Czyste powietrze - rozpoczyna się Tydzień Zrównoważonego Transportu

16 września rozpocznie się kolejna edycja Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Kraków do akcji przyłączy się po raz dwunasty i podobnie jak w poprzednich latach organizatorzy przygotowali szereg przedsięwzięć, konferencji i warsztatów tematycznych. Tegorocznym celem inicjatywy jest promocja działań na rzecz czystego powietrza w miastach.

Akcja będzie się składać m.in. z  darmowych przejazdów pojazdami komunikacji miejskiej na podstawie dowodu rejestracyjnego w Europejski Dzień bez Samochodu (22 września), pokazów czy szkoleń z zakresu ratownictwa medycznego. Będzie można też za darmo zwiedzić Muzeum Inżynierii Miejskiej, a także przeżyć symulację wypadku tramwaju i samochodu.

Przede wszystkim rower

W tym roku organizatorzy zamierzają poświęcić wiele uwagi komunikacji rowerowej. Program Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu w Krakowie otwiera przejazd rowerami, w którym udział wezmą władze miasta. W kolejnych dniach chętni będą mogli zdać egzamin na kartę rowerową, uczestniczyć w pikniku cyklicznym, gdzie czekać będą na nich między innymi: bezpłatny serwis rowerowy, warsztaty i quizy. Każdy będzie też mógł wziąć udział w rajdzie rowerowym wokół Łąk Nowohuckich.

Głównym elementem części rowerowej będzie jednak konferencja „VELOKRAKÓW” na temat polityki rowerowej miast, w której wezmą udział przedstawiciele z Francji, Danii, jak i z różnych miast Polski.  – Będziemy chcieli na niej omówić stan i rozwój infrastruktury rowerowej w Krakowie na przykładzie innych miast w Polsce i Europie – mówi Tadeusz Trzmiel, Zastępca Prezydenta Krakowa ds. Inwestycji i Infrastruktury.

Autobus kontra samochody

Jednym z zamiarów tegorocznej akcji jest zwiększenie świadomości społeczeństwa w zakresie ograniczenia korzystania z samochodów na rzecz przyjaznych do środowiska form transportu.  20 września organizatorzy zaplanowali na ul. Lema porównanie powierzchni zajmowanej przez autobus o pojemności 170 osób z powierzchnią zajmowaną przez 170 samochodów. – Porównamy także poziom emisji CO2 emitowanej przez samochody i autobus – mówi Trzmiel.

Ekotaksówki i zmiany na Kazimierzu

Nowością na krakowskich ulicach, wprowadzoną w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, ma być wyznaczenie postojów dla tzw. „ekotaksówek” na ulicy Wiślnej oraz na placu Wszystkich Świętych. – Będą to miejsca dostępne dla taksówek, które mają licencję wydawaną w Krakowie, a które są wyposażone w silnik hybrydowy lub elektryczny – mówi Grzegorz Sapoń, wicedyrektor ZIKiT ds. Transportu.

Przewidywana jest również kolejna konferencja z cyklu Forum Mobilności. – Będzie ona dotyczyć zmian w organizacji ruchu na Kazimierzu – zapowiada Tadeusz Trzmiel, zaznaczając jednocześnie, że każdy mieszkaniec może w niej wziąć udział. – Tym forum rozpoczynamy dyskusję dla propagowania tego tematu – dodaje.

M. Małyniuk, M. Zając