Papież jednak nie pojawi się w Oknie [Sobota]

Papież w piątek w Oknie

Papież Franciszek w sobotę odwiedził dwa krakowskie sanktuaria: Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach oraz św. Jana Pawła II na Białych Morzach. Następnie po południu zjadł obiad  z dwanaściorgiem młodych ludzi. Pod wieczór Ojciec Święty udał się do Brzegów, aby odbyć modlitewne czuwanie z ponad 1,5 mln ludzi.

Relacja odświeża się automatycznie co 90 sekund.

23:19
Zobaczcie nasze podsumowanie dnia :)
Widzimy się jutro o godzinie 7 rano.
23:09
W oknie przy Franciszkańskiej zgasło światło. Pielgrzymi rozchodzą się do domów.
23:02

Rzecznik prasowy krakowskiej kurii:

22:52
22:45
22:43
Ruch na Alejach Trzech Wieszczów został przywrócony.
22:35
22:33
Papież najprawdopodobniej pojawi się w oknie przy Franciszkańskiej.
22:20
22:16

Policja nie wpuszcza już nikogo pod Okno Papieskie

22:13
Przywrócono ruch tramwajowy do Małego Płaszowa.
22:11

Pracownicy MPK SA w Krakowie pomogli zagubionemu dziecku z Zimbabwe

Dzisiaj o 20.50 do mechanika pogotowia technicznego MPK SA w Krakowie na pętli w Borku Fałęckim podeszła kobieta i zgłosiła, że znalazła dziecko ok. 10 lat z Zimbabwe. Pracownik pogotowia technicznego MPK SA natychmiast połączył się z dyspozytorem MPK, a ten natychmiast zgłosił odnalezienie dziecka bez rodziców do Centrum Zarządzania Kryzysowego. Na miejsce skierowano radiowóz policji, który zaopiekował się zagubionym dzieckiem.

22:07
22:05

Niedziela to ostatni dzień Światowych Dni Młodzieży. Papież Franciszek wyjedzie z Franciszkańskiej na Campus Misericordiae o godzinie 8:15. Już pół godziny później poświęci na miejscu dwa budynki Caritas. Punktualnie o godzinie 10:00 rozpocznie się Msza Święta Posłania. Będzie to wyjątkowa chwila również dlatego, że ogłoszone zostanie miejsce następnych Światowych Dni Młodzieży. Ojciec Święty ma wrócić do Domu Arcybiskupów Krakowskich o godzinie 13:15.

O 17:00 w Tauron Arenie Kraków spotka się z wolontariuszami, komitetem organizacyjnym i dobroczyńcami ŚDM. 45 minut później uda się do Kraków Airport, skąd poleci do Rzymu. Pożegnanie na lotnisku w Balicach rozpacznie się o 18:15. 15 minut później samolot wyleci do Rzymu. Planowana godzina przylotu to 20:25

22:05

Pod Papieskim Oknem tłumy. Wierni wołają, aby Franciszek przemówił do nich.

21:59
MPK: Niestety ruch na Alejach Trzech Wieszczów Policja znów zablokowała. Autobusy z ul. Czarnowiejskiej są kierowane przez rondo Mogilskie.
21:54
21:49
21:48
21:40
Ruch tramwajowy na Rondzie Matecznego został przywrócony.
21:36
Tłumy pielgrzymów witają Franciszka i liczą na to, że pojawi się w oknie papieskim.
21:28

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa: A4 w rejonie Brzegów, wzmożony i lekko spowolniony ruch, ale jest pełna przejezdność

21:27
Papież Franciszek już w drodze do Krakowa.
21:23

W Krakowie zmarła wysłanniczka włoskiej telewizji RAI Anna Maria Jacobini, która relacjonowała Światowe Dni Młodzieży - poinformowała w sobotę dyrekcja stacji. Przyczyną śmierci 58-letniej dziennikarki był prawdopodobnie zawał.

Znana dziennikarka przyjechała do Krakowa, by nadawać relacje dla dwóch programów nadawanych w pierwszym kanale włoskiej telewizji publicznej.

W piątek wieczorem, po zakończeniu dnia pracy poszła do swojego pokoju w hotelu, by przygotować się do wyjścia na kolację. Oczekujący na nią koledzy poszli, by sprawdzić, dlaczego nie przyszła na spotkanie. Kiedy dostali się do jej pokoju, już nie żyła.

Kierownictwo telewizji RAI oświadczyło, że jest pogrążone w smutku i złożyło kondolencje rodzinie oraz współpracownikom zmarłej.

Źródło: PAP, KAI, www.pope2016.com

21:20
Rozpoczyna się koncert: "CREDO in Misericordiam dei", czyli "Wierzę w Boże miłosierdzie".
21:20
21:17
A tak dzisiejszego wieczoru prezentował się ołtarz:

21:15
Czuwanie jest zaplanowane na całą noc, ale nie będzie w nim uczestniczył papież Franciszek.
21:09
21:09
21:03
Zakończyło się czuwanie młodych przy Najświętszym Sakramencie.
21:01

Dostajemy informacje o kolumnach pojazdów na sygnałach. Jak mówi komisarz Grzegorz Gubała, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, to nic wielkiego. – Poza tym, że jest Ojciec Święty, gościmy delegacje zagraniczne, a także prezydenta Polski oraz innych oficjeli. Proszę się nie martwić, to są normalne procedury. Przejazd musi być bezpieczny, stąd sygnały – tłumaczy kom. Gubała.

20:57
Rondo Matecznego zamknięte. Tramwaje kierowane są przez rondo Grunwaldzkie.
21:00
20:55
20:54

Młodzi w Brzegach zapalają świece

20:51

Trwa adoracja Najświętszego Sakramentu.

Fot. Mazur/Episkopat

20:48
Ulica Kamienskiego od Wielickiej do Ronda Matecznego zamknięta.
20:43

Zgodnie z pierwotnym planem papież Franciszek powinien o 21:00 zakończyć czuwanie i udać się do krakowskiej kurii. Jednak, jak nieoficjalnie można usłyszeć, Ojciec Święty może chcieć przenocować się w specjalnie przygotowanym dla niego pokoju w Domu Caritasu Archidiecezji Krakowskiej.

[GALERIA ZDJĘĆ]

20:32
Rozpoczęła się adoracja Najświętszego Sakramentu.
20:27
Piękny zachód słońca w Brzegach! Zobaczcie zdjęcia!

http://lovekrakow.pl/galeria/zachod-slonca-w-brzegach-zdjecia_2814.html

20:26

Ojciec Święty Franciszek: „Dzisiaj Jezus, który jest drogą, wzywa ciebie do pozostawienia swojego śladu w historii. On, który jest życiem, zachęca ciebie do zostawienia śladu, który wypełni życiem twoją historię, a także dzieje wielu innych ludzi. On, który jest prawdą, zaprasza ciebie do porzucenia dróg separacji, podziału, bezsensu. Czy pójdziesz? Co twoje ręce i nogi odpowiedzą Panu, który jest drogą, prawdą i życiem?”

20:24


Fot. Mazur/Episkopat.pl
20:24

„Współczesne życie mówi nam, że bardzo łatwo skupić uwagę na tym, co nas dzieli, na tym, co nas rozłącza jednych od drugich. Chcieliby, byśmy uwierzyli, że zamknąć się w sobie, to najlepszy sposób, by uchronić się od tego, co wyrządza nam zło. Dzisiaj my, dorośli, potrzebujemy was, byście nas nauczyli żyć razem w różnorodności, w dialogu, w dzieleniu wielokulturowości nie jako zagrożenia, lecz jako szansy: miejcie odwagę nauczyć nas, że łatwiej jest budować mosty, niż wznosić mury! A wszyscy razem prosimy, abyście od nas żądali kroczenia drogami braterstwa. Budować mosty: czy wiecie, który z mostów trzeba budować jako pierwszy? Most, który możemy postawić tu i teraz: uścisk dłoni, podać sobie ręce. Odwagi! Zróbcie to teraz, tutaj, ten most podstawowy, i podajcie sobie ręce. To wspaniały most braterski. Oby nauczyli się go stawiać wielcy ludzie tego świata!... ale nie dla zdjęcia, ale by wciąż budować coraz wspanialsze mosty. Oby ten ludzki most był zaczynem wielu innych; będzie trwałym śladem”

20:22

Papież Franciszek: „Powiesz mi: Ojcze, ale mam swoje wielkie ograniczenia, jestem grzesznikiem, co mogę zrobić? Kiedy Pan nas wzywa, nie myśli o tym, kim jesteśmy, kim byliśmy, co zrobiliśmy lub czego nie zrobiliśmy. Wręcz przeciwnie: w chwili, kiedy nas wzywa, patrzy na wszystko, co moglibyśmy zrobić, na całą miłość, jaką jesteśmy w stanie rozsiewać. On zawsze stawia na przyszłość, na jutro. Jezus kieruje cię ku nowym horyzontom. Dlatego, przyjaciele, Jezus dziś ciebie zaprasza, wzywa cię, byś zostawił swój ślad w życiu, ślad, który naznaczyłby historię, który naznaczyłby twoją historię i historię wielu ludzi”.

20:20

Czasy w których żyjemy nie potrzebują młodych kanapowych, ale młodych ludzi w butach, najlepiej w butach wyczynowych. Akceptują na boisku jedynie czołowych graczy, nie ma na nim miejsca dla rezerwowych. Dzisiejszy świat chce od was, byście byli aktywnymi bohaterami historii, bo życie jest piękne zawsze wtedy, kiedy chcemy je przeżywać, zawsze wtedy, gdy chcemy pozostawić ślad. Historia wymaga dziś od nas, byśmy bronili naszej godności i nie pozwalali, aby inni decydowali o naszej przyszłości. Pan, jak w dniu Pięćdziesiątnicy, chce dokonać jednego z największych cudów, jakiego możemy doświadczyć: sprawić, aby twoje ręce, moje ręce, nasze ręce przekształciły się w znaki pojednania, komunii, tworzenia. Pragnie On twoich rąk, by nadal budować dzisiejszy świat. Chce go budować z tobą”.

20:18

Papież Franciszek: „Możecie mi powiedzieć: Ojcze, ale to nie jest dla wszystkich, to tylko dla wybranych! Tak, a ci wybrani to ci wszyscy, którzy są gotowi dzielić swoje życie z innymi. Podobnie, jak Duch Święty przekształcił serca uczniów w dniu Pięćdziesiątnicy, tak też uczynił z naszymi przyjaciółmi, którzy dzielili się swoimi świadectwami. Miguel, użyję twoich słów: mówiłeś nam, że w dniu, kiedy w „Facenda” powierzono ci odpowiedzialność za pomoc w poprawie funkcjonowania domu, zacząłeś rozumieć, że Bóg czegoś od ciebie chce. W ten sposób rozpoczęła się transformacja. Drodzy przyjaciele, jest to tajemnica, do której doświadczenia jesteśmy powołani wszyscy. Bóg czegoś od ciebie oczekuje, Bóg czegoś od ciebie chce, Bóg czeka na ciebie. Bóg przychodzi, aby złamać nasze zamknięcia, przychodzi, aby otworzyć drzwi naszego życia, naszych wizji, naszych spojrzeń. Bóg przychodzi, aby otworzyć wszystko, co ciebie zamyka. Zaprasza cię, abyś marzył, chce ci pokazać, że świat, w którym jesteś, może być inny. Tak to jest: jeśli nie dasz z siebie tego, co w tobie najlepsze, świat nie będzie inny”.

20:16

„Przyjaciele, Jezus jest Panem ryzyka, tego wychodzenia zawsze „poza”. Jezus nie jest Panem komfortu, bezpieczeństwa i wygody. Aby pójść za Jezusem, trzeba mieć trochę odwagi, trzeba zdecydować się na zamianę kanapy na parę butów, które pomogą ci chodzić po drogach, o jakich ci się nigdy nie śniło, ani nawet o jakich nie pomyślałeś, po drogach, które mogą otworzyć nowe horyzonty, nadających się do zarażania radością, tą radością, która rodzi się z miłości Boga, radością, która pozostawia w twoim sercu każdy gest, każdą postawę miłosierdzia. Pójść na ulice naśladując „szaleństwo” naszego Boga, który uczy nas spotykania Go w głodnym, spragnionym, nagim, chorym, w przyjacielu, który źle skończył, w więźniu, w uchodźcy i w imigrancie, w człowieku bliskim, który jest samotny. Pójść drogami naszego Boga, który zaprasza nas, abyśmy byli aktorami politycznymi, ludźmi myślącymi, animatorami społecznymi. Pobudza nas do myślenia o gospodarce bardziej solidarnej. We wszystkich środowiskach, w jakich jesteście, miłość Boga zachęca nas do niesienia Dobrej Nowiny, czyniąc ze swojego życia dar dla Niego i dla innych”. 

20:15

„Właśnie tutaj mamy do czynienia z wielkim paraliżem, kiedy zaczynamy myśleć, że szczęście jest synonimem wygody, że być szczęśliwym to iść przez życie w uśpieniu albo narkotycznym odurzeniu, że jedynym sposobem, aby być szczęśliwym jest trwanie jakby w otępieniu. To pewne, że narkotyki szkodzą, ale jest wiele innych narkotyków społecznie akceptowanych, które w ostateczności czynią nas bardzo, a przynajmniej bardziej zniewolonymi. Jedne i drugie ogałacają nas z naszego największego dobra: z wolności”.

20:11

„Prawda jednak jest inna: kochani młodzi, nie przyszliśmy na świat, aby „wegetować”, aby wygodnie spędzić życie, żeby uczynić z życia kanapę, która nas uśpi; przeciwnie, przyszliśmy z innego powodu, aby zostawić ślad. To bardzo smutne, kiedy przechodzimy przez życie nie pozostawiając śladu. A gdy wybieramy wygodę, myląc szczęście z konsumpcją, wówczas cena, którą płacimy, jest bardzo i to bardzo wysoka: tracimy wolność”.

20:10

„Ale jest też w życiu inny, jeszcze bardziej niebezpieczny paraliż, często trudny do rozpoznania, którego uznanie sporo nas kosztuje. Lubię nazywać go paraliżem rodzącym się wówczas, gdy mylimy szczęście z kanapą! Sądzimy, że abyśmy byli szczęśliwi, potrzebujemy dobrej kanapy. Kanapy, która pomoże nam żyć wygodnie, spokojnie, całkiem bezpiecznie. Kanapa – jak te, które są teraz, nowoczesne, łącznie z masażami usypiającymi – które gwarantują godziny spokoju, żeby nas przenieść w świat gier wideo i spędzania wielu godzin przed komputerem. Kanapa na wszelkie typy bólu i strachu. Kanapa sprawiająca, że zostajemy zamknięci w domu, nie trudząc się ani też nie martwiąc. „Kanapaszczęście” jest prawdopodobnie cichym paraliżem, który może nas zniszczyć najbardziej; bo po trochu, nie zdając sobie z tego sprawy, stajemy się ospali, ogłupiali, otumanieni, podczas gdy inni – może bardziej żywi, ale nie lepsi – decydują o naszej przyszłości. Z pewnością dla wielu łatwiej i korzystniej jest mieć młodych ludzi ogłupiałych i otumanionych, mylących szczęście z kanapą; dla wielu okazuje się to wygodniejsze, niż posiadanie młodych bystrych, pragnących odpowiedzieć na marzenie Boga i na wszystkie aspiracje serca„

20:07
20:05

„Usłyszeliśmy trzy świadectwa; naszymi sercami dotknęliśmy ich historii, ich życia. Widzieliśmy, jak oni, na równi z uczniami, przeżywali podobne chwile, przeszli momenty, w których byli pełni strachu, kiedy wydawało się, że wszystko się zawali. Strach i niepokój, które rodzą się ze świadomości, że wychodząc z domu, człowiek może już nigdy więcej nie zobaczyć swoich bliskich, obawa, że nie będzie się czuł doceniony i kochany, strach, że nie będzie innych szans. Podzielili się z nami tym samym doświadczeniem, jakie było udziałem uczniów, doświadczyli lęku prowadzącego do jedynego miejsca: do zamknięcia. A kiedy strach ukrywa się w zamknięciu, to zawsze idzie w parze ze swoim „bliźniakiem”, paraliżem; poczucie, że jest się sparaliżowanym. Jednym z najgorszych nieszczęść, jakie mogą się przydarzyć w życiu, jest poczucie, że w tym świecie, w naszych miastach, w naszych wspólnotach nie ma już przestrzeni, by wzrastać, marzyć, tworzyć, aby dostrzegać perspektywy, a ostatecznie, aby żyć. Paraliż sprawia, że tracimy smak cieszenia się spotkaniem, przyjaźnią, smak wspólnych marzeń, podążania razem z innymi.”

20:02

Papież Franciszek: „Kiedy modliliśmy się, przyszedł mi na myśl obraz apostołów w dniu Pięćdziesiątnicy. Jest to scena, która może nam pomóc w zrozumieniu tego wszystkiego, czego Bóg pragnie dokonać w naszym życiu, w nas i z nami. Tego dnia uczniowie byli zamknięci z obawy. Czuli się zagrożeni ze strony środowiska, które ich prześladowało, które zmuszało ich do pozostawania w małym pomieszczeniu, bezczynnie jakby byli sparaliżowani. Opanował ich lęk. W tym kontekście, stało się coś spektakularnego, coś wielkiego. Przyszedł Duch Święty i języki jakby z ognia spoczęły na każdym z nich, pobudzając ich do przygody, o której nigdy nie marzyli”.

20:00
”Teraz nie zabierzemy się do wykrzykiwania przeciw komuś, nie zabierzemy się do kłótni, nie chcemy niszczyć. Nie chcemy pokonać nienawiści większą nienawiścią, przemocy większą przemocą, pokonać terroru większym terrorem. A nasza odpowiedź na ten świat w stanie wojny ma imię: nazywa się przyjaźnią, nazywa się braterstwem, nazywa się komunią, nazywa się rodziną. Świętujemy fakt, że pochodzimy z różnych kultur i łączymy się, żeby się modlić. Niech naszym najlepszym słowem, naszym najlepszym przemówieniem będzie zjednoczenie w modlitwie. Pozostańmy na chwilę w milczeniu i módlmy się; stawiajmy przed Bogiem świadectwa tych przyjaciół, utożsamiajmy się z tymi, dla których „rodzina jest pojęciem nieistniejącym, a dom jedynie miejscem do spania i jedzenia”, lub z tymi, którzy żyją w strachu, przekonani, że ich błędy i grzechy definitywnie ich wykluczyły. Postawmy w Bożej obecności także wasze „wojny”, zmagania, które każdy niesie ze sobą, w swoim sercu".
20:00
19:56

Tymczasem policja nie chce wpuścić kolejnych osób.

19:57

Papież Franciszek: „Istnieją sytuacje, które mogą wydawać się nam odległe, aż do chwili, kiedy w jakiś sposób ich nie dotkniemy. Istnieją rzeczywistości, których nie rozumiemy, ponieważ widzimy je tylko przez jakiś ekran (telefonu komórkowego lub komputera). Ale kiedy nawiązujemy kontakt z życiem, z tymi konkretnymi istnieniami, które nie są już zapośredniczone przez ekrany, wówczas dzieje się coś mocnego, odczuwamy zaproszenie do zaangażowania: „Dość zapomnianych miast”, jak mówi Rand; już nigdy więcej nie może się zdarzyć, aby bracia byli „otoczeni śmiercią i zabójstwami”, czując, że nikt im nie pomoże. Drodzy przyjaciele, zachęcam was do wspólnej modlitwy z powodu cierpienia tak wielu ofiar wojny, abyśmy raz na zawsze mogli zrozumieć, że nic nie usprawiedliwia krwi brata, że nic nie jest bardziej cennego od osoby stojącej obok nas. A w tej prośbie o modlitwę pragnę podziękować także wam, Natalio i Miguelu, bo i wy podzieliliście się z nami swoimi bitwami, swoimi wojnami wewnętrznymi. Przedstawiliście nam swoje zmagania, i co uczyniliście aby je przezwyciężyć. Jesteście żywym znakiem tego, co miłosierdzie chce w nas dokonać.”

19:55

– Pochodzimy z różnych stron świata, z różnych kontynentów, krajów, języków, kultur i narodów. Jesteśmy „dziećmi” narodów, które być może spierają się z powodu różnych konfliktów, a nawet wręcz są w stanie wojny. Przybywamy też z krajów, które mogą żyć w „pokoju”, które są wolne od konfliktów wojennych, gdzie wiele rzeczy bolesnych, które dzieją się na świecie, to tylko jakaś część wiadomości i artykułów prasowych. Ale jesteśmy świadomi pewnej rzeczywistości: dla nas tu i teraz, pochodzących z różnych części świata, cierpienie, wojna, którą przeżywa wielu ludzi młodych, nie są już czymś anonimowym, nie są już jakąś informacją prasową, ale mają imię, konkretne oblicze, historię, bliskość. Dziś wojna w Syrii jest bólem i cierpieniem wielu osób, wielu ludzi młodych, jak dzielny Rand, który jest tu między nami i prosi nas o modlitwę za swoją ukochaną ojczyznę – dodał papież.

19:55

Papież Franciszek, rozpoczyna swoje przemówienie do młodych: - Drodzy młodzi, wspaniale jest być z wami na tym czuwaniu modlitewnym. Na zakończenie swego odważnego i poruszającego świadectwa Rand o coś nas poprosił. Powiedział nam: „Proszę was bardzo, byście modlili się za moją kochaną ojczyznę”. Historia naznaczona wojną, cierpieniem, utratą, kończąca się prośbą o modlitwę. Czy jest coś lepszego niż rozpoczęcie naszego czuwania od modlitwy?”

19:48

„Nazywam się Miguel, mam 34 lata i pochodzę z Asuncion w Paragwaju. Jestem jednym z 11 dzieci moich rodziców, ale jako jedyny miałem problemy z narkotykami. Przezwyciężyłem swoje uzależnienie w ośrodku Fazenda de la Esperanza San Rafael w Rio Grande do Sul w Brazylii.

Zażywałem narkotyki przez 16 lat, od 11 roku zycia. Zawsze miałem trudności w relacjach rodzinnych, nie było między nami bliskości ani nie czułem się kochany. Ciągle się kłóciliśmy i żyliśmy w atmosferze stałego napięcia. Nie przypominam sobie, bym zasiadał razem z całą rodziną do stołu. Pojęcie „rodzina” było mi zupełnie obce, dom był dla mnie miejscem wyłącznie do jedzenia i spania”.

19:47
19:42
19:40
19:32
19:26

„Nazywam się Rand Mittri. Mam 26 lat, pochodzę z Aleppo w Syrii. Jak zapewne wiecie, nasze miasto zostało zniszczone, zrujnowane i złamane. Odebrano nam sens naszego życia. Jesteśmy zapomnianym miastem.

Wielu z Was być może nie łatwo słuchać i w pełni zrozumieć, co się dzieje w Syrii, moim ukochanym kraju. Będzie mi trudno w kilku słowach oddać ogrom bólu , ale spróbuję się z Wami podzielić niektórymi aspektami naszego codziennego życia.

Każdego dnia otacza nas śmierć. Ale podobnie jak Wy, codziennie rano zamykamy za sobą drzwi, udając się do szkoły czy do pracy. I właśnie wtedy ogarnia nas strach, czy po powrocie zastaniemy nasze rodziny i dom w takim stanie, w jakim je zostawiliśmy. Może tego dnia zginiemy – my albo nasze rodziny. Bardzo trudno żyje się z bolesną świadomością, że jest się otoczonym przez śmierć i zabijanie, ze nie ma stąd ucieczki, znikąd nie ma pomocy”.

19:23

Młodzi wygłaszają swoje świadectwa wiary. – Wyszłam z kościoła jak z pola bitwy – potwornie zmęczona, ale i przeszczęśliwa, z poczuciem zwycięstwa i przekonaniem, że Jezus wraca ze mną do domu. Przez ostatnie dwa lata przygotowywałam ŚDM w Łodzi, aby inni mogli doświadczyć tego co ja. Miłosierdzie Boga jest żywe i działa do dzisiaj. Jestem tego świadkiem i tego samego życzę każdemu z was – mówi Natalia Wrzesień.

19:20
19:16

Rozpoczyna się czuwanie, a na scenie pojawili się tancerze. Pierwsza część to: „wiara wątpiącym”.

19:12

Komitet organizacyjny szacuje, że pielgrzymów może być nawet 1,6 mln – podaje media.pope2016.com.

19:09

Kardynał Stanisław Dziwisz: „To tłum pochodzący ze wszystkich kontynentów i państw, ale mówią w języku wiary, braterstwa i miłości. Ci młodzi czekają na twoje słowa. Spójrz na nas Ojcze Święty, jest nas wielu. Ale jest nas na całym świecie jeszcze wiele, łączą się z nami poprzez media w czuwaniu modlitewnym. Wszystkich was pozdrawiamy z Polski, ojczyzny Jana Pawła II”.

18:58

Brzegi wypełniają się pielgrzymami [NOWE ZDJĘCIA]

18:57
18:56
18:54
Papież Franciszek przeszedł przez Bramę Miłosierdzia. Ojcu Świętego towarzyszy młodzież oraz kard. Stanisław Dziwisz.
18:52
Papież Franciszek pojawił się w Brzegach. Witają go tłumy wiernych!
18:49
18:49

Piotr Hamarnik, ZIKiT: Przywracamy powoli ruch po przejeździe papieża. Nie kursują tylko tramwaje na Mały Płaszów i nie wiemy, kiedy będziemy mogli puścić z powrotem pojazdy. Wszystko zależy od decyzji policji.

18:44

W Brzegach czeka na papieża wiele tysięcy osób, czas wypełniają im: modlitwa, tańce, śpiewy i prezentacje wspólnot religijnych.

18:43
18:43
18:38

Brzegi – dzisiejsze miejsce spotkania papież z młodymi z całego świata.

18:36
18:27
Jak podaje RMF FM, w Brzegach jest już 1,5 mln osób.
18:25
Przywrócono również ruch na rondzie Matecznego.
18:22
18:20
Ruch na rondzie Grunwaldzkim został wznowiony.
18:17
Czuwanie papieża z młodymi ma rozpocząć się około godziny 19.30
18:16
Tak to wygląda z pespektywy straży pożarnej. Zdjęcie od kpt. Łukasza Szewczyka z KM PSP w Krakowie
18:14
18:13
18:11
Ojciec Święty jest już w samochodzie, tymczasem Brzegi są już gotowe.

18:10
Papież opuścił Franciszkanów i za kilkanaście minut ma zjawić się w Brzegach.
18:06

Jak podaje TVPInfo, papieżowi bardzo zależało na wizycie u Franciszkanów ze względu na Michała Tomaszka i Zbigniewa Strzałkowskiego – dwóch zakonników, którzy w 1991 roku zostali zamordowani przez terrorystów w Peru. Prawdopodobnie otrzyma też ich relikwie. Wizyta przy Franciszkańskiej 2 ma być krótka.

18:01
Taka ciekawostka sympatyczna ;)
18:00
17:57
Zmiana planów: Papież Franciszek przed wizytą w Brzegach udał się do bazyliki franciszkańskiej.
17:53
Papież Franciszek wyszedł do wiernych przy ul. Franciszkańskiej.
17:53

Ruch tramwajowy na Matecznym wstrzymany na czas przejazdu Papieża.

17:48
17:46
Imponujący widok!
Kliknij w zdjęcie i zobacz w pełnej rozdzielczości

17:44
Czuwanie nocne zakończy się apelem jasnogórskim w języku łacińskim.
17:43
Czuwanie w Brzegach rozpocznie się od przejścia Franciszka przez "Bramę Miłosierdzia". Towarzyć mu będzie sześć osób, reprezentujących sześć kontynentów.
17:41
Oficjalna informacja od organizatorów: Ponad milion pielgrzymów jest już w Brzegach
17:38
17:36
17:32
Otworzyła się brama krakowskiej kurii...
17:23
Ruch tramwajowy na Rondzie Grunwaldzkim został przywrócony
17:22
17:19
Policja zatrzymała ruch dla tramwajów na Rondzie Grunwaldzkim
17:17
W tej chwili zamknięte zostały Aleje Trzech Wieszczów od ul. Czarnowiejskiej do Centrum Kongresowego. Autobusy kursują przez rondo Mogilskie, Grzegórzeckie i ul. Dietla.
17:16
17:13
Komunikacja miejska również dzisiaj nie ma łatwego zadania.

17:06
Policja w Brzegach od wielu godzin ma ręce pełne roboty. fot. Czytelnik



17:03

Uczestniczka obiadu z papieżem, Małgorzata Krupnik, powiedziała PAP, że sobotnie spotkanie przy stole w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich obfitowało w pełną serdeczności rozmowę, żarty, a nawet dowcip sytuacyjny.

– Na początku byliśmy bardzo spięci. Nie wiedzieliśmy, jak się odezwać do papieża, jak zacząć rozmowę. To Franciszek nas zachęcał: "Mówcie coś do mnie, rozmawiajmy" – opowiadała polska wolontariuszka ŚDM z Andrychowa, która pracowała przy rejestracji pielgrzymów biskupów i ochotników.
źródło: pope2016.com

17:00
Ołtarz główny gotowy na przyjazd papieża fot. czytelnik

16:55
19-latek dla żartu stworzył informacje o zamachu na Rynky Głównym. Więcej: TUTAJ
16:55

Cały tabor MPK SA w Krakowie wozi pasażerów.

16:53
16:34
Krakowskie Błonia świecą już pustkami

16:30
16:21

1,5 mln pielgrzymów: tyle osób przyjechało na ŚDM do Krakowa i Brzegów, podaje TVPInfo. Gościnność, atmosfera, czyste ulice i ... smaczne jedzenie, tak nas widzą pielgrzymi

16:06
15:59

MPK uruchamia dodatkowe kursy autobusów na linii nr 209 z Dworca Głównego Wschód do Kraków Airport.

15:56
15:46
Mariusz Błaszczak, szef MSWiA: Jeszcze raz chcę podziękować obywatelom za modelową współpracę ze służbami.
15:45

Andrzej Pawlikowski, szef Biura Ochrony Rządu: Mieliśmy cztery incydenty związane z próbą dostanie się cywilów do papamobile. We wszystkich przypadkach agenci zadziałali bardzo dobrze.

15:44

Andrzej Pawlikowski, szef Biura Ochrony Rządu: Bezpieczeństwo papieża jest w dobrych rękach. Współpracujemy z innymi służbami, w tym specjalnymi. Weryfikujemy informacje, które dostajemy. Apelujemy, aby osoby udające się do Brzegów, przybywały tam jak najszybciej, by kontrole pirotechniczne zostały sprawnie przeprowadzone.

15:43

Leszek Suski, komendant główny PSP :W Brzegach uruchomiliśmy kurtyny wodne, aby ludzie mogli się ochłodzić.

15:42

Leszek Suski, komendant główny PSP: Kraków i okolice zabezpiecza 2900 strażaków. W samych Brzegach jest ich 2000. W Brzegach mamy komponent medyczny. Przez te wszystkie dni udzieliliśmy pomocy 300 razu. Same drobne sprawy. Trafiła się jednak osoba z cukrzycą i niewydolnością. Dziś reanimowaliśmy kobietę z Portoryko. Udało się ją uratować, została przekazana ratownikom.

15:37

Jarosław Szymczyk, KGP: Naprawdę, bardzo duży spokój panuje w Krakowie i okolicach. Na terenie miasta odnotowaliśmy 10 przestępstw kryminalnych w trakcie 54 imprez i 800 tysięcy uczestników. To były drobne kradzieże. Ktoś stworzył fikcyjną stronę na Facebooku, gdzie zamieścił informację, że był zamach na Rynku Głównym i 11 osób zginęło, a ponad 40 zostało rannych. 19-latek został zatrzymany, strona zablokowana.

15:35

Mariusz Błaszczak, szef MSWiA: Każde ze zgłoszeń o potencjalnym niebezpieczeństwie jest rzetelnie rozpatrywane przez służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo. Dziękuję za to również mieszkańcom miasta.

15:35

Mariusz Błaszczak, szef MSWiA: Czeka na nas największa uroczystości, czyli jutrzejsza msza święta. Jesteśmy przygotowani. Bezpieczeństwa strzeże 38 tys. funkcjonariuszy.

15:31

Mariusz Błaszczak, szef MSWiA: Służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo nie odnotowały żadnych incydentów, które wpłynęłyby na bezpieczeństwo pielgrzymów. Niebezpieczeństwo spadło 10-krotnie. W Krakowie jest bezpiecznie. Jest atmosfera radości, modlitwy i spotkań. Młodzi ludzie na ulicach rozmijają, tańczą i śpiewają na ulicach.

15:31
Tłum pielgrzymów przy ul. Franciszkańskiej wywołuje papieża Franciszka, aby do nich wyszedł.
15:29
Za kilka chwil rozpoczyna się konferencja m.in. z ministerem Mariuszem Błaszczakiem, szefem resortu bezpieczeństwa. Na sali będą również szefowie podległych ministrowi służb.
15:19
15:14
O godzinie 15:30 rozpocznie się konferencja MSWiA z udziałem ministra Mariusza Błaszczaka na temat bezpieczeństwa na ŚDM
15:11

Uruchomiono kolejne kurtyny wodne w okolicach dworca PKP Płaszów oraz na ulicach Półłanki i Ćwiklińskiej.

15:02

Katoliccy przedsiębiorcy zrzeszeni w Towarzystwach Biznesowych próbują na wszelkie sposoby i z determinacją dostarczyć papieżowi Franciszkowi petycję z prośbą o uznanie św. Maksymiliana Marii Kolbego patronem przedsiębiorców i startaupów. Petycję zamierzali wręczyć papieżowi Franciszkowi podczas Światowych Dni Młodzieży, jednak mimo starań kurii krakowskiej, to się nie powiodło.

– Czekaliśmy do ostatniej chwili na sygnał z kurii – mówi Maciej Gnyszka, inicjator petycji i autorprojektu StartUpNa Maxa.pl – ale żaden sygnał niestety nie dotarł. Zatem błyskawicznie – jako zaprawieni w bojach ludzie biznesu - wzięliśmy sprawę w swoje ręce, sporządziliśmy pięć egzemplarzy petycji i od kilku dni polujemy na Franciszka, by dostarczyć mu naszą petycję , w różnych miejscach, w których przebywa. Pozostaje nam modlić się o to, by choć jeden z tych pięciu egzemplarzy dotarł do Franciszka, w co bardzo mocno wierzymy. Jeżeli jednak nam się to nie uda, to będziemy zabiegać o audiencję u papieża na jesieni, by wręczyć mu naszą petycję.

14:52
Układ sektorów w Brzegach: 

14:51

O godzinie 18:30 papież zamkniętym samochodem pojedzie do Brzegów. W okolicach Campus Misericordiae Ojciec Święty przesiądzie się do papamobile. Po przyjeździe na kampus Franciszek przejedzie między zebranymi, wysiądzie w pobliżu Wielkiej Bramy Świętej, ustawionej ok. 250 metrów od podium. Przechodzi przez nią w towarzystwie pięciorga młodzieży. O 19:30 rozpocznie się modlitewne czuwanie. Pięciorogo młodych wygłosi swoje świadectwa i zada pytania Ojcu Świętemu. Następnie papież wygłosi rozważanie i będzie adorował Najświętszy Sakrament. O 21:00 Franciszek ma zamkniętym samochodem wrócić do Pałacu Arcybiskupów Krakowskich.

14:44
14:33
14:24

Pod Wawelem:

14:22
14:19

Dorota Abdelmoula, rzecznik ŚDM: Młodzi ludzie podczas obiadu mogli zadawać pytania. Pytali o osobiste doświadczenia, dotyczące m.in. modlitwy i spowiedzi. Pytali o to, jak być chrześcijaninem w codziennym życiu. To był też moment, kiedy mogli też między sobą wymieniać się doświadczeniami. Były też pytania dotyczące życia codziennego, np. muzyki, jedzenia, wrażeń papieża z Polski i pobytu na ŚDM. Młodzi w ten sposób doświadczyli niejako piątej katechezy. Obiad był okazją do zarysowania nie tylko obecności Kościoła rzymskokatolickiego, ale i grekokatolickiego.

14:06

W centrum Krakowa spokój. Pojedyncze grupy osób.

14:02
14:00

Ulica Półłanki. Pielgrzymi zmierzają na Brzegi [ZDJĘCIA]

13:50

Z Małego Płaszowa, ulicą Półłanki, na Brzegi

13:40

Uwaga!

Od godz. 17, ze względów bezpieczeństwa, wstrzymana zostanie komunikacja tramwajowa do Małego Płaszowa. Tramwaje będą dojeżdżać w zamian do pętli na Dąbiu.

Gdy sytuacja na to pozwoli (być może w godzinach wieczornych) tramwaje wrócą na swoje stałe trasy.

13:37
13:31
13:30

Od Łagiewnik, po rondo Matecznego korek tramwajowy. Ludzie nie mieszczą się na przystankach.

13:28

Na rondzie Matecznego podróżni nie mieszczą się do tramwajów.

13:18
13:16

Uważajcie na upał!

13:14

ZIKIT przyznaje: nie jesteśmy w stanie przewieźć z przewoźnikami wszystkich chętnych. – Już teraz wiemy, że wszyscy chętni się nie pomieszczą, dlatego zachęcamy aby grupy, jeżeli są w stanie, przemieszczali się pieszo – podkreśla Piotr Hamarnik.

13:12
13:02
Pielgrzymi z Nowego Bieżanowa idą na Brzegi [ZDJĘCIA] 

12:55
12:44

Podczas papieskiej mszy urodziła się dziewczynka

Wszystkie służby medyczne są w pełnej gotowości w związku z uroczystościami, które dzisiejszego wieczoru rozpoczną się na Campus Misericordiae. Na miejsce może przybyć ponad milion pielgrzymów, wśród nich papież Franciszek. Do tej pory pomocy udzielono ponad 3 tys. osób, a w czasie Mszy św. w Częstochowie urodziła się dziewczynka.

[TEKST] 

12:39

Kraków powoli pustoszeje, gdyż uczestnicy Światowych Dni Młodzieży zaczynają swą wędrówkę do Brzegów, gdzie na tzw. Campus Misericordiae (Polu Miłosierdzia) odbędzie się wieczorne czuwanie z modlitewne pod przewodnictwem papieża Franciszka.

Na krakowskim Rynku Głównym nie ma już radosnych tłumów, które wypełniały go przez kilka ostatnich dni i nocy, śpiewając tam i tańcząc, wspinając się na pomnik Adama Mickiewicza, by skandować z niego: "Jesteśmy młodzieżą papieża".

Stolica Małopolski przypomina teraz wielki szlak pielgrzymkowy, przemierzany przez różnojęzyczne grupy młodzieży z flagami swoich krajów, jak i indywidualnych pątników. Młodzi ludzie dźwigają plecaki, z przypiętymi do nich karimatami i śpiworami, a niektórzy nawet z namiotami, gdyż najbliższą noc spędzą oni na Campus Misericordiae w oczekiwaniu na poranną Mszę św. z papieżem, która zwieńczy 31. ŚDM.

Ponieważ wejście na Campus Misericordiae zależy od przeznaczonego dla danej grupy sektora, niektórzy rozpoczęli swoją wędrówkę w Krakowie, inni zaś, wchodzący od strony Wieliczki, najpierw jadą tam autobusami. Na swój pojazd na placu Matejki czekała m.in. kilkudziesięcioosobowa grupa Koreańczyków, a w pobliżu Dworca Głównego także polska grupa z Malanowa.

Źródło: PAP, KAI, www.pope2016.com

12:36

Nie tylko ŚDM człowiek żyje. Co słychać w Kopalni Soli w Wieliczce? [TEKST]

12:30
12:30

Pielgrzymi drogami w Starym Bieżanowie zmierzają do Brzegów

12:29

Widok na Brzegi z okna pociągu:

12:25
12:20
12:11

MPO na bieżąco utrzymuje czystość w mieście. Wszystkie siły i środki skierowane do porządkowania miasta podczas Światowych Dni Młodzieży.

Fot. Marek Gruskos

12:09
12:07

Na ŚDM sprowadzili karetki nawet z Płocka [TEKST]

12:03
12:02
12:02

Robert Gałązkowski, dyrektor Lotniczego Pogotowia Ratunkowego: Do tej pory śmigłowce LPR wykonały w ciągu ostatnich dni kilkanaście lotów, ale nie były one związane bezp z ŚDM, co pozwala postawić tezę, że pielgrzymi przezywają ŚDM w sposób bezpieczny. Obserwujemy spadek nagłych zdarzeń w Małopolsce i na Śląsku. Mamy też inną dobrą wiadomość: 28 lipca u kobiety przebywającej na mszy na Jasnej Górze rozpoczął się poród. Urodziła się dziewczynka, która na drugie imię otrzymała imię Franciszka.

11:57

Wczoraj zakończył się Festiwal Młodych. M. in. na Rynku Głównym i placu Szczepańskim trwa demontaż scen.

Fot. Maciek Gruskos

11:57

Robert Gałązkowski, dyrektor Lotniczego Pogotowia Ratunkowego: W sytuacji masowego zagrożenia mamy do dyspozycji dwa samoloty CASA, w gotowości jest kilkadziesiąt szpitali w okolicznych województwach. Łącznie na terenie Małopolski i województwa śląskiego mamy 170 łóżek intensywnej terapii i kilkadziesiąt sal operacyjnych. Takie zabezpieczenie jest wynikiem analiz i obliczeń.

11:53

Małgorzata Popławska, dyrektor Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego: Nasze zabezpieczenie podąża za pielgrzymami, rozlokowujemy swoje środki do nowych miejsc. Mamy 17 namiotów szpitalnych rozmieszczonych w każdym z sektorów, oprócz tego 100 punktów medycznych. 17 patroli ruchomych na quadach, będzie dowozić pacjentów do namiotów i punktów. Jest też pięć śmigłowców LPR, a nad całością czuwa 10-os sztab dyspozytorów.

11:53

Straż miejska pomaga pielgrzymom zmierzającym do Brzegów. – Zabezpieczamy trasę. Z każdą minutą rośnie liczba pielgrzymów podążających w stronę Brzegów – mówi Marcin Warszawski, rzecznik prasowy krakowskiej straży miejskiej.


Fot. Marcin Warszawski/SM Miasta Krakowa

11:50

Tak wygląda teraz sytuacja na ulicy Bieżanowskiej.

Fot. Michał Gąska

11:49

Marek Tombarkiewicz, wiceminister zdrowia: Apelujemy do pielgrzymów, aby pili dużo wody i osłaniali się przed słońcem. To teraz największe zagrożenie dla zdrowia pielgrzymów.

11:49

Ruch tramwajowy na rondzie Matecznego oraz między Koroną a Łagiewnikami został przywrócony.

11:48

Rozpoczyna się konferencja dotycząca zabezpieczenia medycznego ŚDM.
Marek Tombarkiewicz, wiceminister zdrowia: Minione dni pokazują, że służby funkcjonują prawidłowo. Nie zanotowaliśmy większych interwencji. Liczymy na to, że ostatnie dni też nie przyniosą żadnych wydarzeń, do których nie bylibyśmy przygotowani.

11:48
11:43
Pielgrzymi w drodze do Brzegów 

11:40
Ponownie wyłączony jest ruch tramwajowy na odcinku Korona - Łagiewniki. Tramwaje kierowane przez ul. Kapelanka. Linia 158 skrócona jest do przystanku Jeżowa, natomiast na odcinku Powstańców Wielkopolskich - Jeżowa kursuje po swojej stałej trasie.
11:37

Papież Franciszek w papamobile wyjeżdża z Sanktuarium Jana Pawła II. O godzinie 12:45 Ojciec Święty zje obiad w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich w towarzystwie dwanaściorga młodych z różnych z różnych kontynentów: dziewczyny i chłopaka z każdego kontynentu oraz dwojga młodych Polaków. Na spotkaniu będzie obecny także kard. Stanisław Dziwisz.

11:33
11:30

Na przystankach tramwajowych tworzą się zatory. Ludzie próbują wsiąść do linii korytarzowych jadących w kierunku Małego Płaszowa oraz Nowego Bieżanowa.


Przystanek Teatr Bagatela:

 

11:27

O godz. 11:45 konferencja ministra zdrowia na temat zabezpieczenia medycznego Światowych Dni Młodzieży. Konstanty Radziwiłł ma poinformować, jak wygląda sytuacja.

11:26
11:24
11:23

Pierwsze zorganizowane grupy pielgrzymów dochodzą w sobotnie przedpołudnie do Campusu Misericordiae, gdzie odbędzie się sobotnie czuwanie z papieżem i niedzielna msza św. na zakończenie Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016. Z Krakowa mają do pokonania ok. 12 km.

11:21
11:12

Kard. Dziwisz do Franciszka: Nie zamknęliśmy się w sobie [TEKST]

11:07
Pod Pocztą Główną wyjątkowo spokojnie. 
11:03

Korek przy zjeździe z autostrady na Kurdwanów

10:58
10:56

Estakada Lipska-Wielicka nieczynna dla tramwajów.

10:49
10:48

Pielgrzymi idą do Brzegów. Nowe zdjęcia [GALERIA]

10:41

Na odcinku drogi nr 28 między Wadowicami, a Skomielną Białą uwaga na utrudnienia w ruchu. W Suchej Beskidzkiej doszło do zderzenia trzech samochodów osobowych. Wprowadzono ruch wahadłowy. Utrudnienia mogą potrwać jeszcze z godzinę.

10:39
10:38
Michał Pyclik, rzecznik ZIKiT: Sporo pielgrzymów wybiera dojście przez Nowohucka ale najwięcej jest ich teraz na Klasztornej.

10:36

W Małym Płaszowie coraz większy ruch. ZDJĘCIA:

Pielgrzymi idą do Brzegów [ZDJĘCIA]

10:36

Awaria autobusu na ulicy Wielickiej. Ludzie idą wzdłuż ul. Bieżanowskiej.

10:32

Franciszek do kapłanów: Jezus poszukuje serc otwartych i delikatnych [TEKST]


Fot. Mazur/Episkopat

10:30

Na przystanku Nowosądecka pielgrzymi oczekują na tramwaje.

10:26

– Drodzy bracia i siostry, każdy z nas nosi w głębi serca najbardziej osobistą kartę księgi miłosierdzia Boga: jest to historia naszego powołania, głos miłości, która pociągnęła i zmieniła nasze życie, prowadząc nas do porzucenia wszystkiego na Jego słowo i pójścia za Nim. Ożywmy dziś z wdzięcznością pamięć o Jego wezwaniu, silniejszym niż jakikolwiek opór i trud. Kontynuując celebrację eucharystyczną, centrum naszego życia, dziękujmy Panu, bo wszedł w nasze zamknięte drzwi ze swoim miłosierdziem; bo, podobnie jak Tomasza, wezwał nas po imieniu; bo daje nam łaskę dalszego pisania Jego Ewangelii miłości – tymi słowami zakończył kazanie papież Franciszek.

10:23


Fot. Mazur/Episkopat.pl
10:22

Papież Franciszek: „Dla nas, uczniów, bardzo ważne jest umieszczenie naszego człowieczeństwa w kontakcie z ciałem Pana, czyli zaniesienie Mu z ufnością i pełną szczerością, aż do końca, tego czym jesteśmy. Jezus, jak powiedział siostrze Faustynie, cieszy się, gdy mówimy Mu o wszystkim, nie nuży się wydarzeniami naszego życia, które już zna, oczekuje, że będziemy się nimi dzielić, a nawet opisem naszych dni. W ten sposób poszukuje się Boga w takiej modlitwie, która byłaby przejrzysta i nie zapominała o wyznaniu i zawierzeniu bied, trudów i przeciwieństw”.

10:21

– Po drugie w dzisiejszej Ewangelii, pojawia się postać jedynego ucznia nazwanego z imienia – Tomasza. W swoim wątpieniu i pragnieniu zrozumienia uczeń ten, również dość uparty, jest trochę do nas podobny i żywimy do niego sympatię. Nie wiedząc o tym, sprawia nam wielki dar: przybliża nas do Boga, bo Bóg nie ukrywa się wobec tego, kto Go szuka. Jezus ukazuje jemu swoje chwalebne rany, każe mu dotknąć nieskończonej czułości Boga, żywych znaków tego, jak wiele wycierpiał z powodu miłości do ludzi – powiedział papież.

10:19

Papież Franciszek do kapłanów zgromadzonych na mszy w Sanktuarium św. Jana Pawła II: „Innymi słowy, życie Jego najbliższych uczniów, do których grona jesteśmy powołani, składa się z konkretnej miłości, czyli służby i dyspozycyjności; jest to życie, gdzie nie ma przestrzeni zamkniętych i własności prywatnych, dla własnej wygody. Ten, kto postanowił upodobnić całe swoje życie do Jezusa, nie wybiera już swoich własnych miejsc, ale idzie tam, gdzie został posłany; gotów odpowiedzieć Temu, który go wzywa, nie wybiera już nawet czasu dla siebie. Dom, w którym mieszka, nie należy do niego, ponieważ Kościół i świat są otwartymi miejscami jego misji. Jego skarbem jest wprowadzać Pana w środek życia, nie szukając innego skarbu dla siebie. W ten sposób unika sytuacji samozadowolenia, które postawiły by go w centrum, nie staje na chwiejnych postumentach potęg światowych, ani nie opiera się na wygodach, które osłabiają ewangelizację; nie marnuje czasu na planowaniu bezpiecznej i zasobnej przyszłości, aby uniknąć ryzyka stania się odizolowanym i skrytym, zamkniętym w ciasnych murach egoizmu bez nadziei i radości. Zadowolony w Panu, nie zadowala się życiem przeciętnym, ale płonie pragnieniem świadczenia i dotarcia do innych; lubi ryzyko i wychodzi, nie ograniczony drogami już wytyczonymi, lecz otwarty i wierny trasom wskazanym przez Ducha Świętego: przeciwny wegetacji, uradowany z ewangelizacji”.

10:18

– To wezwanie skierowane jest także do nas. Jakże nie usłyszeć tu echa wielkiej zachęty świętego Jana Pawła II: „Otwórzcie drzwi!”? Jednak w naszym życiu kapłanów i osób konsekrowanych często może pojawić się pokusa, by ze strachu lub wygody pozostać trochę zamkniętymi w nas samych i w naszych środowiskach. Jezus jednak wskazuje drogę tylko w jednym kierunku: wyjść z naszych ograniczeń. To podróż bez biletu powrotnego. Chodzi o to, by dokonać wyjścia z naszego „ja”, aby stracić swoje życie dla Niego, idąc drogą daru z samego siebie. Z drugiej strony, Jezus nie lubi dróg przemierzanych połowicznie, przymkniętych drzwi, podwójnego życia. Wymaga, by wyruszyć w drogę bez obciążeń, wyjść rezygnując ze swoich zabezpieczeń, mocni jedynie w Nim – mówi w Sanktuarium św. Jana Pawła II papież Franciszek.

10:17

– Jezus posyła. Od samego początku pragnie On, aby Kościół wychodził, aby szedł do świata. Chce, aby to czynił tak, jak On sam tego dokonał, jak On został przez Ojca posłany na świat: nie jako potężny, ale w postaci sługi, nie „aby Mu służono, lecz żeby służyć” i nieść dobrą nowinę; podobnie też ci, którzy do Niego należą, są posłani w każdym czasie. Uderzający kontrast: podczas gdy uczniowie zamykali drzwi ze strachu, Jezus posyła ich na misję; chce, aby otworzyli drzwi i wyszli szerzyć z mocą Ducha Świętego przebaczenie i pokój Boży – powiedział papież.

10:15

Papież rozpoczyna homilię w Sanktuarium św. Jana Pawła II: „Fragment Ewangelii, który wysłuchaliśmy mówi nam o miejscu, o uczniu i o księdze. Miejscem jest to, gdzie przebywali uczniowie w wieczór Wielkanocny: o nim powiedziane jest jedynie, że drzwi były zamknięte. Osiem dni później uczniowie przebywali jeszcze w tym domu, a drzwi nadal były zamknięte. Jezus wchodzi do niego, staje pośrodku i przynosi swój pokój, Ducha Świętego i odpuszczenie grzechów: jednym słowem, miłosierdzie Boga. W tym zamkniętym miejscu silnie rozbrzmiewa zachęta, jaką Jezus kieruje do swoich uczniów: „Jak ojciec Mnie posłał, tak i Ja was posyłam”

10:12

Tak wygląda teraz sytuacja na przystanku Sanktuarium Bożego Miłosierdzia.

10:06
Grupy pielgrzymów zmierzają do Brzegów 

10:06

Mariusz Ciarka, rzecznik prasowy Komendy Głównej Policji mówi, że policja zabezpiecza przejście młodzieży do Brzegów. – Grupy pielgrzymów już zmierzają – informuje Ciarka.

09:54
Do pętli Mały Płaszów dojeżdżają już tramwaje całkowicie wypełnione pielgrzymami. Grupy pójdą stąd pieszo w stronę Brzegów. Do Małego Płaszowa skierowano dodatkowe linie, ale komunikacja miejska nie będzie w stanie przewieźć wszystkich na miejsce głównych wydarzeń ŚDM.
09:53
Rozpoczyna się msza w Sanktuarium św. Jana Pawła II, dla kapłanów i osób konsekrowanych.
09:47

Ulica Łużycka. Pielgrzymi idą w kierunku Brzegów. 

09:46

W Łagiewnikach i Centrum JPII dominują Polacy. Nie ma za dużo obcokrajowców.

09:38
Papież dotarł już do Sanktuarium św. Jana Pawła II.

W Sanktuarium św. Jana Pawła II Franciszek odprawi mszę dla kapłanów


09:29
W Centrum św. Jana Pawła II coraz większy ruch:

09:22
- Zaczyna się ruch w stronę Brzegów - mówi Michał Pyclik, rzecznik ZIKiT. - Na razie głównie od strony Nowej Huty, zwiększony jest m.in. ruch na ul. Półłanki. W rejonie ul. Christo Botewa pojawia się coraz więcej autokarów. Natomiast w Łagiewnikach drogi zostały zamknięte przez policję, sytuacja się nie zmienia.
09:15
09:14
Franciszek wyspowiadał młodych [ZDJĘCIA] 

09:07

Papież odwiedził Łagiewniki [GALERIA ZDJĘĆ] 

08:57
Grupy pielgrzymów ciągle zmierzają w stronę sanktuarium w Łagiewnikach.

08:58
08:58
08:57
08:56
Sanktuarium św. Jana Pawła II, w którym znajdują się jego relikwie, powstało na terenie po zakładach, w których podczas okupacji pracował Karol Wojtyła. Właśnie w tym miejscu papież Franciszek odprawi dziś mszę z udziałem kapłanów, osób konsekrowanych i seminarzystów.

[TEKST]

08:56
08:54
W ciągu minionej doby, by rozładować tłok, kolej uruchomiła 12 dodatkowych pociągów. Dziewięć składów wzmocniono dodatkowymi wagonami. Poza drobnymi interwencjami pogotowia, nie było żadnych incydentów.

[TEKST]

08:53

Pielgrzymi w drodze do Sanktuarium Jana Pawła II. O godzinie 10:30 papież odprawi tam mszę świętą dla kapłanów oraz osób konsekrowanych.

08:48
08:46
08:43
08:41

Rzesza osób opuszcza Łagiewniki i idą w kierunku pobliskiego Sanktuarium Jana Pawła II na Białych Morzach.

08:39

Papież Franciszek w Łagiewnikach: „Pan dziś chce, abyśmy dziś jeszcze bardziej doświadczyli Jego Miłosierdzia i nigdy nie oddalili się od Jezusa, nawet wtedy kiedy myślimy, że ze względu na grzechy jesteśmy najgorsi. On kocha nas takich. Wykorzystajmy ten dzień, żebyśmy wszyscy mogli otrzymać Miłosierdzie Jezusa”.

08:34

Wpis papieża w pamiątkowej księdze Sanktuarium Miłosierdzia Bożego

08:29

Nieliczni pielgrzymi zmierzają na Campus Misericordiae do Brzegów pod Wieliczką, gdzie w sobotę odbędzie się czuwanie młodych z papieżem Franciszkiem, a w niedzielę na zakończenie Światowych Dni Młodzieży papież odprawi mszę posłania.

08:25

Papież Franciszek modli się przed trumną z relikwiami św. Faustyny Kowalskiej.

08:20

Tłumy pielgrzymów w Łagiewnikach. Ruch pieszych totalnie zablokowany. 

08:17

Papież Franciszek już w Łagiewnikach. Teraz odwiedzi kaplicę sióstr Miłosierdzia Bożego. 

08:16

Premier Beata Szydło w Radio Kraków: „Po kilku dniach wszystko przebiega doskonale, jednak wyzwania jeszcze przed nami”.

08:12

O godz. 8.30, papież Franciszek nawiedzi Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach. Najpierw będzie się modlić w Kaplicy św. Siostry Faustyny, gdzie złożone są relikwie Świętej. Następnie wejdzie do łagiewnickiej bazyliki przez Bramę Miłosierdzia. Ojciec Święty wyspowiada tam pięciu młodych ludzi w językach: włoskim, hiszpańskim i francuskim.

08:11

Policja zamyka ulicę Zakopiańską w stronę Łagiewnik. 

08:06

Ojciec Święty podróżuje już po Krakowie. Orszak papieski jest w drodze do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach. 

07:57

Pielgrzymi zmierzają do Sanktuarium Jana Pawła II

07:56

Za chwilę z krakowskiej kurii wyjedzie papież Franciszek. Ojciec Święty uda się do Łagiewnik.

07:46
07:44
Z powodu zamknięcia Al. Trzech Wieszczów, ul. Konopnickiej oraz Ronda Grunwaldzkiego linie autobusowe kursujące tym ciągiem kierowane są na trasę objazdową przez Nowy Kleparz, Tunel Rafała-Kalinowskiego, Rondo Mogilskie, Rondo Grzegórzeckie, Klimeckiego, Nowohucką, Wielicką.
07:34

Pustki pod Teatrem Bagatelą. Na pierwszej obwodnicy nie ma prawie pielgrzymów, ani mieszkańców.

07:31

1000 osób jedzie pociągami z Warszawy do Krakowa, 700 z Lublina, 400 z Tychów i 750 z Częstochowy.

07:23

Z powodu przejazdu kolumny papieskiej wyłączone z ruchu są Aleje Trzech Wieszczów, ul. Konopnickiej w kierunku Ronda Matecznego. O godz. 7:30 nastąpi wyłączenie ruchu tramwajowego na Rondzie Matecznego. Kierowania będą odbywać się przez Monte Cassino i Kapelankę.

07:20
07:19

Poranny plan dnia papieża Franciszka:

O godz. 8:00 papież ma wyjechać z krakowskiej kurii do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. O godz. 8:30 Ojciec Święty ma modlić się w kaplicy sióstr Miłosierdzia Bożego, gdzie nawiedzi relikwie św. Faustyny Kowalskiej. Następnie o 8:45 planowany jest przejazd do bazyliki. Tam papież o godz. 9:15 ma wyspowiadać pięcioro młodych uczestników Światowych Dni Młodzieży.

07:08

Do dwóch godzin mają potrwać utrudnienia na autostradzie A4, na odcinku między Tarnowem, a Brzeskiem. W miejscowości Szczepanów samochód uderzył w bariery, została ranna jedna osoba.

07:05

ZIKiT obawia się dziś dużego ruchu pielgrzymów zmierzających do Brzegów. – Popołudniu zacznie się napełnianie Brzegów, więc musimy być przygotowani na przewiezienie jak największej liczby osób tramwajami do pętli w Małym Płaszowie oraz Nowym Bieżanowie. Wstępnie pielgrzymi mieli dochodzić pieszo, ale po kilku dniach widzimy, że to były tylko zapewniania organizatorów – mówi w rozmowie z LoveKraków.pl Michał Pyclik.

06:57
06:52

MPK: Z powodu zamknięcia przez policję ul. Tischnera linie autobusowe 133, 135 oraz 155 są skrócone do pętli tramwajowej Kurdwanów.

06:47

Sobota nie będzie łatwym dniem dla krakowian, którzy chcą przemieszczać się samochodem  po mieście. Zobaczcie kompendium wiedzy, nt. Sobotnich utrudnień [INFORMATOR]

News will be here