Bo najważniejsze jest wsparcie. Marsz Życia i Nadziei [ZDJĘCIA]

fot. fot.Paulina Frączek/LoveKraków.pl

Listy z marzeniami chorych, tradycyjny polonez i przemarsz przez centrum Krakowa – to wszystko miało miejsce w trakcie IX Marszu Życia i Nadziei. Wydarzenie miało na celu okazanie solidarności z osobami chorymi hematologicznie.

Marsz poprzedziło spotkanie w magistracie z udziałem chorych, mieszkańców Krakowa i artystów, którzy odczytali marzenia pacjentów. Wśród gości pojawili się między innymi Tomasz Schwimschiener i Anna Cieślak. Marzenia chorych były różne. Najmłodsi pragnęli między innymi wycieczek i pokoju na świecie, ci starsi szczęśliwego życia rodzinnego.

„Wsparcie pomaga uwierzyć we własne siły”

Iwona Pieniążek, psycholog Kliniki Hematologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, na co dzień widuje pacjentów cierpiących na choroby hematologiczne, dlatego wie, że dla nich wyraz solidarności ma ogromne znaczenie. Dodaje też, że wsparcie dodaje chorym sił i ułatwia leczenie.

– Wsparcie znajomych, przyjaciół jest czymś, co wielu z nich pozwala uwierzyć we własne siły. Pacjenci wiedzą też, że mogą liczyć na pomoc i bardzo dużo swojej energii czerpią z tego. Mogą się mobilizować, żeby walczyć. Dzisiaj w psychologii wiemy, że wsparcie to taki bufor przeciwko stresowi i przeciwko negatywnym konsekwencjom tego – wyjaśnia.

Kolor nadziei

Następnie uczestnicy wydarzenia przeszli ulicami Krakowa wyrażając swoją solidarność chorymi. Mieli na sobie zielone elementy stroju oraz balony – ponieważ właśnie ten kolor oznacza nadzieję. Były do nich przyczepione marzenia, które każdy z uczestników będzie teraz mógł „wysłać do nieba”. Na koniec zgromadzeni zatańczyli poloneza.

Marsz miał w tym roku szczególne znaczenie, ponieważ fundacja Urszuli Smok „Podaruj Życie” obchodzi właśnie piętnastolecie istnienia. Choć jej założycielka sama w przeszłości była chora na białaczkę, to dzięki pomocy brata, który został dawcą, jej życie zostało uratowane. Dziś sama pomaga chorym na białaczkę i na inne choroby krwi, a także popularyzuje ideę dawstwa szpiku kostnego.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objął prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, Metropolita kardynał Stanisław Dziwisz oraz wojewoda małopolski Józef Pilch.

News will be here