Bloki na pasie startowym, droga przez osiedlowy ogród?

Czyżyny fot. Archiwum

Deweloper planuje nową inwestycję przy ulicy Hynka, przy i na pasie startowym lotniska w Czyżynach. A drogę dojazdową chciałby poprowadzić przez teren, który w 2014 roku został, dzięki inicjatywie mieszkańców, zagospodarowany jako ogród. Plany inwestora budzą sprzeciw lokatorów.

Sprawa jest jeszcze na wstępnym etapie. Deweloper złożył do urzędu wniosek o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. Zgodnie z nim, zespół maksymalnie pięciu budynków wielorodzinnych z garażami podziemnymi miałby stanąć na działkach tuż przy kościele św. Brata Alberta Chmielowskiego. Dojazd do nich miałby natomiast prowadzić od ulicy Hynka, przez teren utworzonego w 2014 roku ogrodu „Zielono mi”.

To zielona enklawa

O zablokowanie tego zamierzenia i zachowanie integralności ogrodu zaapelował do prezydenta radny miejski Wojciech Krzysztonek. – Ogród „Zielono mi” powstał w 2014 roku dzięki ogromnemu zaangażowaniu mieszkańców. Stanowi on przykład projektu doskonale integrującego lokalną społeczność – argumentuje. – Ogród „Zielono mi” to areał 36 arów pięknie urządzonej zieleni miejskiej, będący trwałym śladem owocnej współpracy wielu instytucji i lokalnej społeczności. Mieszkańcy Dzielnicy XIV Czyżyny spotykają się w ogrodzie systematycznie, sukcesywnie dosadzają nowe rośliny, pielęgnują i doglądają ogrodu – pisze radny i przekonuje, że ogród powstał właśnie po to, by stać się zieloną enklawą w rejonie tak intensywnej i chaotycznej zabudowy, a jego zniszczenie podważyłoby zaufanie do miasta tych wszystkich mieszkańców, którzy zaangażowali się w inicjatywę.

ZZM się nie zgadza

W sprawie planów dewelopera stanowisko zajął już Zarząd Zieleni Miejskiej, który nie wyraził zgody na budowę drogi, przypominając, że ogród leży na miejskim terenie. Radny Krzysztonek traktuje to jako dobry znak, ale twierdzi, że należy reagować, dopóki żadne rozstrzygnięcia jeszcze nie zapadły. – Mam nadzieję, że miasto nie wyda decyzji, która byłaby szkodliwa dla społeczności lokalnej – mówi.Kolorem pomarańczowym zaznaczone są działki, na których miałaby powstać inwestycja. Niebieskim - te, przez które deweloper chciałby poprowadzić drogę.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Czyżyny
comments powered by Disqus