Benedyktynki szukają pieniędzy na muzeum. Mają jeszcze miesiąc

fot. Materiał prasowy

Od sześciu lat przygotowywany jest program rewitalizacji i rozbudowy Opactwa Mniszek Benedyktynek w Staniątkach, które pełne jest dóbr kultury. Główne założenie projektu to adaptacja zabytków na muzeum, czytelnię i bibliotekę, gdzie zbiory będą odpowiednio zakonserwowane i zabezpieczone. Poza tym będzie to stałe źródło utrzymania klasztoru.

Opactwo benedyktynek cieszy się długowieczną historią i cennymi zabytkami. W celu wyeksponowania i zabezpieczenia dorobku klasztoru powstał projekt pt. „Wirydarze Dziedzictwa Benedyktyńskiego”. Jego główne założenie to stworzenie muzeum, czytelni i biblioteki z dorobkiem benedyktynek, które dodatkowo pozwoli na dokonywanie badań naukowych.

Miesiąc na zebranie pieniędzy

W 2016 roku projekt otrzymał pozwolenie na budowę i konserwację, oraz zaczął pozyskiwać środki finansowe na realizację. W czerwcu tego roku Zarząd Województwa Małopolskiego przyznał dofinansowanie dla inwestycji w wysokości prawie ośmiu milionów złotych, a jest to 70% wartości projektu. Aby dostać przyznane pieniądze i podpisać umowę z Urzędem Marszałkowskim, opactwo musi wykazać wkład własny w wysokości trzech milionów złotych.

Klasztor nie był w stanie sam zgromadzić takiej kwoty, dlatego wystąpił o przedłużenie terminu jej wykazania. W czerwcu udało się przekonać urzędników, a nowy termin na zebranie środków to 29 grudnia. Opactwo, pomimo starań, nadal nie jest w stanie zgromadzić takich pieniędzy. Dlatego zwraca się z prośbą do darczyńców o dobrowolne przekazywanie środków na realizację inwestycji.

– Zwracamy się do Was, Drodzy Przyjaciele, z serdeczną prośbą o rozważenie możliwości wsparcia i pomocy w realizacji tego dzieła, które pozwoli na zabezpieczenie i ekspozycję unikatowych zbiorów z naszego Opactwa, stanowiących wysokiej klasy Dziedzictwo Narodowe – apeluje m. Stefania Polkowska z opactwa sióstr benedyktynek.

Utrzymanie sióstr

Co ciekawe, siostry benedyktynki próbują same utrzymywać klasztor. W tym celu sprzedają uprawiane przez siebie rośliny (kwiaty), warzywa (pomidory), przetwory i hodowane ryby. Rzadko się zdarza, aby w ten sposób zakony na siebie zarabiały. Niestety jest to praca sezonowa, która nie zapewnia siostrom stałego i wystarczającego dochodu na utrzymanie opactwa.

Opactwo Św. Wojciecha Mniszek Benedyktynek istnieje od 801 lat. W swoich murach posiada cenne obiekty: literaturę, obrazy, rzeźby i przedmioty sakralne. Oprócz tego pełne jest zabytkowych: dokumentów, rękopisów, starodruków i muzykaliów. Opactwo posiada także ocalony z likwidacji tynieckiego klasztoru siedemnastowieczny cykl obrazów przedstawiających życie króla Kazimierza Odnowiciela.

Kolejne bogactwo, które jest w posiadaniu opactwa benedyktynek, to kilkanaście tysięcy woluminów z zapisanymi kolędami bożonarodzeniowymi i innymi pieśniami. Warto zwrócić uwagę również na to, że benedyktyński kościół pochodzący z XIII wieku również sam w sobie jest zabytkowym dziełem sztuki. To piękna budowla w stylu wczesnogotyckim.

Autor: Karolina Kubowicz