Bunkier Sztuki czeka na przebudowę [VIDEO]

Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki fot. LoveKraków.pl

Jak już informowaliśmy, Bunkier Sztuki czeka modernizacja, której koszt to 20 mln zł brutto. W ubiegłym tygodniu ogłoszono konkurs na koncepcję architektoniczną dotyczącą obiektu. Ma on przebiegać dwuetapowo – pierwszy będzie dotyczył zastanego już obiektu i terenu przed nim, drugi natomiast będzie wiązał się z nadbudową. Wyniki poznamy jesienią.

- W ubiegłym tygodniu finalnie uzyskaliśmy akceptację na przebudowę, rozbudowę i nadbudowę Galerii Sztuki Współczesnej – mówi w rozmowie z LoveKraków.pl Magdalena Ziółkowska, dyrektorka Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki. - Konkurs organizowaliśmy przez niespełna rok. W tym czasie przygotowaliśmy szereg dokumentów, aby architekci biorący udział w konkursie mogli mieć bardzo szeroką wiedzę  na temat inwentaryzacji i konstrukcji naszego budynku.

Dwa etapy konkursu

Konkurs na koncepcję architektoniczną ma przebiegać w dwóch etapach. Pierwszy z nich ma dotyczyć zastanego już obiektu i terenu znajdującego się przed nim. Chodzi o kawiarnię i podziemia znajdujące się pod nią. Drugi natomiast ma dotyczyć nadbudowy budynku.

- Zależy nam, żeby również w części podziemnej móc schować część ważnych przestrzeni użytkowych – kontynuuje Ziółkowska. – Rozpoczęcie prac związanych z drugim etapem planujemy za wiele lat, po zakończeniu pierwszego etapu.

O tym, że Galeria Sztuki Współczesnej potrzebuje remontu, było wiadomo już od dawna. Wymagania galerii ulegają zmianie, a instytucja w tej chwili nadal nie spełnia wymogów instytucji użytku publicznego z powodu braku przestrzeni pracowniczej, sanitarnej i socjalnej. Dodatkowo,  ze względu na obowiązujący od kilku lat miejscowy plan zagospodarowania przestrzeni i lokalizację w strefie UNESCO, w tej chwili nie można dobudować żadnych kondygnacji.

W oczekiwaniu na wynik

Wyniki konkursu poznamy jesienią. – To dopiero początek – dodaje Magdalena Ziółkowska. – Laureat zostanie zaproszony do przygotowania planu budowlanego, co zajmie kilka miesięcy. Z tym planem wystąpimy o zgodę, a po jej uzyskaniu będziemy aplikować o dotację z unijnego Programu Infrastruktura i Środowisko. Mam nadzieję, że je otrzymamy.

Całkowity koszt modernizacji Bunkra Sztuki ma wynieść 20 mln zł brutto. Wkład miasta to 25% środków na inwestycję. Urząd miasta przeznaczył również dodatkowe środki na ten cel w wysokości 250 tys. zł na pilne wprowadzenie niezwłocznych pokontrolnych zaleceń w obrębie budynku.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale