Biało-niebieski Kraków. Miasto będzie świętować imieniny swojego patrona

Urząd Miasta Krakowa fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W najbliższy poniedziałek, 19 marca, imieniny obchodzi Józef – patron Krakowa. Tego dnia Kładka Bernatka, estakada Lipska-Wielicka i Tauron Arena Kraków zostaną podświetlone w biało-niebieskich barwach.

W związku obchodami imienin Józefa, w najbliższy poniedziałek w mieście odbędzie się kilka wydarzeń upamiętniających patrona.

Kładka i estakada rozbłysną

19 marca tramwaje i autobusy wyjadą na ulice udekorowane biało-niebieskimi chorągiewkami. Kładka Bernatka, estakada tramwajowa Lipska-Wielicka i hala Tauron Arena Kraków będą po zmroku podświetlone w biało-niebieskich barwach. Biało-niebieskie flagi pojawią się w Krakowie m.in. na budynkach urzędu miasta.

Złożenie kwiatów, wręczenie Medali św. Józefa

Uroczystości rozpoczną się o godzinie 12:00. Pod pomnikiem Józefa Dietla przy magistracie władze miasta złożą kwiaty. W uroczystości udział wezmą prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, przewodniczący Rady Miasta Krakowa Bogusław Kośmider oraz dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 11 im. Józefa Dietla, młodzież z Gimnazjum nr 39 im. Józefa Dietla oraz studenci Małopolskiej Szkoły Wyższej im. Józefa Dietla.

O godzinie 12:20 w sali konferencyjnej Małopolskiego Cechu Rzemieślników i Przedsiębiorców Budowlanych na placu Wolnica 7 zostaną wręczone Medale Św. Józefa. Są one przyznawane przez Małopolski Cech Rzemieślników i Przedsiębiorców Budowlanych oraz Małopolską Izbę Budowlanych.

W tym roku otrzymają je marszałek województwa małopolskiego Jacek Krupa za zbudowanie europejskiego regionu przedsiębiorczości oraz mistrz kominiarski Henryk Kawalec za wieloletnią pracę na rzecz rozwoju samorządów gospodarczych rzemiosła.

Z kolei o godzinie 18:30 w Bazylice Mariackiej zostanie odprawiona msza w intencji miasta, celebrowana przez metropolitę krakowskiego arcybiskupa Marka Jędraszewskiego.

Dlaczego św. Józef?

W tym roku, 23 marca, miną 303 lata od daty zatwierdzenia przez papieża Klemensa XI dekretu Kongregacji Obrzędów w sprawie zawierzenia Krakowa św. Józefowi.

W 1714 roku krakowscy radni wybrali na głównego patrona Krakowa świętego Józefa. Wierzyli, że pomoże miastu podnieść się z upadku. Był to trudny czas w dziejach naszego miasta. Kraków był zniszczony po najazdach obcych wojsk, a także wyludniony z powodu epidemii. Obraz, przed którym rada miasta zawierzyła Kraków świętemu Józefowi, odbierał niegdyś kult wiernych w nieistniejącym już dziś kościele karmelitów bosych pw. św. Michała i św. Józefa przy ul. Poselskiej. Obecnie dzieło znajduje się w kościele karmelitów bosych przy ul. Rakowickiej 18 (w bocznym ołtarzu po lewej stronie).

Józef Dietl, imiennik świętego, urodził się 28 stycznia 1804 roku w Podbużu koło Sambora. Był lekarzem, profesorem i rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego, a w latach 1866–1872 prezydentem Krakowa.

comments powered by Disqus