Będzie przebudowa ważnego skrzyżowania na „trasie olkuskiej”

fot. Archiwum

Dobra informacja dla kierowców. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła przetarg na przebudowę skrzyżowania DK nr 94 z ul. Ojcowską w Modlnicy. W tym miejscu powstanie dwupasowe rondo turbinowe.

Skrzyżowanie to ważny punkt na mapie drogowej Małopolski. Droga powiatowa nr 2132K, której fragmentem jest ulica Ojcowska, stanowi istotny dla mieszkańców podkrakowskich gmin łącznik pomiędzy DK 94 a drogą wojewódzką nr 794, prowadzącą do północnych dzielnic Krakowa, z ominięciem zakorkowanych ulic Conrada i Opolskiej. Ze względu na znaczny ruch na drodze krajowej na skrzyżowaniu dochodzi do licznych kolizji.

Mniejsze ryzyko kolizji

Jak mówi Iwona Mikrut z GDDKiA, przebudowa skrzyżowania znacząco wpłynie na poprawę bezpieczeństwa na drodze krajowej nr 94. – Skrzyżowanie drogi krajowej nr 94 z ul. Ojcowską to miejsce, gdzie, zwłaszcza w godzinach szczytu obserwujemy znaczne zwiększenie liczby pojazdów. Mieszkańcy mają poważny problem z włączeniem się do ruchu, a skręt w drogę powiatową rodzi poważne ryzyko kolizji. Dlatego w naszej opinii budowa ronda w tym miejscu nie tylko usprawni komunikację lecz przede wszystkim zminimalizuje ryzyko kolizji – tłumaczy. Dodaje, że budowa ronda wiąże się z przebudową będącej „wąskim gardłem” drogi powiatowej 2132K do Giebułtowa, która zyska dwa pasy.

Zyskają piesi i mieszkańcy

Budując rondo, drogowcy planują wydzielenie zatok autobusowych w ciągu trasy olkuskiej, przebudowę chodników i przejść dla pieszych oraz wygodnych zjazdów do posesji. Przy trasie staną również ekrany akustyczne oraz nowe oznakowanie.

Wykonawca i zarazem projektant (system zaprojektuj i wybuduj) zostanie wyłoniony prawdopodobnie do końca września. Na wykonanie projektu, zdobycie pozwoleń i budowę będzie miał niecałe dwa lata.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale