Bonarka, Krakowska, Bronowice – jak będą działać galerie 12 listopada

Serenada fot. Materiały prasowe

W ekspresowym tempie została uchwalona ustawa o dniu wolnym od pracy. Krakowskie centra wczoraj i dziś decydowały, czy otworzą swoje drzwi dla klientów. Okazuje się, że w większości galerie handlowe będą działały tak, jak w niedziele z ograniczeniami handlu.

W środę prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o ustanowieniu 12 listopada świętem narodowym i tym samym dniem wolnym od pracy. Z jednej strony wiele osób cieszy się z dodatkowego dnia bez obowiązków, ale też spora grupa rodaków tak czy inaczej będzie musiała normalnie wykonywać swoje obowiązki.

Zapytaliśmy krakowskie centra handlowe, w jaki sposób będą działać. Widać, że właściciele galerii nie chcą ryzykować i postawili na ograniczenia.

Jak w specjalne niedziele

– Nasz zarząd w oparciu o interpretację działu prawnego i opinię Polskiej Rady Centrów Handlowych podjął decyzję, iż Serenada 12 listopada będzie otwarta jak w niedziele z ograniczeniem handlu w godzinach od 10 do 21. W Centrum otworzą się lokale do tego ustawowo uprawnione – mówi Marek Ciszewski dyrektor centrum handlowego Serenada.

W tym miejscu warto przybliżyć stanowisko PRCH, które w tej sprawie konsultowało się z Państwową Inspekcją Pracy. Rada stwierdza, że należy uznać stanowisko PIP-u „niezależnie od legislacyjnego niedbalstwa zaprezentowanego w ustawie”.

– W praktyce przejawiać się to będzie możliwością funkcjonowania w centrach handlowych jedynie placówek handlowych ujętych w katalogu „wyłączeń” spod zakazu handlu w niedziele w oparciu o ustawę ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni – czytamy w komunikacie PRCH.

Czynne nieczynne

Nie dziwi więc fakt, że również CH Bonarka będzie działać jak w niedziele niehandlowe. – Tego dnia zapraszamy do kina, kawiarni, restauracji i punktów usługowych – widnieje na komunikacie.

Podobnie w Galerii Bronowice. – 12 listopada będzie w galerii dniem wolnym od pracy, czyli traktowanym tak, jak niedziela niehandlowa – mówi Agnieszka Dźwigoń, odpowiedzialna za kontakty z mediami. Częściowo otwarta będzie również Galeria Krakowska. Centrum zakupowe zaprasza do blisko 50 otwartych restauracji czy kawiarni. W Galerii Kazimierz będzie można skorzystać z kina (czynne do 22:45), restauracji oraz siłowni (zamknięcie o 20).

 

comments powered by Disqus