Cmentarz i pozostałości osady. Ślady przeszłości w kościele dominikanów [ZDJĘCIA]

Prace archeologiczne w kościele dominikanów w Krakowie fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Kościół pw. Świętej Trójcy odkrywa kolejne tajemnice. W bazylice oo. dominikanów trwają prace związane z rewitalizacją. W ich trakcie odkryto m.in. cmentarz wewnątrzkościelny czy pozostałości wczesnośredniowiecznej osady. Archeolodzy natrafili również na liczne pochówki, z których 20 jest w dobrze zachowanym stanie.

Przez nawę główną został przeprowadzony przekop archeologiczny, który docelowo będzie służył do poprowadzenia m.in. wentylacji i ogrzewania. Podczas wykopalisk znajdujący się na miejscu archeolodzy dokonali wielu interesujących odkryć. Można się było domyślać, że podziemia kościoła pw. Świętej Trójcy, będącego pierwszą krakowską parafią, kryją sporo tajemnic.

Osada i cmentarz

Teraz światło dzienne ujrzały m.in. cmentarz wewnątrzkościelny z miejscami pochówku czy pozostałości osady, która funkcjonowała na tym terenie od X do XII wieku, jeszcze przed osiedleniem się dominikanów.

– Można powiedzieć, że tak naprawdę mamy do czynienia  z przekrojem historii tego miejsca. Pierwsze odkrycia sięgają X wieku, a ostatnie XIX, kiedy to po pożarze w 1850 roku rozpoczęły się remonty kościoła – opowiada archeolog Monika Łyczak.

Archeolodzy natrafili również na liczne pochówki, deponowane do cmentarza wewnątrzkościelnego. – Dwadzieścia z nich było zachowanych w dobrym stanie. Pozostałe, na które natrafiliśmy, były naruszane kolejnymi pochówkami. Cmentarz funkcjonował przez co najmniej 600 lat, więc niektóre szczątki pochodziły z pochówków zniszczonych. Na pewno odkryjemy ich więcej, bo prawdopodobnie były składane w całej przestrzeni kościoła – wewnątrz nawy głównej i naw bocznych – mówi Łyczak.

Denary, szelągi i sznur modlitewny

Oprócz tego odnaleziono fragmenty murów, które mogą być śladem po wcześniejszym korpusie kościoła z XIII wieku lub stanowić fragmenty kościoła z wcześniejszych lat, który mógł zostać podarowany dominikanom przez biskupa Iwona Odrowąża, będącego jego fundatorem.

Warto również wspomnieć o sznurze modlitewnym z paciorków z agatu i medalikiem czy czterdziestu monetach, wśród których znajdują się szelągi Karola Gustawa i jagiellońskie denary.

Prace prowadzone w kościele pw. Świętej Trójcy mają potrwać jeszcze około 2,5 miesiąca.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto
comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale