Bp Tadeusz Pieronek pośmiertnie uhonorowany Złotym Medalem Małopolski

Biskup Tadeusz Pieronek odznaczony pośmiertnie Złotym Medalem Małopolski fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Taką decyzję podjął w poniedziałek Sejmik Województwa Małopolskiego. Biskup Pieronek otrzyma pośmiertnie Złoty medal honorowy za „Zasługi dla Województwa Małopolskiego”.

O uhonorowanie pośmiertne biskupa Pieronka wnioskował Bogdan Klich, senator PO. W uzasadnieniu napisał, że „zmarły w ubiegłym roku biskup Tadeusz Pieronek to jedna z najważniejszych postaci Krakowa i krakowskiej diecezji metropolitarnej w XX wieku”.

Głosowanie w sprawie przyznania wyróżnienia odbyło się 29 kwietnia, podczas sesji sejmiku. Chociaż w trakcie poniedziałkowej dyskusji niektórzy radni Prawa i Sprawiedliwości zgłaszali zastrzeżenia co do kandydatury biskupa, ostatecznie zagłosowali za przyznaniem medalu.

„Każda okazja, by wspomnieć biskupa, jest ważna”

– Kolejne miesiące mijają, a mi nadal trudno się przyzwyczaić, że nie ma go wśród nas. Zwłaszcza teraz, kiedy mnożą się tematy, w których „pieronkowaty” głos Biskupa byłby bardzo istotny – mówi w rozmowie z LoveKraków.pl Szymon Wróbel, autor książki i reżyser filmu „Ojciec, czyli o Pieronku”.

Dodaje również, że każda okazja, by spotkać i wspomnieć biskupa jest ważna.

– Uważam, że swoim życiem zasłużył na podtrzymanie pamięci o nim. Więc cieszę się, że został mu ten medal przyznany. Liczę, że już niedługo pojawią się inne inicjatywy, które spowodują, że pamięć o nim będzie trwała – komentuje Szymon Wróbel.

Podkreśla, że istotne jest to, aby w Krakowie nadal odbywała się konferencja „Rola Kościoła katolickiego w procesie integracji europejskiej”, którą biskup zapoczątkował.

–  Poza tym zostawił po sobie tyle niezwykle cennych z punktu widzenia historycznego pamiątek, więc powinna powstać izba jego pamięci, gdzie można by było je oglądać. Póki co w jego mieszkaniu trwa archiwizacja pozostawionych rzeczy – informuje nasz rozmówca.

Tadeusz Pieronek urodził się w Radziechowach na Żywiecczyźnie. Zmarł 27 grudnia w Krakowie, w wieku 84 lat. W latach 1992–1993 był zastępcą sekretarza generalnego, a w latach 1993–1998 sekretarzem generalnym KEP. Był również rektorem Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie w latach 1998–2004.

Przez wiele lat Pieronek był członkiem SKOZK. Mieszkał na Wzgórzu Wawelskim, a w 2005 roku został mianowany członkiem elitarnej kapituły Metropolitalnej Kanoników Wawelskich.

Medal nie tylko dla biskupa

Sejmik Województwa Małopolskiego zdecydował również o uhonorowaniu Złotym Medalem Małopolski Apoloniusza Tajnera, prezesa Polskiego Związku Narciarskiego. Wniosek o przyznanie wyróżnienia zgłosił marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski. Jego zdaniem działalność Tajnera przyczyniła się do rozwoju regionu.

Srebrne medale zasłużonych dla województwa otrzymają natomiast Ludwik Węgrzyn, Energylandia Spółka Komandytowa, Zespół Szkół Mechanicznych nr 1 im. Szczepana Humberta w Krakowie i Chemobudowa Kraków.

Wręczenie medali odbędzie się w czerwcu, podczas Święta Małopolski. Wyróżnienia przyznawane są osobom, organizacjom i instytucjom, które szczególnie przyczyniają się do rozwoju Małopolski na różnych płaszczyznach działalności.

News will be here