Bramkarz Wisły czekał 3,5 roku. Pomogły rozmowy o „Dudek dance”?

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Julian Cuesta obronił rzut karny wykonywany przez gracza Jagiellonii Białystok i po raz pierwszy trafił do jedenastki kolejki polskiej ekstraklasy. Uderzenie z tego miejsca na boisku udało się mu zatrzymać po raz pierwszy od grudnia 2014 roku.

W niedzielę zespół Joana Carrilli wygrał pierwsze spotkanie w grupie mistrzowskiej, a gola strzelił obrońca Zoran Arsenić. Krakowianie nie przywieźliby z Podlasia trzech punktów, gdyby nie bardzo dobre interwencje Cuesty. Występujący od lipca pod Wawelem bramkarz otrzymał najlepszą notę spośród wszystkich zawodników. Tak zwany InStat index wyniósł u niego 323.

Jagiellonia oddała cztery celne strzały i ani jeden z nich nie znalazł drogi do bramki. Najważniejszą interwencją Cuesta popisał się w 61. minucie, gdy wyczuł intencje Romana Bezjaka, rzucił się w prawą stronę i odbił piłkę na rzut rożny.

Rozmowy o „Dudek dance”

Okazuje się, że przed meczem bramkarz rozmawiał z pracownikiem biura prasowego klubu o… „Dudek dance”, czyli historycznym występie polskiego golkipera w finale Ligi Mistrzów z 2005 roku, gdy rozpraszał strzelców jedenastek tańcem na linii.

– Trzeba było obronić – uśmiecha się Cuesta. – Musiałem się w tym meczu wysilić, ale najważniejsza jest drużyna. Bez niej nie ma zwycięstwa – podkreśla zawodnik w rozmowie z klubową telewizją.

Karny podyktowany przez sędziego Daniela Stefańskiego był piątym przeciwko Wiśle w tym sezonie. Poprzednie przeciwnicy wykorzystali. Po dwa razy pokonali Cuestę i Michała Buchalika. Hiszpan obronił pierwszą jedenastkę od 19 grudnia 2014 roku. Wówczas jako gracz Almerii zatrzymał uderzenie grającego w Celcie Vigo Nolito, a jego drużyna również wygrała na wyjeździe 1:0. Cuesta, podobnie jak w Białymstoku, zakończył mecz z żółtą kartką.Rzut karny obroniony przez Cuestę od 2:40

Najwięcej występów

Spotkanie w Białymstoku było 16. występem Cuesty w ekstraklasie. Tym samym zawodnik ustanowił swój rekord w liczbie meczów rozegranych w seniorskiej piłce w jednym sezonie. W kampanii 2014/2015 zagrał w Primera Division 15 razy.

Na polskich boiskach bramkarz puścił 18 goli, w pięciu meczach zachował czyste konto. Jego kontrakt wygasa 30 czerwca, ale w umowie jest opcja przedłużenia o kolejne dwa sezony. Na razie klub nie poinformował, czy Cuesta nadal będzie bronił barw 13-krotnego mistrza kraju.

 

 

comments powered by Disqus