Będzie wsparcie dla rodzin dzieci z niepełnosprawnościami

To dobra wiadomość dla rodziców niepełnosprawnych dzieci. 2 listopada Wydział Spraw Społecznych rozpocznie przyjmowanie wniosków o przyznanie Karty Rodziny z Niepełnosprawnym Dzieckiem, tzw. Karty „N”. Dokument będzie upoważniał m. in. do bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską.

Karta to element programu Kraków dla Rodziny „N”, uchwalonego przez radnych pod koniec maja, a będącego odpowiedzią na liczne apele rodziców na co dzień zmagających się z niepełnosprawnością swoich dzieci.

Także dla rodzin

O wydanie karty mogą ubiegać się dzieci do 25. roku życia, posiadające aktualne orzeczenie o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności i nie tylko. – Uchwała daje możliwość nieodpłatnego przejazdu komunikacją miejską dla wszystkich członków rodzin, w których są niepełnosprawne dzieci albo jedno niepełnosprawne dziecko. To dotyczy mamy, taty, ale także rodzeństwa – tłumaczy Bogdan Dąsal, pełnomocnik prezydenta ds. osób niepełnosprawnych.

Do korzystania z karty uprawnione są osoby zamieszkałe na terenie Krakowa, a także oraz rodzinne placówki opiekuńczo-wychowawcze prowadzone przez magistrat lub na jego zlecenie.

Nie tylko komunikacja

Bezpłatne przejazdy komunikacją miejską to nie jedyne udogodnienia dla posiadaczy karty. Uprawnia ona także do 50 proc. ulg w miejskich instytucjach kultury – teatrach, muzeach, a także pływalniach czy w zoo. Dokument będzie honorowany także w instytucjach prowadzonych przez prywatne podmioty.

Wnioski o wydanie kart można składać w Wydziale Spraw Społecznych UMK przy ul. Stachowicza 18 i os. Zgody 2, a także w filiach MOPS-u czy niektórych centrach handlowych.

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale