Bogactwo sportu w Nowej Hucie pokaże muzealna wystawa

Stadion Hutnika fot. LoveKraków.pl

W tym roku mija 20 lat od pamiętnych spotkań piłkarzy Hutnika Kraków w europejskich pucharach z AS Monaco czy Sigmą Ołomuniec. To jeden z powodów powstania wystawy „Sport w Nowej Hucie” w oddziale Muzem Historycznego Miasta Krakowa Dzieje Nowej Huty na os. Słonecznym 16.

Rozwój Nowej Huty - rozwój sportu

Kluby sportowe w Nowej Hucie masowo zaczęły powstawać na przełomie lat 40. i 50. ubiegłego stulecia. Ogromne znaczenie miała budowa kombinatu, gdzie do pracy przyjeżdżali ludzie z całej Polski. W wolnym czasie musieli coś robić i mogli wybrać sport.

Przez lata, drużyny z tej części Krakowa odnosiły duże sukcesy w kraju i poza jego granicami. Piłkarze ręczni Hutnika na przełomie lat 70. i 80. trzy razy zdobywali mistrzostwo Polski. Później w ich ślady poszli siatkarze, którzy dwukrotnie byli najlepszą ekipą na krajowym podwórku. Udanie Polskę reprezentowali również piłkarze, którzy w sezonie 1995/1996 zajęli trzecie miejsce w lidze i grali w Pucharze UEFA.

Nowa Huta liczyła się nie tylko w sportach zespołowych. Jej przedstawiciele odnosili sukcesy w boksie (brązowy medal igrzysk olimpijskich Stanisława Dragana), tenisie stołowym i gimnastyce. Do dziś dużym zainteresowaniem cieszy się żużel.

Najwięcej o Hutniku

By pokazać bogactwo sportu w tej części Krakowa, powstała wystawa „Sport w Nowej Hucie”. – Jedną z dominant wystawy jest Hutnik. Poświęciliśmy mu największą przestrzeń. Pokażemy m.in. szklany puchar za mistrzostwo Polski w boksie zdobyte przez Hutnika w 1964 roku, rękawice w których walczyli Stanisław Dragan i Lucjan Słowakiewicz, sztandary, stare piłki i mnóstwo fotografii. Będzie też sporo pamiątek związanych z meczami piłkarzy z Suchych Stawów w rozgrywkach Pucharu UEFA latem 1996, które użyczył nam ksiądz Stanisław Wajdziak z Pleszowa – mówi Paweł Kapusta, kurator wystawy.

Choć dziś nowohuckie kluby często mają problemy z funkcjonowaniem, a nawet przetrwaniem, to jej mieszkańcy chętnie uprawiają sport. Działa tam obecnie ponad 130 zarejestrowanych klubów, w których uprawiać można nie tylko najbardziej popularne dyscypliny, ale także lekkoatletykę, rugby, a nawet żeglarstwo czy kajakarstwo.

Kiedy wybrać się na wystawę?

Wernisaż wystawy odbędzie się we wtorek 15 listopada o godzinie 14. Eksponaty oglądać można od 16 listopada do 19 marca. Ceny biletów: 6 zł (normalny), 4 zł (grupowy) 4 zł (ulgowy), 3 zł (grupowy ulgowy), 12 zł (rodzinny), w każdą środę wstęp wolny.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale