„Cracovia” nie będzie oddziałem MNK? Ministerstwo kultury rozważa różne opcje

Budynek dawnego hotelu Cracovia fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Budynek dawnego hotelu Cracovia nie będzie oddziałem Muzeum Narodowego w Krakowie? Resort kultury odpowiada, że rozważa różne opcje. Obecnie trwają analizy, jaka formuła byłaby najlepsza.

Pod koniec 2016 roku Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego kupiło od spółki Echo Investment budynek dawnego hotelu Cracovia za 29 mln zł. Od początku podkreślano, że w obiekcie będzie się znajdować ekspozycja poświęcona architekturze i designowi, a całością ma zarządzać Muzeum Narodowe w Krakowie. Warto przypomnieć, że dla instytucji była to naprawdę owocna końcówka roku – minister kultury Piotr Gliński podpisał również umowę zakupu zbiorów Książąt Czartoryskich.

Wówczas wszystko wydawało się jasne – w obiekcie znajdującym się naprzeciwko Gmachu Głównego powstanie Muzeum Architektury i Designu, będzie w nim również miejsce dla zaplecza magazynowego. Co więcej, na czas remontu gmachu, możliwe stanie się przeniesienie tu biur pracowników administracyjnej.

„To była owocna współpraca”

Jednak 28 lutego 2018 roku zastępca dyrektora MNK ds. naukowych, Andrzej Szczerski, złożył rezygnację z pełnionej funkcji, z miesięcznym terminem wypowiedzenia. Całkiem niedawno, bo dwa tygodnie temu, „Dziennik Polski” poinformował, że – według nieoficjalnych doniesień, MKiDN rozważa, czy Cracovia nie mogłaby funkcjonować jako oddzielna instytucja, a jej dyrektorem miałby zostać właśnie Szczerski. On sam nie chce komentować swojej rezygnacji z pełnionej dotychczas funkcji. 

– Ponad dwa lata wspólnej pracy były bardzo owocnym czasem i dla nas samych, i – wierzę – dla Muzeum Narodowego w Krakowie. Kibicuję doktorowi Szczerskiemu w spełnieniu nowych wyzwań, jakie przed sobą stawia i jestem przekonany, że nasza współpraca w nowych realiach będzie układać się harmonijnie – podkreśla dyrektor MNK Andrzej Betlej w przesłanym nam oświadczeniu.

Jeżeli powyższe doniesienia się potwierdzą, przed dyrektorem naprawdę trudne zadanie. Trzeba przede wszystkim zająć się m.in. remontem Gmachu Głównego. A jego przeprowadzenie miał znacznie ułatwić nowy nabytek.

Co dalej z „Cracovią”?

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego informuje, że plan stworzenia w dawnej „Cracovii” zaplecza magazynowego dla MNK jest wciąż aktualny. Jednak na pytanie, czy nadal będzie oddziałem instytucji, resort kultury odpowiada, że „rozważa różne opcje”.

– Trwają obecnie analizy mające na celu stwierdzenie, jaka formuła byłaby najlepsza. Możliwa jest realizacja projektu w strukturze MNK, które jest instytucją wielooddziałową, możliwe jest też wydzielenie „Cracovii” jako odrębnej instytucji, co wymagałoby podania przez ministra kultury takiego zamiaru do publicznej wiadomości, minimum z trzymiesięcznym wyprzedzeniem – czytamy w komunikacie przesłanym przez Centrum Prasowe MKiDN.

Resort kultury nie chce jeszcze oficjalnie potwierdzić, że dyrektorem nowego muzeum zostanie Andrzej Szczerski. W związku z tym, że minister nie podjął jeszcze decyzji związanej z przyszłością hotelu Cracovia, „jest zbyt wcześnie na wypowiedzi na temat obsady stanowiska dyrektorskiego”.

comments powered by Disqus