Bunkier Sztuki. W czwartek debata z prezydentem Majchrowskim

Bunkier Sztuki fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W najbliższy czwartek, 14 lutego, odbędzie się debata z prezydentem Jackiem Majchrowskim w sprawie przyszłości Bunkra Sztuki.

Początek debaty o godzinie 17.00 w siedzibie Galerii Sztuki Współczesnej. Oprócz prezydenta, wezmą w niej udział Katarzyna Olesiak – dyrektor wydziału kultury urzędu miasta, dr Krzysztof Siatka – przedstawiciel pracowników Bunkra Sztuki oraz dr hab. Maria Hussakowska z Instytutu Historii Sztuki i Kultury Uniwersytetu Jana Pawła II i dr Małgorzata Kaźmierczak z Wydziału Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego.

Natomiast zapowiadane w ubiegłym tygodniu spotkanie pracowników Bunkra i artystów z prezydentem Krakowa odbędzie się 12 lutego w urzędzie miasta.

- Podczas spotkania przedstawimy prezydentowi zestaw konkretnych rozwiązań, który opracowaliśmy, żeby zachować ciągłość istnienia Galerii i pozwolić mu w dalszym ciągu odgrywać ważną rolę w powojennej historii sztuki  - informują artyści Monika Drożyńska i Wilhelm Sasnal z  Towarzystwa Osób Kibicujących Galerii Bunkier Sztuki.

Apel o cierpliwość

W ubiegłym tygodniu rozmawialiśmy z Anną Lebenstein, przewodniczącą związków zawodowych Bunkra Sztuki: – Apelujemy do prezydenta o wstrzymanie się z ostateczną decyzją i wysłuchanie stron zaangażowanych oraz o zwrócenie uwagi na toczącą się społeczną dyskusję. Decyzja ministra kultury otwiera drogę prezydentowi do nominowania konkretnej, zgłoszonej już kandydatki. Jako Związek Zawodowy działający w Bunkrze Sztuki podtrzymujemy nasze obiekcje co do powierzenia stanowiska dyrektorskiego szefowej innej krakowskiej instytucji – zaznaczała.

Powiedziała, że związek zawodowy i przedstawiciele środowiska artystycznego opracowali inne rozwiązania tej sytuacji, które chcą przedstawić prezydentowi podczas czwartkowego spotkania.

– Mamy nadzieję, że pozwolą one na wspólne wypracowanie kompromisowego stanowiska. Nikomu nie zależy na rozwiązaniu sporu w radykalnej formie, gdyż znalezienie wspólnego stanowiska dla stron zaangażowanych jest najkorzystniejsze – oceniła.

Co będzie dalej?

– W tej chwili niczego nie przesądzamy, ale potrzebna jest osoba, która przeprowadzi remont miejskiej galerii. Najbliższe lata upłyną właśnie pod znakiem modernizacji Bunkra. A pani Maria Anna Potocka bardzo dobrze poradziła sobie z inwestycją, jaką był MOCAK – mówiła nam Monika Chylaszek, rzeczniczka prezydenta miasta.

Przypomnijmy, że w ubiegłym tygodniu okazało się, że minister kultury nie będzie się sprzeciwiał zamiarowi powołania dyrektora Bunkra Sztuki bez przeprowadzenia konkursu. Stanowisko to – według planów prezydenta Krakowa – obejmie Maria Anna Potocka, obecna dyrektor MOCAK-u. W przyszłości obie instytucje mają zostać połączone.

Chylaszek podkreśla, że prezydentowi zależy na połączeniu Bunkra Sztuki i Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK, ale z zachowaniem ich odrębnego charakteru.

Przeciwko planom prezydenta protestują pracownicy Bunkra oraz Towarzystwo Osób Kibicujących Galerii Bunkier Sztuki.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale