Bitwa na utwory i nietypowe połączenia. Taki będzie krakowski Sylwester

W tym roku sylwestrowa impreza w Krakowie odbędzie się w trzech dzielnicach. Każda ze scen przedstawi inny muzyczny klimat. Wydarzenie organizowane jest w myśl zasady Animal Friendly, dlatego też zabraknie pokazu pirotechnicznego.

W tym roku miasto nie organizuje imprezy sylwestrowej z żadną telewizją. W zamian za to, w trzech dzielnicach staną trzy sceny, a każda z nich będzie przedstawiała inny muzyczny klimat. Rynek Główny, rynek Podgórski i scena przy Teatrze Ludowym – to punkty, w których będzie można bawić się w ostatnią noc roku. W trosce o psy, koty i inne zwierzęta miasto zrezygnowało z pokazu pirotechnicznego. Sama formuła imprezy ma przypominać… prywatki.

– Wsłuchaliśmy się w głos mieszkańców Krakowa i dlatego zbudujemy aż trzy sceny, w trzech różnych, oddalonych od siebie lokalizacjach. Dzięki temu osoby z Nowej Huty nie muszą już jechać do Rynku Głównego, żeby złożyć życzenia swoim najbliższym sąsiadom. Podgórze także ma swoją scenę i to w samym sercu dzielnicy, bo na rynku Podgórskim – mówi Izabela Helbin, dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego.

Impreza na tle iluminacji

Scena Główna stanie na Rynku Głównym, na wprost wylotu ulicy Szewskiej, na tle iluminowanych Sukiennic. Wystąpi na niej formacja XXANAXX. Ten duet w swoich kompozycjach stawia na nietypowe połączenia, a elektroniczne bity wzbogacone są fragmentami nagrań akustycznych instrumentów. Wcześniej, dla osób, które chciałyby nie tylko posłuchać muzyki, ale też uczestniczyć w oryginalnym widowisku, swoje przedstawienie zaprezentuje Teatr KTO.

Na Scenie Głównej wystąpi także Charlie, której selekcji płyt winylowych często można posłuchać w klubach Krakowa, Warszawy, Berlina i Paryża. Impreza na Rynku Głównym wystartuje nieco później niż zwykle, bo o godzinie 22.30.

Bitwa na utwory

– Różnorodność połączy krakowian. Zarówno młodsi fani muzyki, jak i ci starsi znajdą coś dla siebie i to niedaleko od swojego domu.  Rynek Główny zainteresuje z pewnością głównie osoby młodsze wiekiem, ale tak naprawdę odnajdzie się tam każdy. W Nowej Hucie i w Podgórzu będą się bawić dobrze wszyscy, którzy mieli włączone radio chociaż raz w ciągu ostatnich pięćdziesięciu lat – dodaje Helbin.

W namiocie na rynku Podgórskim Waldemar Domański, dyrektor Biblioteki Polskiej Piosenki, wspólnie z Michałem Wasilewskim, znanym jako dj Vasil, stoczą "bitwę na utwory", prezentując muzykę taneczno-rozrywkową. Przedstawią różnych artystów, rozmaite style muzyczne, jak i wszystkim dobrze znane i lubiane przeboje ostatnich pięćdziesięciu lat.

W Nowej Hucie zabrzmi swing

Po raz pierwszy od wielu lat odbędzie się również impreza w Nowej Hucie. O 21.00 na scenie przy Teatrze Ludowym rozpoczną się przygotowania do przywitania Nowego Roku. Wystąpią DJ, wodzirej i zespół coverowy ViniBand, który zabierze publiczność w podróż przez przeboje minionych dekad w nowych, swingowych aranżacjach.

Sylwester przyjazny zwierzętom

Tradycyjnie wstęp na wszystkie wydarzenia Sylwestra w Krakowie jest darmowy. Tegoroczna impreza organizowana jest w myśl zasady Animal Friedly (przyjazne dla zwierząt). Jednak organizatorzy zapowiadają niespodzianki. Nie zabraknie wspólnego odliczania do północy.

Dokładny harmonogram Sylwestra w Krakowie można znaleźć www.sylwester.krakow.pl

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale