Centrum Edukacji Przyrodniczej zamknięte jeszcze przez trzy lata

Ekspozycja w Centrum Edukacji Przyrodniczej

O tym, że Centrum Edukacji Przyrodniczej na Kampusie UJ na Ruczaju mogłoby być hitem, świadczy zainteresowanie zwiedzających, kiedy już drzwi do niego zostaną otwarte. Niestety, na co dzień możliwość wejścia jest mocno ograniczona i będzie tak jeszcze przez prawie trzy lata.

Centrum Edukacji Przyrodniczej to jeden z nowszych obiektów Kampusu UJ. Na powierzchni niemal 2400 mkw przygotowana tam została ekspozycja zbiorów, przechowywanych wcześniej w Instytutach Zoologii, Geologii i Botaniki. Efekt końcowy to ciekawe muzeum przyrodnicze i to w części miasta, w której nie ma żadnych innych miejsc do zwiedzania czy atrakcji pozwalających wybrać się tam z całą rodziną.

5 lat

Niestety, Centrum pozostaje od kilku lat zamknięte dla mieszkańców. Sam obiekt był gotowy jeszcze w 2014 roku, później trwały jeszcze prace przy przygotowaniu ekspozycji. Oficjalnie projekt został zrealizowany w pierwszej połowie 2016 roku.

Jak tłumaczy nam dr hab. Tomasz Pyrcz, dyrektor Centrum Edukacji Przyrodniczej, taki stan rzeczy ma związek z finansowaniem budowy z unijnych środków. Przez pięć lat od zakończenia projektu nie można wykorzystywać go komercyjnie. Zgodnie z założeniem, przez ten czas Centrum musi pełnić rolę edukacyjną, do której zostało powołane.

Tak też się dzieje. Obiekt jest udostępniany pracownikom i grupom studentów do celów dydaktycznych, ale mieszkańcy mogą obejrzeć ekspozycję tylko podczas takich wydarzeń, jak zorganizowane w maju tego roku dni otwarte.

Już w tym tygodniu

Najbliższa okazja, by zwiedzić centrum, nadarzy się już w tym tygodniu, 28 września, podczas Małopolskiej Nocy Naukowców.

Na całkowite otwarcie trzeba będzie jednak jeszcze długo poczekać. – Trwałość projektu upływa 26 kwietnia 2021 roku – informuje Tomasz Pyrcz. Czy to oznacza, że zaraz po tym terminie CEP zostanie udostępnione szerszej publiczności? – Ta kwestia wymaga jeszcze uzgodnień, ale mamy nadzieję, że otwarcie nastąpi jak najszybciej po tym terminie – deklaruje. Jak mówi, CEP jest gotowy pod względem organizacyjnym do przyjmowania zwiedzających. Poza ustawieniem kasy biletowej nie będzie wymagało żadnych większych zmian.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Dębniki
comments powered by Disqus