Copernicus Festival na językach

Konferencja zapowiadająca Copernicus Festival fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
21 maja w Krakowie rozpoczyna się kolejna edycja Copernicus Festival. Tym razem pod hasłem „Język”.

Wykłady, wystawy, filmy, koncerty czy programy, które dzięki analizie dzieł literackich i algorytmów machine learning nauczyły się… pisać książki. Tak w skrócie zapowiada się nadchodząca edycja Copernicus Festival.

Rusztowanie dla kultury

– Wydaje się, że w jakimś sensie nasz język przegonił matematykę. Chwyta niuanse, metafory, podczas gdy matematyka jest ścisła do bólu. To napięcie widać, gdy próbuje się sformalizować język naturalny, przedstawić go w bardziej matematycznej postaci, co jest ważne np. w informatyce – mówi ks. prof. Michał Heller, dyrektor Copernicus Festival.

Dlatego też podczas wydarzenia temat języka zostanie poruszony z różnych perspektyw: literatury, kognitywistyki czy antropologii.

Do Krakowa zawitają m.in. filozof podmiotowości Charles Taylor, poszukujący wraz z NASA życia pozaziemskiego fizyk i astrobiolog Paul Davies, badacz języka amazońskiego plemienia Pirahã – Daniel Everett, zajmująca się językoznawstwem kognitywnym Elżbieta Tarkowska czy badacz kultury języka Jerzy Bralczyk.

– Język to narzędzie, które cały czas ewoluuje. Dodajemy do niego ciągle nowe elementy, możemy zrobić za jego pomocą rzeczy, które nam się nie śniły kilkadziesiąt lat temu. A z drugiej strony język jest rusztowaniem dla całej kultury. Przebudowujemy je w różnych miejscach, trochę zmieniamy je, ale nie można sobie bez niego wyobrazić kultury – przyznaje prof. Bartosz Brożek z rady programowej Copernicus Festival.

Jak podkreśla Andrzej Kulig, wiceprezydent Krakowa, „festiwal jest cenny, bo niesie to, co w myśleniu najcenniejsze”.

– Kiedyś uniwersytety były „rozsadnikami” myśli, pobudzały dyskusje społeczne. Dokonania naukowców nie zamykały się w specjalistycznych czasopismach, a ich wypowiedzi żyły w społeczeństwie. Uniwersytety były intelektualną trampoliną dla mieszkańców miast na całym świecie, także w Krakowie. Niestety uczelnie przestały być takim punktem odniesienia dla rozwiązywania problemów w społecznym otoczeniu, stały się wyspami. Staramy się to zmienić właśnie dzięki takim inicjatywom jak Copernicus Festival, który niesie to, co najcenniejsze z uniwersytetów, w „lud” - ocenił Kulig.


Śniadanie Mistrzów, koncerty, wykłady

Festiwal rozpocznie się we wtorek, 21 maja o godzinie 17.00 wernisażem wystawy „Sztuka wystawiania języków” przy Dolnych Młynów 10. Następnie, o 19.00, zaplanowano koncert „Leonardo da Vinci – gramatyki tworzenia” w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie. W programie znajdą się kompozycje i renesansowe pieśni z czasów Leonarda da Vinci i utwory wczesnobarokowe.

Gośćmi cyklu Śniadanie Mistrzów, odbywającego się w księgarni De Revolutionibus przy ul. Brackiej 14, będą Renata Przybylska, Adam Boniecki, Magdalena Heydel oraz Andrzej Bednarczyk i Kinga Nowak. Spotkania potrwają od najbliższej środy do soboty (25 maja).

W kinie Mikro na uczestników czekają filmy związane z językiem, m.in. „Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie”, „Lektor”, „Motyl i skafander” czy „Papusza”.

Podobnie jak w poprzednich latach, nie zabraknie interesujących wykładów w ramach pasma Perceptio. Paul Davies „Information and the Language of Life”, „O języku tego, co na języku”,  „Czy da się krzyczeć w języku migowym? O komunikacji głuchych”, „Dlaczego nie należy uczyć się języków – wykład z elementami stand-upu. I o pomyłkach słów kilka” to tylko niektóre z tematów.

W Cricotece 25 maja od 12.00 do 16.00 będzie można zobaczyć interaktywną wystawę „Język maszyn” i  wziąć udział w miniwykładach o nowych technologiach. Tego samego dnia, na zakończenie festiwalu, o 22.00 w Forum Przestrzenie wystąpi Łona, Webber & The Pimps.

Chociaż udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny, w niektórych przypadkach potrzebne będą darmowe wejściówki lub wcześniejsza rejestracja na oficjalnej stronie festiwalu – www.copernicusfestival.com. Tutaj znajduje się również szczegółowy program wydarzenia.

Organizatorami Copernicus Festival są Copernicus Center, Fundacja Tygodnika Powszechnego, Tygodnik Powszechny i Uniwersytet Jagielloński.

News will be here