Czy dzielić strefę na mniejsze fragmenty? Mieszkańcy organizują konsultacje

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W czwartek w urzędzie miasta odbędą się konsultacje dotyczące planowanych zmian na mapie strefy płatnego parkowania. Urzędnicy chcą podzielić największe strefy na mniejsze, co ma wpłynąć na zmniejszenie ruchu. Przeciwnicy zmian sami organizują spotkanie z mieszkańcami.

Nowe zasady funkcjonowania strefy płatnego parkowania mają m.in. ukrócić nadużycia związane z wydawaniem abonamentów. Z punktu widzenia mieszkańców największą zmianą ma być jednak podział podstref P1 i P5 na mniejsze jednostki.

Urzędnicy tłumaczą, że obszary te są za duże. Mieszkaniec, który ma wykupiony abonament P1, może parkować zarówno w rejonie Kleparza, Stradomia, jak i na Zwierzynieckiej czy Wielopolu – niezależnie od tego, w której części tego obszaru mieszka. Strefa nie zniechęca więc do podróżowania na krótkich dystansach.

Zdaniem urzędników, podział na mniejsze jednostki uporządkuje tę sytuację i spowoduje, że mieszkańcy mniej chętnie będą wybierać samochód jako sposób poruszania się po centrum miasta. Po wyjechaniu ze swojej podstrefy będą bowiem musieli zapłacić za parkowanie standardową opłatę.

Nic nie dzieje się bez nas

Ten pomysł nie podoba się mieszkającym w dzielonych podstrefach kierowcom. Stowarzyszenie Stare Podgórze, znane już wcześniej m.in. ze sprzeciwu wobec zmian w sposobie wyznaczenia miejsc postojowych, organizuje własne konsultacje w tej sprawie. Odbędą się one w urzędzie miasta przy placu Wszystkich Świętych w czwartek 16 listopada o godzinie 18.00.

– Organizatorem konsultacji jest Stowarzyszenie Stare Podgórze, a zaprosiliśmy na nie mieszkańców Krakowa, przedstawicieli ZIKiTu i Miejskiej Infrastruktury oraz radnych miasta i dzielnic – mówi Marek Gilarski ze stowarzyszenia. – Pokażemy prezydentowi miasta, że nic nie dzieje się bez nas i wyrazimy swoją opinię. Takie mamy prawo, na tym polega demokracja! (…) To niedopuszczalne, aby tak istotne kwestie rozstrzygano bez zapytania nas o zdanie – czytamy w zapowiedzi na Facebooku.

Decyzja wkrótce

Czy głosy z konsultacji mają szansę zostać wzięte pod uwagę? Prezes Miejskiej Infrastruktury Paweł Skrzypiec zapewnia, że przedstawiciel spółki będzie obecny. – Wszystkie argumenty zostaną wysłuchane, choć to z pewnością nie będzie jedyny głos w dyskusji – zastrzega.

Ostateczną decyzję w sprawie zmian regulaminu strefy mają podjąć miejscy radni, jeszcze w listopadzie.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto Podgórze
comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale