy rozwoju Nowej Huty – mówi Jarosław Klaś z Pracowni Dziedzictwa i Tożsamości Nowej Huty.

Czas podsumowań

Teraz powoli zbliża się czas podsumowań. Ostatnie spotkanie to przede wszystkim premiera publikacji o „Nowa Huta. Architektoniczny portret miasta drugiej połowy XX wieku” pod redakcją Jarosława Klasia. Będzie można spotkać się z jej autorami – Pawłem Jagło, Dorotą Jędruch, Martą Karpińską, Danutą Machetą, Magdaleną Smagą, Kamilą Twardowską, Michałem Wiśniewskim i otrzymać bezpłatny egzemplarz książki.

– Każdy tekst zawiera charakterystykę omawianej architektury oraz – tam, gdzie to wskazane – szerszy kontekst historyczny i społeczny. Układ pracy zbiorowej podyktowany został kolejnymi etapami rozwoju Nowej Huty – zaznacza Klaś.

A te następowały „w rytm rozbudowy kombinatu metalurgicznego i zwiększania jego produkcji, zajmując coraz większe obszary”.

– Czyli od pierwotnej koncepcji Tadeusza Ptaszyckiego i jego zespołu przez Bieńczyce i Wzgórza Krzesławickie aż po Mistrzejowice i Czyżyny. W książce zachowany został zatem w pewnym sensie układ chronologiczny, ale nie jest on przestrzegany bezwzględnie – dodaje Klaś.

Początek spotkania o godzinie 16.00. Wstęp wolny.

Wersja papierowa książki dostępna będzie bezpłatnie w Ośrodku Kultury im. C. K. Norwida od 10 grudnia 2018 r. do wyczerpania zapasów. Wersja elektroniczna będzie dostępna do pobrania na stronie Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida www.okn.edu.pl.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Nowa Huta
comments powered by Disqus