Biskup Ryś odchodzi z Krakowa?

Bp Grzegorz Ryś jest biskupem pomocniczym od 2011 roku fot. LoveKraków.pl

– Biskup Grzegorz Ryś zostanie metropolitą łódzkim – podaje dziś „Gazeta Wyborcza”. Krakowski biskup pomocniczy zająłby więc miejsce po abp. Marku Jędraszewskim. Na razie jednak ani krakowska, ani łódzka kuria nie potwierdzają tych informacji.

Jak informuje łódzkie wydanie gazety, „wszystko ma się rozstrzygnąć jutro o godzinie 12”, ale „to bardziej niż prawdopodobne”, że bp Ryś przejmie kierowanie łódzką archidiecezją, która od początku rok pozostaje bez ordynariusza. Jeśli informacje gazety się potwierdzą, oznaczałoby to „zamianę” między Łodzią a Krakowem, bo to właśnie z Łodzi przyjechał w styczniu do Krakowa abp Marek Jędraszewski.

Informację próbowaliśmy potwierdzić w kuriach arcybiskupich obydwu diecezji. Rzecznik Archidiecezji Krakowskiej ks. Piotr Studnicki mówi, że o sprawie dowiedział się z artykułu i zasugerował kontakt z łódzką kurią. Tam jednak też nie poznaliśmy konkretów. – My nic o tym nie wiemy. Nie jest to kokieteria czy ukrywanie czegokolwiek, po prostu nie mamy takich informacji – zapewnia ks. Paweł Kłys, dyrektor biura prasowego Archidiecezji Łódzkiej.

Znany z otwartości

Biskup Grzegorz Ryś urodził się w Krakowie, tutaj też wstąpił do seminarium duchownego i studiował na Papieskiej Akademii Teologicznej. Jest znawcą historii średniowiecza i autorem wielu publikacji, ma tytuł doktora habilitowanego nauk humanistycznych w zakresie historii.

Jest zaangażowany w dialog ekumeniczny i międzyreligijny, w Episkopacie przewodniczy zespołowi zajmującemu się nową ewangelizacją. Krakowskim biskupem pomocniczym jest od 2011 roku.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale