Biurowiec w Bronowicach ekologicznym prekursorem?

fot. materiały prasowe

Pod koniec wakacji przy ulicy Jasnogórskiej 9 zostanie oddany do użytku biurowiec Bronowice Business Center 9. Obiekt zaskakuje licznymi rozwiązaniami proekologicznymi. Inwestor zadbał o rowery przeznaczone dla pracowników, najemców oraz o wysokie nasłonecznienie pomieszczeń. Powstanie też specjalna aplikacja, dzięki której pracownicy będą mogli umawiać się na wspólne dojazdy do pracy. Wszystko po to, aby ograniczyć ruch samochodowy w Krakowie.

W ramach projektu BBC 9 powstaje pięciokondygnacyjny biurowiec i dwupoziomowy garaż podziemny. Łączna powierzchnia budynku to 12 tysięcy mkw. Typowe piętro biurowca ma charakteryzować się przeszkleniami o wysokości trzech metrów, gwarantującymi równomierność oświetlenia na poziomie 93,40%  i powierzchnią 2550 mkw.

Garaż po fundamenty sąsiada

Na terenie budowy powstaje też garaż podziemny na 332 samochody, z czego 250 miejsc parkingowych należeć będzie do BBC 9. Co ciekawe parking podziemny jest większy niż budynek, ponieważ sięga on fundamentów biurowca Jasnogórska 11. Było to możliwe dzięki zastosowaniu systemu konstrukcji w oparciu o ściany szczelinowe. Pozwala on na głębokie wykopy w bezpośrednim sąsiedztwie innych zabudowań. Wystarczająca odległość to jedynie 30 cm. Taką metodę zastosowano wcześniej między innymi przy budowie stacji i tunelu metra w Warszawie, czy przy budowie Ronda Mogilskiego. Do budowy parkingu zostało wybranych 4 tysiące wywrotek ziemi.

Pierwsze prace nie należały jednak do najprostszych. W ich trakcie okazało się, że w  przeszłości na działce miała miejsce szkoda środowiskowa. Kiedyś przy ulicy Jasnogórskiej 9 znajdowała się stacja paliw i jak pokazały badania, doszło do zanieczyszczenia ziemi, przez co inwestor pod kontrolą geodetów i laborantów musiał zutylizować 2,3 tys. m3 gleby.

Przywileje dla ekologicznych

Obecnie trwają już ostatnie prace wykończeniowe. Teraz przed inwestorem starania o uzyskanie certyfikacji BREEAM. Aby ją uzyskać, MixBiura zobowiązały się do stworzenia systemu carpooling, który pozwala na zbiorowe dojazdy do pracy.

– Nie chcemy, aby ludzie wytwarzali dwutlenek węgla. Przy standardowym tankowaniu jeden samochód generuje aż 150 kilogramów CO2. Stworzymy specjalną aplikację, w ramach której będziemy kojarzyć ludzi mieszkających w tych samych dzielnicach, aby wspólnie dojeżdżali do pracy. W Wielkiej Brytanii szacuje się, że gdyby połowa brytyjskich kierowców skorzystała z takiej opcji, to zanieczyszczenie powietrza w całej Wielkiej Brytanii zmniejszyło się o 10%, a korki uliczne o 20%  –  informuje Michał Pstrucha z MixBiura.

Chociaż rozwiązanie to jest modne na zachodzie Europy, u nas wciąż niewiele firm decyduje się na carpooling. Zachętą dla pracowników może okazać się fakt, że część miejsc parkingowych będzie przeznaczona pod bezpłatne parkowanie właśnie w ramach carpoolingu.

Rower zamiast taksówki

Rozwiązaniem proekologicznym ma być także specjalna flota rowerowa. Inwestor planuje zakupić rowery, które udostępni pracownikom swoich najemców. –  Gdy ktoś przyjedzie do pracy komunikacją miejską bądź skorzysta z carpoolingu, w trakcie wykonywania swoich obowiązków, gdy będzie chciał się gdzieś dostać, będzie mógł skorzystać z naszych rowerów – wyjaśnia Michał Pstrucha.

BBC 9 jest drugim elementem kompleksu trzech budynków biurowo-usługowych, powstających od 2009 roku. Łącznie w trzech budynkach może znaleźć pracę  około 2600 osób.

 

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale