Co przygotowała Politechnika: symulator tramwaju, niezwykły mapping na pałacu

Niezwykłe widowisko multimedialne w technice 3d mappingu na Pałacu Królewskim w Łobzowie, wybuchowe eksperymenty chemiczne, pokazy robotów do zadań specjalnych i zabawy,  jazda na symulatorze tramwaju, prezentacje metod walki ze smogiem w mieście i domu, wycieczka do nastawni kolejowej Kraków Główny – to tylko niektóre atrakcje, które Politechnika Krakowska przygotowała na tegoroczny Festiwal Nauki i Sztuki w Krakowie.

Już jutro, w czwartek o godz. 21.30 na zachodniej ścianie dawnego Pałacu Królewskiego w Łobzowie odbędzie się niezwykły pokaz 3D mappingu. – Widowisko łączące światło, dźwięk i animację, inspirowane postaciami wybitnych polskich wynalazców, m.in. Marii Skłodowskiej-Curie, Mieczysława Wolfke i Kazimierza Prószyńskiego, przygotowali studenci specjalności grafika komputerowa i multimedia oraz członkowie Koła Naukowego Visgraph, działającego przy Wydziale Fizyki, Matematyki i Informatyki – mówi Małgorzata Syrda-Śliwa, rzecznik prasowa Politechniki Krakowskiej.

Na ścianie budynku PK przy ul. Podchorążych 1 zostaną przedstawione w multimedialnej formie odkrycia bohaterów widowiska, a nowoczesna technologia przeniesie widzów do ich czasów. Animacja zostanie wpisana w elementy architektoniczne Pałacu w Łobzowie, który na czas pokazu w niezwykły sposób ożyje. Pokazy będą odbywały się w czwartek od godz. 21.30 co 30 minut.

– Od czwartku do soboty naukowcy i studenci Politechniki zapraszają też do festiwalowego miasteczka na Rynku Głównym. Ciekawe pokazy i dla małych, i dla dorosłych fanów nauki przygotowały wszystkie wydziały uczelni. Będą kolorowe i wybuchowe eksperymenty chemiczne (z czarnym prochem, ogniami bengalskimi, wielobarwnymi świecami dymnymi i piankami, a nawet przemianą wody w wino, mleko i piwo…), kursy wywoływania trąby powietrznej i nauka jazdy poduszkowcem. Jak na nowoczesną uczelnię techniczną przystało, nie obędzie się bez robotów. W namiotach PK będzie można spotkać roboty-agentów do zadań specjalnych - pełzające, kroczące, pływające, a więc wypełniające swoje misje wszędzie tam, gdzie nie mógłby dotrzeć człowiek. Będą też roboty-kumple, które rozdadzą cukierki i zagrają z gośćmi w warcaby – podkreśla rzeczniczka uczelni.

Symulator tramwaju

Przedstawicielka Politechniki Krakowskiej zaznacza, że sporo atrakcji czeka na fanów transportu, których PK zaprosi za stery kompaktowego symulatora tramwaju (z wiernie odzwierciedlonym pulpitem sterowniczym prawdziwego tramwaju) oraz na wycieczkę do nastawni kolejowej Kraków Główny (zbiórka chętnych w czwartek 17 maja o godz. 11.30 przed namiotem PK na Rynku).

Naukowcy Politechniki, którzy wspierają swoimi odkryciami walkę ze smogiem, pokażą mobilne filtry antysmogowe do miast oraz domowe filtry, otrzymywane z materiałów z recyklingu. Ostrzegą też w specjalnych symulacjach jakie mogą być skutki zabudowy korytarzy przewietrzania miast i jak można im przeciwdziałać przy wsparciu inżynierii wiatrowej (piątek 18 maja).

comments powered by Disqus