Biblioteka Kraków. Ekspertyzy już są, teraz trzeba oszacować koszty

Tu będzie się znajdować główna siedziba Biblioteki Kraków fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W budynku dawnego „zajazdu kazimierskiego” u zbiegu ulic Krakowskiej i Węgłowej, będzie się znajdować główna siedziba Biblioteki Kraków. Zarząd Inwestycji Miejskich właśnie rozpisał przetarg na opracowanie dokumentacji i uzyskanie pozwolenia na adaptację obiektu do potrzeb instytucji kultury.

– To będzie zlecenie składające się z trzech etapów. Pierwszy z nich dotyczy tego, aby wykonawca przygotował na projekt koncepcyjny. Chodzi o to, aby oszacował, jaka byłaby wartość prac adaptacyjnych i renowacyjnych obiektu – mówi w rozmowie z LoveKraków.pl Jan Machowski, rzecznik prasowy Zarządu Inwestycji Miejskich w Krakowie.

Ekspertyzy już są, trzeba oszacować koszty

W maju 2017 roku przedstawiciele Biblioteki Kraków informowali, że całkowity koszt prac to 40 mln złotych. Nie wykluczyli jednak, że ze względu na zabytkowy charakter obiektu, suma ta może wzrosnąć. Konieczna jest zatem aktualizacja tamtych szacowanych kosztów. Jednak już wcześniej – na zlecenie miasta – rozpoczęło się przygotowywanie do rewitalizacji zabytkowego obiektu. Dlatego też są już przygotowane potrzebne ekspertyzy i plan funkcjonalno-użytkowy.

– Trzeba pamiętać, że w ostatnim czasie „zderzaliśmy” się z ofertami wyższymi niż możliwości finansowe miasta, uwzględnionymi w budżecie czy wieloletniej prognozie finansowej. Chcielibyśmy mieć aktualne dane. W ramach tego zlecenia wykonawca, którego wybierzemy w przetargu, przygotuje dokumentację projektową i wniosek o pozwolenie na budowę, który ma być złożony jesienią tego roku. Chcielibyśmy, aby zgoda na adaptację i renowację budynku do nowej funkcji została wydana do końca 2018 roku. Na ten cel w budżecie miasta zapisano 1,9 mln zł – kontynuuje Machowski.

Otwarcie w 2020 roku?

Oficjalne otwarcie Biblioteki Kraków zaplanowano na 2020 rok. W środku, oprócz wypożyczalni, powstaną również sale konferencyjne i multimedialne oraz księgarnia muzyczna. Zaplanowano również stworzenie pomieszczeń poświęconych pisarzom czy poetom z naszego miasta. Mieszkańcy będą mogli korzystać ze znajdującej się w budynku kawiarni.

Powstanie "zajazdu kazimierskiego" datuje się na II połowę XIX wieku. W latach 80-tych XX wieku planowano w tym miejscu otwarcie hotelu. W latach 1992-94 przeprowadzono doraźny remont, który polegał głównie na wzmocnienia konstrukcji budynku. W 1999 roku obiekt oddano w 40-letnią dzierżawę Instytutowi Turystyki.

– Instytut miał m.in. zrewitalizować ten obiekt. Nie zrobił tego, więc miasto umowę wypowiedziało. Od tamtego czasu były różnego rodzaju próby sprzedaży budynku i zaadaptowania go do nowej funkcji. Nie było też planu miejscowego dla Kazimierza, który przyjęto w ubiegłym roku. Dopiero teraz można na poważnie zająć się tą inwestycją – zaznacza Jan Machowski.

Warto przypomnieć, że budynek jest częściowo wpisany do rejestru zabytków i Gminnej Ewidencji Zabytków. Znajduje się w obrębie układu urbanistycznego dawnego miasta Kazimierz ze Stradomiem, wpisanym do rejestru zabytków i na obszarze uznanym za pomnik historii „Kraków – historyczny zespół miasta”.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale