Budowa tramwaju na Górkę Narodową ruszy w IV kwartale 2018

fot. Materiały prasowe

Zakończyły się prace związane z opracowaniem projektu budowlanego linii tramwajowej na Górkę Narodową. Inwestycja zakłada również stworzenie dwupoziomowego skrzyżowania w ciągu ulicy Opolskiej. Wykonawca rozpoczął działania związane z uzyskaniem zezwolenia na realizację inwestycji drogowej (ZRiD). Rozpoczęcie planowane jest na czwarty kwartał 2018 roku.

Inwestycja ta połączy północną część Krakowa z centrum. W jej ramach zostanie wybudowane torowisko o długości około 5,5 km oraz 5-km jezdnia. Projekt zakłada oprócz budowy linii tramwajowej także rozbudowy ulic: Pachońskiego, Siewnej, Bociana. Dodatkowo w ramach robót wybudowany zostanie nowy odcinek drogi na osiedlu Górka Narodowa – od projektowanego skrzyżowania z ul. Banacha do al. 29 Listopada.

W ramach prac ujęta została również budowa tunelu w ciągu ul. Opolskiej, estakady nad potokiem Sudoł, kładki dla pieszych na wysokości ul. Szopkarzy i W. Danka, mostów na rzece Białucha i na potoku Bibiczanka, wiaduktu pod linią kolejową z przeznaczeniem dla tramwajów, rowerzystów i pieszych.

Inwestycje towarzyszące

W ramach inwestycji powstaną trzy parkingi typu park&ride, przy pętli na Górce Narodowej (300 miejsc) i dwa mniejsze na około 100 samochodów (jeden na wysokości pętli Krowodrza Górka, drugi w rejonie ul. Szopkarzy przy ul. H. Pachońskiego).

Zakończenie prac planowane jest na czwarty kwartał 2020 r. Inwestycja jest finansowana z budżetu miasta oraz środków unijnych. Całkowity koszt to około 380 mln zł.

– Obecnie wykonawca rozpoczął działania związane z uzyskaniem decyzji ZRiD – powiedział Łukasz Musioł z biura projektowego AUTOSTRADA II. Jak twierdzą urzędnicy, budowa KST etap III jest kluczową inwestycją dla mieszkańców tej części miasta. –  Została zaprojektowana z uwzględnieniem rosnących potrzeb transportowych Krakowa. Projekt jest tak przystosowany, aby można było realizować 520 kursów na dobę – powiedział Andrzej Mikołajewski, Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu.

comments powered by Disqus