Badania genetyczne wyjaśniły sprawę gwałtu sprzed 9 lat

Policjanci ustalili tożsamość gwałciciela, a badania genetyczne pozwoliły na udowodnienie mu także kolejnych przestępstw. Mieszkaniec województwa mazowieckiego, który na przestrzeni siedmiu lat dopuścił się w Krakowie dwóch gwałtów został zatrzymany i przebywa w areszcie śledczym.

W lipcu 2016 roku w Krakowie napastnik siłą zaciągnął swą ofiarę do wynajmowanego mieszkania, a następnie, grożąc pozbawieniem życia i bijąc po całym ciele, zmusił ją do stosunku płciowego. Pokrzywdzona powiadomiła o zdarzeniu policję. Od tego momentu pod nadzorem nowohuckiej prokuratury, funkcjonariusze prowadzili czynności operacyjne oraz śledcze, których celem było zebranie dowodów przestępstwa, a także ustalenie i zatrzymanie sprawcy.

W toku śledztwa zebrane tropy nakierowały policjantów na 38-letniego mieszkańca województwa mazowieckiego. W poniedziałek, 21 maja, podejrzany został zatrzymany w okolicach Warszawy.

Porównanie kodu DNA wyodrębnionego z materiału pobranego od zatrzymanego z materiałem biologicznym, jaki zabezpieczono na miejscu przestępstwa, a który pochodził od napastnika, potwierdziło, że zatrzymany okazał się poszukiwanym gwałcicielem. Okazuje się, że to nie jedyne przestępstwo, którego się dopuścił.

Tym samym po sprawdzeniu policyjnej bazy, okazało się, że w 2009 roku w ramach czynności procesowych dotyczących zgwałcenia kobiety, która wracała do domu bulwarami wiślanymi zabezpieczono materiał biologiczny napastnika o identycznym kodzie DNA.

Zatrzymany usłyszał zarzuty popełnienia dwóch zgwałceń (art. 197 KK ). We wtorek, 22 maja, na wniosek Prokuratury Rejonowej Kraków – Nowa Huta, sąd zastosował wobec podejrzanego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy. Mężczyźnie grozi kara do 12 lat pozbawienia wolności.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale