Bez wybojów dzięki Budżetowi Obywatelskiemu

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Remonty zniszczonych alejek oraz budowa nowych ciągów pieszych – to najczęstsze tematy zwycięskich projektów dotyczących infrastruktury w podgórskich dzielnicach. Nie brakowało też propozycji, których głównym celem była poprawa bezpieczeństwa.

Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu co roku realizuje sporą część zwycięskich projektów. Mieszkańcy chętnie zgłaszają swoje propozycje dotyczące infrastruktury i chętnie też na nie głosują – wiedząc, że z efektów będą później korzystać niemal każdego dnia.

Dobrym przykładem są zmiany, jakie dzięki Budżetowi Obywatelskiemu nastąpiły w ostatnich latach w Borku Fałęckim. W głosowaniach zwyciężyło tam kilka projektów dotyczących ciągów pieszych.

Piesi wygrali

Wyremontowany został m.in. łączący osiedla przy ul. Żywieckiej i Jagodowej z pętlą tramwajową i autobusową Borek Fałęcki oraz z placem targowym. Nowa nakładka asfaltowa została wykonana na mocno uczęszczanej alejce spacerowej w parku Solvay.

To jeszcze nie koniec: nowy wygląd zyskał odcinek pasa pieszo-jezdnego przy ulicy Zakopiańskiej, niedaleko przystanku tramwajowego „Solvay”. Oprócz odwodnienia i nawierzchni z kostki betonowej pojawiło się tam też oświetlenie. Piesi mogą już korzystać z chodnika, który powstał pomiędzy ulicą Do Wilgi a mostem na Wildze.

Przewodniczący Rady Dzielnicy IX Łagiewniki-Borek Fałęcki zwraca uwagę, że w kolejnych edycjach mieszkańcy zgłaszają projekty stanowiące kontynuację poprzednich. – Mieszkańcy zobaczyli, że projekty są realizowane i chcą działać dalej – mówi.

Realna zmiana

O budowę chodników wnioskowali nie tylko mieszkańcy dzielnicy IX. Zrobili to też mieszkańcy ulicy Petrażyckiego w Sidzinie. Dzięki temu zyskali możliwość bezpiecznego i wygodnego dojścia do przystanku autobusowego. Nieco dalej, przy ulicy Taklińskiego, również wyremontowano ponad sto metrów chodnika.

Podobnie stało się przy Zakrzówku, u zbiegu ulic Norymberskiej i Pychowickiej. Brakowało tam kilkudziesięciu metrów chodnika, co – szczególnie po deszczu – było sporym utrudnieniem dla mieszkańców. Teraz można tam już przejść po nowej nawierzchni.

W tym samym rejonie udało się też zrealizować inną ważną dla Pychowic inwestycję: utwardzony został trakt pomiędzy ulicami Sodową i Norymberską. Wcześniej i kierowcy i piesi musieli tam omijać coraz to większe dziury.

Bezpieczeństwo

W podgórskich dzielnicach popularne były też projekty związane z bezpieczeństwem pieszych. Dzięki środkom z Budżetu Obywatelskiego wzrósł poziom bezpieczeństwa przy dwóch szkołach – na ulicy Fredry w Łagiewnikach i na ulicy Myśliwskiej w Płaszowie. Pojawiły się tam przede wszystkim progi zwalniające, ale poprawione też zostało oznakowanie – by nie dochodziło do niebezpiecznych zdarzeń z udziałem najmłodszych uczestników ruchu.

Zmiany, do jakich doszło w podgórskich dzielnicach, najlepiej pokazują, że Budżet Obywatelski to dobry sposób, by poprawić komfort codziennego funkcjonowania mieszkańców danych ulic czy osiedli.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale