Bez wybojów dzięki Budżetowi Obywatelskiemu

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Remonty zniszczonych alejek oraz budowa nowych ciągów pieszych – to najczęstsze tematy zwycięskich projektów dotyczących infrastruktury w podgórskich dzielnicach. Nie brakowało też propozycji, których głównym celem była poprawa bezpieczeństwa.

Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu co roku realizuje sporą część zwycięskich projektów. Mieszkańcy chętnie zgłaszają swoje propozycje dotyczące infrastruktury i chętnie też na nie głosują – wiedząc, że z efektów będą później korzystać niemal każdego dnia.

Dobrym przykładem są zmiany, jakie dzięki Budżetowi Obywatelskiemu nastąpiły w ostatnich latach w Borku Fałęckim. W głosowaniach zwyciężyło tam kilka projektów dotyczących ciągów pieszych.

Piesi wygrali

Wyremontowany został m.in. łączący osiedla przy ul. Żywieckiej i Jagodowej z pętlą tramwajową i autobusową Borek Fałęcki oraz z placem targowym. Nowa nakładka asfaltowa została wykonana na mocno uczęszczanej alejce spacerowej w parku Solvay.

To jeszcze nie koniec: nowy wygląd zyskał odcinek pasa pieszo-jezdnego przy ulicy Zakopiańskiej, niedaleko przystanku tramwajowego „Solvay”. Oprócz odwodnienia i nawierzchni z kostki betonowej pojawiło się tam też oświetlenie. Piesi mogą już korzystać z chodnika, który powstał pomiędzy ulicą Do Wilgi a mostem na Wildze.

Przewodniczący Rady Dzielnicy IX Łagiewniki-Borek Fałęcki zwraca uwagę, że w kolejnych edycjach mieszkańcy zgłaszają projekty stanowiące kontynuację poprzednich. – Mieszkańcy zobaczyli, że projekty są realizowane i chcą działać dalej – mówi.

Realna zmiana

O budowę chodników wnioskowali nie tylko mieszkańcy dzielnicy IX. Zrobili to też mieszkańcy ulicy Petrażyckiego w Sidzinie. Dzięki temu zyskali możliwość bezpiecznego i wygodnego dojścia do przystanku autobusowego. Nieco dalej, przy ulicy Taklińskiego, również wyremontowano ponad sto metrów chodnika.

Podobnie stało się przy Zakrzówku, u zbiegu ulic Norymberskiej i Pychowickiej. Brakowało tam kilkudziesięciu metrów chodnika, co – szczególnie po deszczu – było sporym utrudnieniem dla mieszkańców. Teraz można tam już przejść po nowej nawierzchni.

W tym samym rejonie udało się też zrealizować inną ważną dla Pychowic inwestycję: utwardzony został trakt pomiędzy ulicami Sodową i Norymberską. Wcześniej i kierowcy i piesi musieli tam omijać coraz to większe dziury.

Bezpieczeństwo

W podgórskich dzielnicach popularne były też projekty związane z bezpieczeństwem pieszych. Dzięki środkom z Budżetu Obywatelskiego wzrósł poziom bezpieczeństwa przy dwóch szkołach – na ulicy Fredry w Łagiewnikach i na ulicy Myśliwskiej w Płaszowie. Pojawiły się tam przede wszystkim progi zwalniające, ale poprawione też zostało oznakowanie – by nie dochodziło do niebezpiecznych zdarzeń z udziałem najmłodszych uczestników ruchu.

Zmiany, do jakich doszło w podgórskich dzielnicach, najlepiej pokazują, że Budżet Obywatelski to dobry sposób, by poprawić komfort codziennego funkcjonowania mieszkańców danych ulic czy osiedli.