Bariści, policjanci czy nauczyciele chcą pracować w IT

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Na krajowym rynku pracy brakuje aż 50 tysięcy programistów, a wszystko wskazuje na to, że deficyt ten będzie się powiększał. Według szacunków do 2020 roku aż 42% absolwentów krakowskich uczelni ma znaleźć zatrudnienie właśnie w tym sektorze. W związku z tym coraz więcej firm oferuje specjalne kursy przygotowujące do rozpoczęcia pracy w IT. 28 listopada swoje szkolenie rozpocznie Software Development Academy.

Średnia pensja na poziomie około 5000 złotych, benefity czy stabilne zatrudnienie – mimo wielu korzyści płynących z pracy w IT, programistów cały czas brakuje. Deficyt mocno widoczny jest w Krakowie. Według raportu opracowanego na zlecenie władz miasta, rynek IT w naszym mieście nadal będzie się rozwijał. Do 2020 roku aż 42% absolwentów krakowskich uczelni ma być zatrudnianych w tym sektorze. Na rynku pojawia się coraz więcej firm związanych z technologiami, co bezpośrednio wpływa na rosnącą liczbę ofert pracy.

– Niedobory można zauważyć już teraz, a ze względu na dynamikę branży w najbliższym czasie mogą one być dość widoczne. Według statystyk Komisji Europejskiej do 2020 roku w Europie będzie potrzeba aż 900 tysięcy informatyków i programistów – mówi Piotr Mazur, wiceprezes Software Development Academy.

Zostać Junior Developerem

Z tego powodu firma zdecydowała się na zorganizowanie kolejnego kursu, przygotowującego do zawodu programisty. Każdy z uczestników otrzyma zestaw materiałów przygotowujących do szkolenia, które w 80% ma być oparte na praktyce. Kursanci nauczą się języka programowania, jak z niego korzystać i będą pracować na konkretnych projektach. Kurs przygotowuje uczestników do pozyskania kompetencji potrzebnych na stanowisku Junior Developera.

O tym, że IT jest sektorem przyszłości, świadczy też zróżnicowane doświadczenie zawodowe uczestników, którzy chcą się przebranżowić. Są to np. bariści, policjanci, nauczyciele, inżynierowie budownictwa.

– Najczęściej to osoby, które chcą zmienić branżę, w której pracują, na bardziej perspektywiczny rynek IT. To, co ich łączy, to chęć rozwoju i nabycia nowych umiejętności. Dzięki ogromnej pracy własnej i determinacji udaje im się szczęśliwie znaleźć pracę w branży IT. Tylko w tym roku wprowadzimy na rynek IT około 1000 absolwentów – wspomina Mazur.

Spora inwestycja

Cena kursu jest uzależniona od konkretnej technologii oraz czasu trwania. Najbliższy kurs, Java+Android od podstaw, który trwa 360 godzin, kosztuje 8,5 tysiąca złotych. Kwota robi wrażenie, jednak zdaniem Piotra Mazura ze względu na kompetentną kadrę szybko się zwraca. – Dzięki temu aż 81% kursantów w ciągu trzech miesięcy od zakończenia kursu znajduje zatrudnienie. Średnia pensja na rynku IT wynosi około 5000 zł, co oznacza, że taki kurs można bardzo szybko spłacić – podsumowuje.

Na udział w takim kursie można otrzymać dofinansowanie rządowe.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale