Cenne rękopisy odnowione [ZDJĘCIA]

fot. Joanna Adamik/Archidiecezja Krakowski

Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie pochwaliło się kolejnymi zabytkowymi rękopisami z czasów XV-XVIII wieku, które w ostatnim czasie zostały poddane renowacji. Prace będą prowadzone jeszcze trzy lata.

 

– Dokumenty stanowią bardzo ważny zapis działalności Kościoła sprzed kilku wieków z czasów świetności Rzeczypospolitej. Zdajemy sobie sprawę, że w tamtych realiach działalność Kościoła była bardzo głęboko związana z całą rzeczywistością państwa i kultury polskiej. Trudno było te rzeczy od siebie oddzielić, mając na uwadze, że dla wszystkich było widoczne przedłużenie tego, co zaczęło się w 966 roku wraz z chrztem Mieszka I – na ziemie polskie wkroczyło chrześcijaństwo. Był to również początek dziejów narodu polskiego i jego państwowości – mówi arcybiskup Marek Jędraszewski, metropolita krakowski.

Konserwatorów czekają jeszcze trzy lata pracy. Po wykonaniu prac konserwatorskich, dokumenty zostaną zdigitalizowane. To jedna z ostatnich okazji, by je podziwiać, ponieważ w przyszłości nie będą udostępniane czytelnikom w formie fizycznej tylko elektronicznej.

comments powered by Disqus