Co zmieni się na alei Przyjaźni?

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Miasto przygotowuje się do gruntownej przebudowy alei Przyjaźni w Nowej Hucie. W tym roku jeszcze nie zobaczymy tam ekip budowlanych – najpierw gotowe muszą być wszystkie dokumenty. Cała aleja ma wyglądać tak, jak pierwszy wyremontowany fragment, w rejonie skrzyżowania z aleją Róż.

– Trzeba pamiętać, że remont miał być przeprowadzony już jakiś czas temu – podkreśla Stanisław Moryc, przewodniczący Rady Dzielnicy XVIII Nowa Huta. Do tej pory udało się przebudować ok. 200-metrowy odcinek w rejonie skrzyżowania z aleją Róż. Docelowo nowy wygląd ma zyskać cała aleja, od alei Andersa do alei Solidarności.

– Remont jest m.in. po to, żeby uspokoić ruch w tym rejonie, żeby można tam było spokojnie przejść na drugą stronę czy to do skweru Seiferta, do parku Ratuszowego, czy nieco dalej do parku Szwedzkiego – tłumaczy przewodniczący. Wpłynie na to m.in. zwężenie jezdni (choć i tak pasy będą mieć aż po 3,5 m szerokości) i utworzenie szerokich wysepek na przejściach. Jak ocenia Stanisław Moryc, dotychczasowe doświadczenia pokazują, że zmiany wprowadzone przy skrzyżowaniu z aleją Róż przyniosły oczekiwany skutek. O to, by wymusić na kierowcach zmniejszenie prędkości, wnioskowali mieszkańcy podczas prowadzonych wcześniej konsultacji.

Miejsca postojowe

Druga znacząca zmiana będzie dotyczyć miejsc postojowych. – Ulica została tak zaprojektowana, by utrzymać ich liczbę – mówi Moryc. Miejsca postojowe będą wybudowane od nowa, w zmienionym układzie – w zależności od miejsca, będą to zatoki do parkowania skośnego, równoległego lub prostopadłego. Łącznie na dwóch remontowanych odcinkach projektanci przewidują 109 miejsc w zatokach oraz pas postojowy na 14 miejsc.

Sporą zmianą ma być układ miejsc postojowych tuż przy wlocie w aleję Solidarności. Ze względu na bliskość skrzyżowania parking oddzielony będzie wysepką i obsługiwany drogą manewrową.

Na przebudowanej alei Przyjaźni autobusy zatrzymają się na betonowych miejscach przystankowych, dzięki czemu będzie można uniknąć zniszczenia nawierzchni. Rowerzyści zyskają natomiast kontynuację ścieżki od alei Róż w stronę alei Solidarności.

W tym roku miasto chce mieć ostateczne pozwolenie na budowę.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Nowa Huta
comments powered by Disqus