Balkon - kawałek ogrodu w każdym domu

Poranna kawa, śniadanie, romantyczna kolacja – w ciepłe wiosenne dni każdą chwilę warto wykorzystać na delektowanie się piękną pogodą. Idealnym miejscem, gdzie możemy spożywać posiłki na świeżym powietrzu bez wychodzenia z domu, jest balkon. Przestrzeń tę można zaaranżować również do własnej uprawy ziół czy małych warzyw.



Balkon to pomieszczenie, które po zimie często zostaje zapomniane i niestety rzadko w pełni wykorzystane. A przecież tak niewiele trzeba, aby służył nam nie tylko jako dodatkowa przestrzeń do przechowywania czy suszenia prania. Wystarczy porządnie go wysprzątać i odpowiednio zagospodarować, by w środku prywatnego, balkonowego ogrodu oddawać się błogiemu lenistwu, poczytać książkę czy wypić poranną filiżankę kawy.

- Błędem jest myślenie, że „ziołoogrodnictwo” to propozycja tylko dla działkowiczów czy osób mieszkających na wsi. Nawet mieszkając na ósmym piętrze i mając malutki balkon, możemy ubrudzić sobie ręce ziemią, posadzić nie tylko piękne kwiaty, ale też własne warzywa lub zioła – mówi Natalia Leszczyńska, Koordynator ds. Zrównoważonego Rozwoju w IKEA Kraków. – W tym roku wprowadziliśmy do oferty jeszcze więcej produktów ułatwiających samodzielną uprawę roślin i gorąco zachęcamy do zakładania mini upraw, dzięki którym mamy pewność, że warzywa i zioła, które jemy, są zdrowe i świeże – dodaje Natalia Leszczyńska.


W założeniu domowego ogródka na balkonie pomoże np. funkcjonalna ława do upraw. Ma wytrzymały blat, idealny do sadzenia roślin oraz praktyczne miejsce do przechowywania nasion, narzędzi i innych przedmiotów. Przede wszystkim jednak zmieści się na większości miejskich balkonów. Często mówi się, że aby samemu uprawiać rośliny trzeba poświęcać temu wiele czasu i uwagi. Dzięki specjalnym balkonowym szklarniom i stojakom czy samonawodniającym się doniczkom, proste uprawy nie wymagają już ciągłego skupienia naszej uwagi. Własne warzywa lub zioła możemy uprawiać też na parapecie, a nawet… w salonie. Z pomocą przychodzi hydroponika, czyli bezglebowa uprawa roślin w wodzie, niewymagająca światła słonecznego.

Bezglebowa uprawa roślin w domu

Dzięki nowym systemom do hydroponiki uprawianie domowych roślin jest bardzo proste. W IKEA kupimy bowiem wszystkie potrzebne produkty, zaczynając od regałów, wkładów do upraw, pudełek z pokrywką do wysiewu czy list oświetleniowych, a kończąc na podkładach startowych, podłożu z pumeksu, nawozie oraz nasionach.

Uprawę zaczynamy od wyłożenia nasion na nasączonych wodą podkładach z wełny mineralnej. Następnie należy włożyć je do pojemnika do wysiewu, umieścić na oknie i uzbroić się w cierpliwość. Po około tygodniu będą widoczne pierwsze listki – to znak, że roślina jest gotowa do przesadzenia. Teraz trzeba przenieść sadzonki do małych doniczek wypełnionych kawałkami pumeksu, które utrzymują wodę i tlen w pobliżu korzeni oraz umieścić je w stelażu do upraw, który dostępny jest w wersjach jedno, dwu lub trójpoziomowych. Takie rozwiązanie umożliwia uprawianie różnych roślin jednocześnie. Możliwość ich uprawy na kilku poziomach, w różnych stadiach wzrostu daje pewność, że zawsze będzie coś świeżego na kolację.

Balkon magiczny i praktyczny

Wraz z początkiem „sezonu ogrodowego” warto rozejrzeć się za meblami balkonowymi. Np. IKEA Kraków od 19 kwietnia do 29 maja przy zakupie stołu i co najmniej 2 krzeseł zwraca 15% wydanych pieniędzy na karcie rabatowej. To doskonała okazją, aby uczynić balkon bardziej funkcjonalnym.



Urządzając balkon, warto pamiętać, że na małej przestrzeni najlepiej sprawdzą się meble o regularnych kształtach, które z łatwością dostawimy do ściany czy rogu pomieszczenia, zyskując tym samym większą przestrzeń. Dobrym rozwiązaniem będą meble składane oraz wielofunkcyjne, takie jak np. - Na balkon świetnie nadają się też lekkie, składane stoły, krzesła czy leżaki, które możemy rozstawić, gdy chcemy poczytać książkę, napić się kawy z przyjaciółką czy po prostu poleżeć - i złożyć, gdy potrzebujemy więcej miejsca - mówi Agnieszka Gryczyńska, Zastępca Kierownika Sprzedaży w IKEA Kraków.

Często podczas upalnych dni, na balkonie przeszkadzają nam promienie słoneczne. Idealnym rozwiązaniem byłby parasol, zwykle jednak nie ma na niego miejsca. Wyjściem z tej sytuacji może być zakup parasola o podstawie w kształcie półkola, który można dostawić do ściany. Sprawdza się on zwłaszcza w mieszkaniach wystawionych na południową stronę, gdyż redukuje ilość wpuszczanego słońca do wnętrza, co pozwala również na ochronę niektórych wrażliwych na słońce ziół.

Dzięki bogatym ofertom sklepów nasze możliwości aranżacyjne są praktycznie nieograniczone, nawet jeżeli urządzamy niewielki balkon. Jednak, kupując meble balkonowe lub ogrodowe, warto zwrócić uwagę również na to, z jakich materiałów zostały wykonane i czy będą odporne na zmieniające się warunki atmosferyczne. Pamiętajmy, że nie tylko meble, ale również kolorowe poduszki, dywaniki i inne dodatki, którymi chcemy ozdobić balkon, powinny być odporne na wilgoć.